Opieka nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi to duże wyzwanie. Bardzo często wiąże się z koniecznością wykonywania podstawowych czynności, takich jak transfer pacjenta. To duże obciążenie dla opiekuna, a codzienne dźwiganie i przenoszenie pacjenta jest w zasadzie nierealne. Niezbędny jest sprzęt medyczny, o którym opowiemy w naszym artykule.
Transfer pacjenta – jaki sprzęt służy do przenoszenia chorego?
Codzienne wsparcie osoby z dużymi ograniczeniami ruchu wymaga zaangażowania opiekuna w takie czynności jak obracanie pacjenta, pomoc w zmianie pozycji, siadaniu, ale także bezpieczny transfer pacjenta (z łóżka na wózek inwalidzki czy z wózka inwalidzkiego na toaletę itd.).
Do przemieszczania pacjenta służą takie urządzenia medyczne jak platforma do transferu pacjenta. Jest to sprzęt elektryczny, obsługiwany za pomocą pilota. Takie akcesoria do minimum ograniczą dyskomfort związany z dźwiganiem podczas przesadzania chorego. Wpływają na komfort – zarówno opiekuna, jak i osoby niepełnosprawnej.
Platforma do transferu chorego jest zaklasyfikowana jako wyrób medyczny. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędny jest bezpieczny transfer pacjenta – w placówkach medycznych do przesuwania pacjenta niesamodzielnego, do przemieszczania pacjentów przez personel medyczny w szpitalach czy domach opieki itd. Platformy do transferu świetnie sprawdzają się też w prywatnych domach, pomagając osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
Platformy do przemieszczania chorego – najważniejsze zalety
Rynek stale się rozwija i przybywa sprzętu medycznego, który ma zapewnić komfort podczas przemieszczania. Korzystanie z platformy ma zbawienny wpływ na stan chorego, ponieważ minimalizuje ryzyko urazów (ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, a sprzęt pozwala na optymalne użycie siły). Pacjent zyskuje lepsze samopoczucie, kiedy jest w stanie z pozycji leżącej i z pozycji siedzącej samodzielnie usiąść na wózku inwalidzkim. Platforma daje mu niezbędne wsparcie i asystę, a opiekun nie musi nadwyrężać własnego kręgosłupa.
Profesjonalne platformy do transferu pacjentów są wytrzymałe, a ich konstrukcja zbudowana jest z takich materiałów jak stal, tworzywo sztuczne czy termoformowalna pianka. Jest to sprzęt kompaktowy i lekki, wyposażony w miękkie i regulowane podpórki kolan. Obrotowa płyta wykonana jest z aluminium i wyposażona w koła do transportu. Większość modeli jest wyposażone w pomarańczowe elementy (rękojeść), które ułatwiają transfer osobom z demencją i zaburzeniami widzenia. Platformy obrotowe mają także centralny hamulec.
Podsumowując; bezpieczny transfer chorego bez użycia siły ze strony opiekuna jest możliwy. Właśnie do tego celu służą funkcjonalne platformy do przenoszenia pacjenta, który ma problem z samodzielnym poruszaniem.