Podczas comiesięcznego rozplanowywania wydatków mamy dużo potrzeb, które wymagają odpowiedniego nakładu środków. Czynsz za mieszkanie, opłaty za media czy rata kredytu. Jednak przy odrobinie szczęścia i braku niespodziewanych wydatków udaje nam się czasami co nieco odłożyć. Po dłuższym czasie może uzbierać się już całkiem niezła suma. Co z nią wtedy zrobić?
Inwestycje giełdowe
Niektórym z nas zależy, aby zaoszczędzona suma stale się powiększała. Jednym z pomysłów, który taką sytuację umożliwia, jest rozpoczęcie inwestowania. Jednak jak zacząć inwestować na giełdzie? Wydawałoby się, że mogą to robić jedynie biznesmeni z najwyższej półki, którzy obracają niemałym kapitałem. Otóż jest to mylące przekonanie. Inwestować na giełdzie może każdy, kto posiada do tego odpowiednie środki.
Wystarczy udać się do domu maklerskiego, utworzyć własny rachunek, dzięki któremu zyska się możliwość do kupowania i sprzedaży papierów wartościowych. Można zainwestować w akcje, obligacje bądź nieco bardziej bezpieczne fundusze inwestycyjne. Przed zdecydowaniem się na spróbowanie swoich sił na giełdzie, trzeba mieć świadomość podejmowanego ryzyka.
Sytuacja na rynku jest dynamiczna – wartość zakupionych aktywów może w każdej chwili ulec zmianie, a spółka, której akcje nabyłeś/aś, może wycofać je z rynku. Jak sprzedać akcje wycofane z giełdy? Jest to możliwe, ale trzeba szybko zorientować się w sytuacji i w odpowiedniej chwili wpisać na sprzedaż akcji. Poza tym należy też pamiętać o fakcie, że każdy zysk z inwestycji obarczony jest podatkiem w wysokości 19%. Warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem, jakim są inwestycje giełdowe i podjąć racjonalną, niepochopną decyzję.
Lokaty bankowe
Lokaty to jedno z rozwiązań, jakie proponują swoim klientom banki. Jest to tak zwany depozyt, na którym bank przechowuje określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się wypłacić ją po określonym w umowie czasie wraz z zadeklarowanymi odsetkami zysku. To kolejny pomysł na to, co można zrobić ze swoimi oszczędnościami, by je nieco powiększyć.
Lokaty są stosunkowo bardziej bezpieczne od inwestowania w akcje czy obligacje, choć nie oferują zbyt dużego zysku – zależne jest to od obecnie obowiązujących stóp procentowych. Istnieje kilka rodzajów lokat, które różnią się na przykład czasem trwania czy stopniem ryzyka. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie swoich oszczędności na lokacie, warto, abyś sprawdził/a, jakie oferty przedstawiają poszczególne banki.
Dobrze jest skorzystać z porównywarki lokat, którą znajdziesz na przykład tutaj: https://financer.com/pl/. Warto wiedzieć, że lokaty również nie są w stu procentach bezpieczne, a wypłacenie środków z depozytu przed końcem umowy może być niemożliwe lub wiązać się z karami pieniężnymi. Nad tą decyzją również warto się zastanowić.
Po prostu poczekać
W czasach kiedy sytuacja na rynku jest zmienna, czasami niekorzystne okaże się inwestowanie i pozostawianie pieniędzy na lokacie. Czasami zwyczajnie warto odłożyć pieniądze w bezpiecznym miejscu, a z chęcią ich pomnożenia poczekać do lepszego, stabilniejszego i pewniejszego momentu. W końcu oszczędności nie przychodzą łatwo, a stracić je można bardzo szybko. Podejmujmy decyzje z głową.
Artykuł sponsorowany