Regularne czyszczenie ekspresu do kawy jest istotne nie tylko dlatego, że chcemy maksymalnie przedłużyć żywotność urządzania i zapobiec gromadzeniu się osadów i tłuszczu (kawowe ziarna zawierają go od 7 do 17%) na jego poszczególnych eementach, ale także, aby na co dzień utrzymać doskonały smak i aromat kawy. Choć poszczególne modele ekspresów mogą różnić się konstrukcją, a co za tym idzie – inne elementy będą wymagały mycia manualnego, a inne będą się czyściły automatycznie, tym co łączy wszystkie ciśnieniowe ekspresy do kawy jest konieczność odkamieniania. Sprawdź, jak dbać o Twój ekspres do kawy, aby jak najdłużej cieszyć się jego bezawaryjnym działaniem i wyśmienitą kawą.
Które elementy ekspresu do kawy myje się codziennie?
Nawet najbardziej zautomatyzowany ekspres do kawy wymaga, aby niektóre jego elementy na co dzień zachowywać w idealnej czystości, nie czekając na terminy okresowych przeglądów, odkamieniania czy zmiany filtra do wody.
Jeśli dysponuje się elektronicznym ekspresem do kawy, o tym, że trzeba podjąć jakieś działanie konserwacyjne urządzenie poinformuje wyświetlając konkretny komunikat. W sytuacji, gdy nie zrobi się tego, co zaleca – nie zaparzy się kawy, bo procedura jej przygotowania po prostu nie da się uruchomić. Jeżeli ekspres nie ma systemu powiadamiania, podczas codziennego parzenia kawy na pewno czeka nas mycie takich elementów jak:
-
tacka na skropliny,
-
pojemnik na kawowe fusy,
-
dyszę lub wężyk do mleka.
Należy pamiętać, że tackę ociekową i pojemnik na fusy najpierw opróżniamy a potem dokładnie myjemy bieżącą wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli nie mamy na to czasu, w ciągu dnia opróżniajmy je tylko, a wieczorem po prostu włóżmy do zmywarki. Szczególnie ważne jest umycie tacki, bo oprócz skroplin wody zbierają się na niej resztki kawy i mleka, co – zwłaszcza w czasie upałów – powoduje powstanie tłustej, lepkiej warstwy oraz nieprzyjemnego zapachu.
Z kolei nieczyszczona dysza lub wężyk do mleka może się po prostu zatkać – szczególnie jeśli zamiast napojów roślinnych lub mleka o obniżonej zawartości tłuszczu używamy półtłustego lub tłustego.
Czy młynek w automatycznym ekspresie do kawy także wymaga mycia?
Tak. W ekspresach z młynkiem można się do niego dostać np. przez zdejmowany panel boczny. Raz na jakiś czas, np. raz w tygodniu warto zajrzeć do wnętrza urządzenia aby usunąć zalegające tam resztki miału i przetrzeć dostępne elementy wilgotną ściereczką.
Odkamienianie ekspresu do kawy
Kamień osadzający się elementach ekspresu do kawy grozi ich szybszym zużywaniem się. Nawet najlepszy filtr nie jest w stanie całkowicie zatrzymać soli magnezowych i wapniowych znajdujących się w wodzie, których wytrącanie się obserwujemy w postaci kamienia. Dlatego regularne odkamienianie ekspresu jest szczególnie ważne, jeśli woda, której używany jest twarda. Woda z dużą ilością kamienia może powodować osadzanie się minerałów wewnątrz ekspresu, co wpływa na jego wydajność i smak kawy.
Specjaliści są zdania, że odkamienianie ekspresu kolbowego należy przeprowadzać co 200-300 przygotowanych kaw, a ekspresu automatycznego – co każde 5 kg zmielonej kawy. Na szczęście ekspresy automatyczne zwykle same powiadamiają użytkowników o konieczności odkamieniania oraz wymiany filtra do wody – te dwie czynności konserwacyjne często zbiegają się w czasie.
Odkamienianie zawsze należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta i przy użyciu sugerowanych przez niego preparatów. Nie chodzi o to, by były to odkamienacze konkretnej marki, ale po prostu preparaty przeznaczone do odkamieniania ekspresów, czyli AGD mających bezpośredni kontakt z żywnością. Niedopuszczalne jest np. użycie odkamieniacza przeznaczonego do pralki.
Jak odkamienić ekspres?
-
Wlej preparat do odkamieniania do zbiornika na wodę.
-
Uruchom proces odkamieniania zgodnie z instrukcją obsługi ekspresu. W niektórych ekspresach istnieje specjalny program odkamieniania lub tryb, który automatycznie przeprowadza proces.
-
W zależności od modelu ekspresu, odkamieniacz będzie przepuszczany przez poszczególne elementy urządzenia – rurki, dysze itd.
-
Po zakończeniu procesu odkamieniania wlej do zbiornika czystą wodę i przeprowadź co najmniej dwa cykle płukania, aby pozbyć się pozostałości preparatu.
-
Włącz ekspres i zrób kawę, aby upewnić się, że urządzenie działa prawidłowo a kawa nie ma smaku ani zapachu odkamieniacza.
Czy można odkamienić ekspres sodą oczyszczoną i octem?
Choć soda i ocet doskonale sprawdzają się do mycia bębna pralki czy komory zmywarki, nie powinny być używane do usuwania kamienia z ekspresu, gdyż mogą uszkodzić delikatne silikonowe elementy urządzenia oraz zmienić smak kawy.
Sprawdź jakie ciekawe funkcje mają w pełni automatyczne ekspresy do kawy.
Mycie ekspresu do kawy z zewnątrz
Codzienne użytkowanie ekspresu do kawy sprawia, że urządzenie ma widoczne ślady zachlapania kawą i mlekiem oraz wszędzie odbite odciski palców. Z uwagi na fakt, że nowoczesne ekspresy to urządzenia o bardzo atrakcyjnym designie, które mają stanowić ozdobę kuchni, należy starannie myć je z zewnątrz. Możemy w tym celu wykorzystać zwykłe kuchenne detergenty, np. płyn do mycia naczyń, ale jeśli ekspres ma także elementy stalowe, lepszym rozwiązaniem będzie celowany proszek do mycia stali (po wymieszaniu z wodą tworzy gęstą pastę) albo chroniący przed odciskami palców specjalny olej. Warto też mieć pod ręką wilgotne chusteczki jednorazowe albo ściereczki z mikrofibry, które zachowują swoje właściwości przez około 300 cykli prania w pralce.
Czytaj także: Jak czyścić i konserwować ekspres do kawy?
Zadbany ekspres do kawy będzie nie tylko atrakcyjnie się prezentował, ale także przez wiele lat robił smaczną i aromatyczną kawę. Jeśli woda wodociągowa, z której korzystamy jest naprawdę bardzo twarda i ekspres stanowczo zbyt często dopomina się o odkamienianie, wlewajmy do niego wodę uprzednio przefiltrowaną w specjalnym dzbanku.