Ściągacze do łożysk tylko pozornie niczym się od siebie nie różnią. Odpowiedni rodzaj narzędzia umożliwi dokonanie szybkiej naprawy, zobacz, jak działają ściągacze hydrauliczne i ręczne.
Dostępne rodzaje na rynku
Ściągacz do łożysk to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym warsztacie samochodowym. Profesjonalne narzędzie ułatwia wyjmowanie łożysk z obudowy oraz bezinwazyjny demontaż elementów, które je zawierają. Istnieje kilka rodzajów, które różnią się między sobą formą oraz mechanizmem działania. Mechanicy najczęściej wykorzystują:
- ściągacze dwuramienne;
- ściągacze trójramienne;
- ściągacze bezwładnościowe;
- ściągacze do łożysk wewnętrznych;
- odklejacze do łożysk;
- ściągacze hydrauliczne.
Większość urządzeń jest obsługiwana mechanicznie, jednak część z nich została wyposażona w silnik wspomagający działanie.
Różnice pomiędzy ściągaczem ręcznym a hydraulicznym
W warsztatach samochodowych powszechnie wykorzystuje się ściągacze ręczne, które pozwalają na demontaż elementów przy niewielkim użyciu siły. Narzędzia mechaniczne zazwyczaj spełniają swoje zadania, jednak w wyjątkowych przypadkach mogą okazać się niewystarczające.
Jeśli do usunięcia łożyska jest potrzebna bardzo duża siła, konieczne będzie użycie ściągacza hydraulicznego. Urządzenie oddziałuje na łożysko w taki sam sposób, co ściągacze ręczne, jednak generuje o wiele większy nacisk i nie wymaga żadnego wysiłku ze strony człowieka.
Działanie i zastosowanie narzędzi
Schemat działania najłatwiej przedstawić na przykładzie narzędzia dwuramiennego lub trójramiennego. Urządzenie należy ustawić nad wałem w taki sposób, by ramiona zahaczały o dolną krawędź łożyska. Następnie dokręca się wrzeciono dociskowe. Śruba zapierająca się na wale podciąga do góry ramiona, a razem z nimi przesuwa się łożysko.
Ściągacze ręczne są powszechnie wykorzystywane do reperowania niektórych części samochodowych oraz naprawy mechanizmów, które do swojej pracy wykorzystują ruch obrotowy opierający się na działaniu łożysk.
Praktyczne wykorzystanie
Wspomniane narzędzia najczęściej spotyka się w warsztatach samochodowych. Czasem znajdują się one także w gospodarstwach domowych – szczególnie jeśli ich właściciel jest fanem motoryzacji. W pojazdach mechanicznych powszechnie stosuje się łożyska, dlatego profesjonalne przedsiębiorstwa zawsze dysponują urządzeniami, które umożliwiają bezinwazyjny demontaż.
Ściągacze wykorzystywane są do naprawy piast kół, sprzęgła, alternatora oraz skrzyni biegów. Można ich używać do reperowania elektronarzędzi. Szybka naprawa będzie możliwa tylko wtedy, gdy ściągacz będzie odpowiednio dopasowany do łożyska.
Wybór odpowiedniego modelu
Użycie niedopasowanego ściągacza może skutkować uszkodzeniem łożysk, dlatego zawsze należy zadbać o wybór odpowiedniego urządzenia. Najlepiej stosować narzędzia z wytrzymałej stali.
Warto zwrócić uwagę na pazurki chwytaka – powinny być dobrze wyprofilowane i nie zawierać żadnych skaz, które wpływają na osłabienie materiału. Dobrym pomysłem będzie kupno narzędzia, które można dopasować do kilku rodzajów łożysk.