Płodność jest związana przede wszystkim z wiekiem kobiety, jednakże nie można zapominać także o zdrowiu reprodukcyjnym mężczyzny – wiele czynników ma wpływ na końcowy sukces i doczekanie się potomstwa. Niestety czasami liczne próby zajścia w ciążę spełzają na niczym. Co wtedy robić? Z pomocą przychodzi współczesna medycyna, która oferuje różne metody leczenia niepłodności.
Czynniki wpływające na płodność
Szanse na zajście w ciąże wynikają z wielu powiązanych ze sobą czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Wiek kobiety
Jeden z kluczowych czynników wpływających na szanse na ciążę to wiek kobiety. Statystyki medyczne jednoznacznie wskazują, że płodność kobiet maleje wraz z wiekiem. W wieku 20-30 lat mają one zdecydowanie większe szanse na naturalne poczęcie w porównaniu do okresu powyżej 35 roku życia.
Jakość nasienia
Równie ważnym elementem jest jakość nasienia partnera. Analiza jego parametrów, takich jak liczba, ruchliwość i kształt plemników, pozwala na ocenę zdolności do skutecznego zapłodnienia komórki jajowej.
Regularność cyklu menstruacyjnego
Regularność cyklu menstruacyjnego u kobiety ma wpływ na określenie najlepszego czasu na próby poczęcia. Parom, które śledzą cykle menstruacyjne i aktywnie planują stosunek płciowy w okresie owulacji, mogą zwiększyć swoje szanse na ciążę.
Styl życia i dieta
Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu, pozytywnie wpływają na zajście w ciążę. Dbając o zdrową wagę, regularną aktywność fizyczną oraz unikając stresu, para może naturalnie poprawić ogólną płodność.
Problemy medyczne
Obecność problemów medycznych zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, może znacząco wpływać na prawdopodobieństwo ciąży – zaburzenia hormonalne, endometrioza, choroby jajników czy problemy ze zdrowiem mężczyzny wymagają specjalistycznego podejścia i leczenia.
Skuteczność leczenia niepłodności
Posługując się badaniami przeprowadzonymi przez specjalistów z kliniki TFP Fertility, skuteczność leczenia niepłodności klasyczną metodą in vitro (IVF) lub mikroiniekcją plemnika do komórki jajowej (ICSI) dają najbardziej zadowalające rezultaty. Wyniki wskazują, że skuteczność niniejszych procedur w przeliczeniu na transfer zarodków wynosi kolejno 38,3% i 38,1 %. Dla porównania w przypadku inseminacji końcowy sukces osiągany jest dla 11-16% przypadków.
Skuteczność leczenia płodności – podsumowanie
Pamiętaj, że niemożność zajścia w ciążę nie jest ostatecznym wyrokiem. Współczesna medycyna oferuje coraz to skuteczniejsze metody leczenia niepłodności, pomagając parom w spełnieniu marzenia o potomstwie.