Sięgamy po botoks coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Codzienny masaż twarzy pozwala poradzić sobie już z pierwszymi zmarszczkami. Kiedy jeszcze warto go zastosować? Jak zmniejszyć zmarszczki mimiczne?
Kiedy warto zrezygnować z botoksu?
Zabiegi ostrzykiwania botoksem wykonuje się w każdej klinice medycyny estetycznej na porządku dziennym. Na botoks zapisujemy się w coraz młodszym wieku, nawet przed przekroczeniem 30 roku życia. Botoks utrzymuje się około 8-9 miesięcy, po którym to czasie musimy zabieg powtórzyć, by efekt był trwały. To neurotoksyna rozluźniająca mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, dzięki której otrzymujemy wynik w postaci złagodzenia rysów twarzy. Każdy zabieg niesie jednak ze sobą ryzyko powikłań – jak więc walczyć ze zmarszczkami na własną rękę?
Masaż twarzy – od czego zacząć?
Wieczorem, kiedy mamy dużo czasu, warto wprowadzić masaż twarzy do codziennej rutyny. Rozpoczynamy od umycia rąk i twarzy, nałożenia na dłonie kremu nawilżającego, a następnie przechodzimy do kolejnych etapów masażu:
- na początku rozgrzewamy skórę twarzy, wykonując delikatne ruchy dwoma palcami od żuchwy do czoła,
- przechodzimy do okrężnych ruchów palców obu dłoni od żuchwy do czoła, potem od brody do policzków, od nosa do uszu, na koniec od środka czoła do skroni,
- przechodzimy do delikatnego ucisku brody, łuków brwiowych oraz skroni, okolicy górnej i dolnej wargi,
- skupiamy się na okolicach oczu – wykonujemy łagodne okrężne ruchy na dolnej, a później na górnej powiece, od wewnętrznego do zewnętrznego kącika,
- pod koniec masażu delikatnie ostukujemy opuszkami palców wszystkie okolice twarzy
Cały masaż powinien zająć 10 minut, po 2 minuty na każdą część. Do masażu warto używać konkretnych kosmetyków, choćby takich, jak rozświetlające serum do twarzy z witaminą C od AMVI Cosmetics.
Zaskakujące efekty regularnego masażu twarzy
Jeśli systematycznie, minimum 2-3 razy w tygodniu wykonujemy masaż twarzy, możemy liczyć na to, że drobne zmarszczki mimiczne znacznie się wygładzą. Ruchy palców pobudzają głębokie warstwy skóry do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiają też przepływ limfy. Zmniejsza się więc również opuchlizna, worki pod oczami, a poprawia koloryt cery. Jeśli do masażu zastosujemy właściwy dla typu naszej skóry krem przeciwko zmarszczkom, pozytywne efekty utrzymają się dłużej. Efektem regularnego masażu twarzy jest poprawa stanu naskórka, dotlenienie i odżywienie skóry, a nawet redukcja stresu i rozluźnienie mięśni twarzy.
Botoks kontra masaż twarzy – zalety obu metod
Botoks zdecydowanie przynosi najlepsze efekty w przypadku dobrze widocznych już oznak starzenia, takich jak głębokie zmarszczki na czole. Daje natychmiastowy efekt, zupełnie bez wysiłku. Z drugiej strony, prawidłowo wykonany masaż twarzy to świetny sposób na przedłużenie naturalnych zdolności skóry do odnowy. Pomaga także w przenikaniu do głębszych warstw skóry stosowanego kremu, wzmacniając jego działanie. Masaż twarzy to nie bez powodu podstawowy zabieg w gabinetach masażu, salonach kosmetycznych i SPA. Jeśli będziemy go traktować jako swoisty rytuał przed snem, osiągnięmy trwalszy od botoksu efekt.