Każdy właściciel budynku komercyjnego, użyteczności publicznej oraz wielomieszkaniowego, w którym jest jedna lub kilka wind, musi obowiązkowo dbać o ich stan techniczny i pilnować resursu windy. Od tego zależy bezpieczeństwo pasażerów. Jak powinien się za to zabrać? Niezbędne informacje znajdziesz poniżej!
Serwis windy: monitorowanie stanu technicznego i szybka reakcja
Na właścicielu bądź zarządcy nieruchomości ciąży wiele obowiązków. Jednym z nich jest zapewnienie pasażerom bezpiecznego transportu pionowego. Zamontowane windy są nieocenioną pomocą w przemieszczaniu się pomiędzy kondygnacjami różnych grupom – zwłaszcza seniorom, ciężarnym, rodzinom z dziećmi i osobom o ograniczonej mobilności.
Konieczne jest stałe monitorowanie stanu technicznego dźwigów i reagowanie na ewentualne usterki. Nie ma nic dziwnego w tym, że pewne części się zużywają, eksploatują i trzeba je wymienić lub naprawić. Taki nadzór dobrze jest zlecić profesjonalistom, którym nic nie umknie. Przykładem jest usługa inteligentny serwis wind KONE, który korzysta między innymi ze sztucznej inteligencji. System jest zaprojektowany w taki sposób, by przez 365 dni w roku w czasie rzeczywistym zbierać wszelkie informacje – parametry techniczne, statystyki użytkowania, ewentualne nieprawidłowości – i natychmiastowo reagować, zanim dojdzie do awarii. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerów.
Działania prewencyjne, by zapobiegać awariom windy
W jaki jeszcze sposób możesz zadbać o ciągłość przejazdów windą? Wyeksponuj najważniejsze zasady korzystania z transportu pionowego. Zwróć uwagę przede wszystkim, by nikt nie miał wątpliwości, ile wynosi maksymalna dopuszczalna waga pasażerów oraz czego nie należy robić w kabinie. Mowa zwłaszcza o bieganiu, skakaniu, wciskaniu wszystkich klawiszy czy innym manipulowaniu przy panelu sterującym oraz przy oświetleniu. To wszystko może doprowadzić nie tylko do zniszczenia poszczególnych elementów, ale też do awarii całej windy.
Dobrą praktyką jest również zamontowanie monitoringu w kabinie, jak i przed wejściem do niej. Kamery utrwalające wizerunek pasażerów mogą odstraszyć potencjalnych wandali i zniechęcić ich do niszczenia mienia.
Resurs windy: co to jest i dlaczego jest tak ważny?
Do twoich obowiązków należy również dbanie o resurs windy. Pod tym pojęciem kryją się parametry graniczne stosowane do tego, by móc ocenić i zidentyfikować stan techniczny windy. Chodzi o liczbę cykli pracy i stan obciążenia w założonym okresie eksploatacji, z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania. Resurs windy pozwala sprawdzić żywotność windy – czas, w którym korzystanie z niej jest bezpieczne i funkcjonalne. Jako właściciel jesteś zobowiązany do gromadzenia dokumentacji poświadczającej stopień wykorzystania resursu.
W przypadku, gdy producent nie określił żywotności windy, Urząd Dozoru Technicznego zazwyczaj przyjmuje, że osiąga ona resurs po około 15-25 latach użytkowania, co można przełożyć na około 8-9 tysięcy motogodzin.
Gdy już dojdzie do momentu granicznego, wymagany jest tzw. przegląd specjalny, który obejmuje takie działania, jak: szczegółowa kontrola konstrukcji nośnej, mechanizmów napędowych, układów hydraulicznych, pneumatycznych, elektrycznych, systemów bezpieczeństwa i systemów alarmowych, a także działania serwisowe oraz zalecenia pokontrolne. Po takim przeglądzie od nowa nalicza się resurs windy i znów można nią podróżować.
Pamiętaj o wszystkich wyżej wypisanych kwestiach w zakresie dbania o dźwigi osobowe, tak by zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Powodzenia!