W odróżnieniu od tradycyjnych sprężyn gazowych, które są urządzeniami o konstrukcji zamkniętej, profesjonalne siłowniki pneumatyczne stosowane w przemyśle, motoryzacji i wielu innych branżach, są urządzeniami wymagającymi podłączenia do instalacji ze sprężonym powietrzem. Tego typu sprzęt zamienia energię sprężonego powietrza na energię kinetyczną, czyli ruch. Zwykle jest to ruch liniowy, ale specyficzne modele siłowników mogą wykonywać również ruch obrotowy.
Zamiana energii sprężonego powietrza w ruch
Istotą działania wszystkich przemysłowych siłowników pneumatycznych jest zamiana energii sprężonego powietrza na energię kinetyczną. Sprężone powietrze wtłoczone do cylindra siłownika wymusza ruch tłoka. Jest to ruch liniowy. W siłownikach dwustronnego działania sprężone powietrze odpowiada następnie za powrót tłoka do pozycji wyjściowej. W przypadku urządzeń o prostszej konstrukcji, jednostronnego działania, za powrót tłoka, odpowiada sprężyna. Istnieje wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, część z nich znaleźć można na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/silowniki-pneumatyczne i wszystkie działają w podobny sposób. Sprężone powietrze wypycha tłok, który wykonuje określoną pracę. Ze względu na dużą siłę i precyzję działania, w wielu sytuacjach tego typu sprzęt z powodzeniem zastępuje drogie w eksploatacji siłowniki hydrauliczne oraz siłowniki elektryczne.
Zastosowania siłowników pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne zdolne do pracy z dużą szybkością i zaskakującą precyzją są sprzętem powszechnie wykorzystywanym w zautomatyzowanych liniach technologicznych. Urządzeń tego typu używa się m.in. do pakowania i sortowania. Mają zdolność do przesuwania, pozycjonowania, przytrzymywania, unoszenia, obracania i znakowania produktów znajdujących się na linii produkcyjnej. Robią to z zawrotną prędkością i niezwykłą dokładnością. Są przy tym sprzętem niemal bezobsługowym, o niskiej awaryjności, tanim w eksploatacji. Siłowników pneumatycznych używa się również jako alternatywy dla elektrozaworów, do zautomatyzowania procesu otwierania i zamykania drzwi lub okien oraz w robotyce.
Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykonywania powtarzalnych, nieskomplikowanych czynności bazujących na ruchu liniowym, miejsce urządzeń napędzanych silnikami elektrycznymi z powodzeniem mogą zajmować tańsze i mniej awaryjne siłowniki pneumatyczne. Współcześnie tego typu urządzenia stanowią nieodłączną część nowoczesnych linii produkcyjnych, pozwalając na automatyzację niektórych procesów technologicznych, zwłaszcza gdy są one związane sortowaniem i pakowaniem.