Lakowanie zębów to jedna z metod zapobiegania próchnicy, szczególnie u dzieci. Im wcześniej zaczniemy walkę z próchnicą, tym bardziej skuteczna będzie, dlatego też warto rozpocząć odpowiednie działania profilaktyczne jak najszybciej. Lakowanie ułatwia dzieciom dbanie o higienę jamy ustnej i chroni ich zęby przed bakteriami. Jak wygląda przebieg tego zabiegu i kiedy warto się na niego zdecydować?
Co to jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów polega na nakładaniu specjalnej substancji ochronnej, zwanej lakiem, na powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli tych, które ze względu na swoją budowę oraz trudność w utrzymaniu w czystości są najbardziej podatne na występowanie próchnicy. Lak na bazie żywicy tworzy specjalną warstwę na powierzchni zęba, która chroni go przed działaniem kwasów i bakterii, uszczelniając naturalne zagłębienia i bruzdy w zębach oraz redukując ryzyko powstania próchnicy. Lakowanie potrafi zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy nawet o 90%. Zalakować można zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Chociaż zwykle przeprowadza się je wśród dzieci, to lakowanie zębów u dorosłych jest również zalecane – w przeciwieństwie do lakowania dla dzieci nie jest jednak refundowane przez NFZ.
Lakowanie krok po kroku
Jak wygląda lakowanie zębów krok po kroku? Procedura lakowania zębów jest stosunkowo prosta i szybka. Najpierw dentysta dziecięcy Łódź ocenia stan zębów pacjenta i decyduje, które zęby należy poddać lakowaniu – zabieg można przeprowadzać tylko na w pełni zdrowych zębach. Następnie, powierzchnie żujące zębów są dokładnie oczyszczane i osuszone. Po przygotowaniu zębów do zabiegu na ich powierzchnie nakładany jest specjalny lakier ochronny za pomocą pędzelka lub szczoteczki. Lakier ten utwardza się szybko pod wpływem światła, tworząc trwałą ochronną warstwę na powierzchniach zębów. Cała procedura jest bezbolesna i wygodna dla pacjenta, a efektywność lakowania zębów w zapobieganiu próchnicy jest potwierdzona badaniami naukowymi.
Kiedy zdecydować się na lakowanie zębów?
Pierwsze lakowanie najlepiej wykonać w momencie upływu około 6 miesięcy od całkowitego wyrżnięcia się zębów, czyli w wieku 2-3 lat. Kiedy zaczną pojawiać się zęby stałe, warto powtórzyć procedurę lakowania w wieku 5-8 lat dziecka. Lakowanie zębów może być również stosowane u pacjentów dorosłych, zwłaszcza jeśli mają one zwiększone ryzyko próchnicy lub mają trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej.
Przeciwskazania do lakowania zębów
Lakowanie można przeprowadzać tylko na zdrowych zębach, dlatego dzieci z rozwiniętymi zmianami próchniczymi nie mogą poddać się temu zabiegowi, póki nie uda się najpierw wyleczyć z próchnicy. Zalakowanie zębów zarażonych próchnicą grozi dalszym rozwijaniem się choroby pod zaschniętą warstwą ochroną, przez co wyleczenie ich będzie o wiele trudniejsze. Zabiegu lakowania nie można również przeprowadzać na zębach, które jeszcze nie wyrżnęły się w pełni.
Gdzie udać się na lakowanie zębów?
Lakowaniem zajmuje się najczęściej dentysta dziecięcy, czyli pedodonta. To specjalista posiadający kwalifikacje do dbania o dziecięce zęby, który zapewni naszemu dziecku pełnię komfortu podczas zabiegu lakowania. W miastach takich jak Łódź dentysta dziecięcy będzie z pewnością łatwy do znalezienia – funkcjonuje tam wiele różnorodnych gabinetów oferujących szereg kompleksowych usług, również skoncentrowanych na dentystyce dziecięcej.