Wysokość składki ubezpieczenia na życie to dla wielu osób jedno z najważniejszych kryteriów wyboru polisy. Ile kosztuje polisa na życie i od czego zależy kwota składki? Sprawdźmy.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci to rozsądne zabezpieczenie dla tych, których kochasz. Jeśli Ciebie zabraknie, Twoi bliscy otrzymają od towarzystwa ubezpieczeń wsparcie finansowe w postaci świadczenia. Pieniądze pomogą im zachować aktualny poziom życia, spłacić zobowiązania finansowe i na bieżąco regulować bieżące i przyszłe wydatki. Jeśli rozszerzysz zakres ubezpieczenia o ochronę zdrowia, otrzymasz również pieniądze w przypadku zaistnienia innych okoliczności wskazanych w umowie: zdiagnozowania poważnego zachorowania, inwalidztwa czy pobytu w szpitalu lub operacji.
Od czego zależy cena polisy na życie?
Cena polisy na życie zależy od wielu czynników. Najważniejsze to:
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej. Podstawowe ubezpieczenie na życie to najprostszy wariant ochrony ubezpieczeniowej. Szerszy zakres ochrony uwzględniający zarówno życie i zdrowie będzie skutkował wyższą kwotą składki.
- Wiek ubezpieczonego. Młodszy wiek w momencie rozpoczęcia ochrony sprzyja uzyskaniu lepszych warunków jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczeniowej i sumy ubezpieczenia.
- Stan zdrowia ubezpieczonego. Jeśli już zmagasz się z pewnymi chorobami, towarzystwo ubezpieczeń może zdecydować o zwiększeniu składki.
- Czas trwania umowy. Dłuższy czas trwania umowy wpływa na przelicznik składki. Jest wtedy kalkulowana na korzystniejszych warunkach.
- Suma ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to ustalona w umowie wartość, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeń wyliczy kwotę przyszłych świadczeń. Wyższa suma ubezpieczenia to wyższe świadczenia, ale również wyższa składka.
Wysokość składki a wysokość świadczenia wypłaconego przez ubezpieczyciela
To, ile pieniędzy po wystąpieniu konkretnego zdarzenia objętego ochroną wypłaci towarzystwo ubezpieczeń, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie na milion złotych będzie z pewnością droższe niż to na pięćset tysięcy. Wysoka suma ubezpieczenia będzie skutkować jednak nie tylko wyższym świadczeniem, ale także wyższą składką.
Określając wysokość sumy ubezpieczenia, zastanów się więc, jakie są realne potrzeby Twoje i Twoich bliskich i jaka kwota świadczenia pozwoli je pokryć.
Jak samodzielnie obliczyć orientacyjny koszt ubezpieczenia na życie?
Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za indywidualne ubezpieczenie na życie? Kalkulator ubezpieczenia na życie online pomoże Ci wykonać przybliżoną kalkulację. Pamiętaj jednak, że ostateczna kwota składki może różnić się od tej wyliczonej przez kalkulator. Aby dowiedzieć się jakie konkretne warunki ochrony zaproponuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe, a jest rozmowa z agentem ubezpieczeniowym, który przeprowadzi m.in. ankietę medyczną. W oparciu o pozyskane informacje będzie w stanie precyzyjnie określić zarówno wysokość składki oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Co warto jeszcze wiedzieć o polisie na życie?
Czy najtańsze ubezpieczenie na życie będzie najlepszym wyborem?
Nie do końca. Konsekwencją niskiej składki będzie bowiem niska kwota świadczenia, która może nie wystarczyć na pokrycie najważniejszych potrzeb Twoich najbliższych i spłatę zobowiązań. Najtańsza polisa na życie może więc nie spełnić należycie swojej funkcji.
Czy cena ubezpieczenia na życie może zmienić się w trakcie trwania umowy?
Tak, ale wyłącznie na Twój wniosek lub za Twoją zgodą. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zmianę warunków umowy (np. poszerzenie zakresu ochrony o umowy dodatkowe) w trakcie jej trwania. Taki ruch będzie z reguły skutkował wzrostem kwoty składki. Informacji na ten temat szukaj w OWU — Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia konkretnej polisy. Zapisy OWU dopuszczają również możliwość waloryzacji sumy ubezpieczenia. Jest to jednak opcja fakultatywna, na którą możesz, ale nie musisz wyrazić zgody, gdyż wiąże się ze zwiększeniem kwoty składki. Ma to na celu zachowanie realnej wartości ewentualnych świadczeń wypłaconych w przyszłości.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby wybrać dobre ubezpieczenie na życie, zapewniające optymalną ochronę?
Zakup ubezpieczenia na życie warto poprzedzić analizą potrzeb swoich i najbliższych. Aby ubezpieczenie na życie dla całej rodziny okazało się realnym wsparciem, weź pod uwagę nie tylko wysokość składki w polisie na życie, ale także rodzaj produktu ubezpieczeniowego, zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia czy zawarcia umów dodatkowych w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Czy istnieje uniwersalny cennik ubezpieczeń na życie?
Wysokość składki w ubezpieczeniu na życie zależy od wielu czynników: rodzaju produktu ubezpieczeniowego, sumy ubezpieczenia, wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego czy długości trwania umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeń określają minimalne stawki od których można kupić ubezpieczenie. Przykładowo umowę ubezpieczenia na życie już od około 40 zł miesięcznie możesz zawrzeć np. w Pru. Opinie wielu klientów potwierdzają również wygodę związaną z możliwością zdalnego spotkania z agentem ubezpieczeniowym.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.