Szalety miejskie niemal całkowicie zniknęły z miast. Należą one do rzadkości i często zastępują je kontenery z WC. Ich utrzymanie i zarządzanie nimi generuje koszty, zwłaszcza gdy zajmują się tym etatowi pracownicy. By toalety publiczne były czyste i by panowały w nich wymagane przez przepisy odpowiednie warunki sanitarne, można skorzystać z usług prywatnych, zewnętrznych firm. Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób można optymalizować koszty utrzymania WC.
Co należy zrobić, aby toaleta publiczna była utrzymana w odpowiednim stanie?
Koszt utrzymania toalet publicznych może być ogromny. Aby w każdej z nich było czysto, powinien w niej pracować przynajmniej jeden pracownik. W ogólnym rozrachunku w skali np. całego miasta generuje to duże wydatki.
Do obowiązków pracownika zajmującego się toaletą publiczną będzie należało:
- sprzątanie kabin i dezynfekcja misek WC;
- czyszczenie pozostałego wyposażenia toalety – luster, dozowników na mydło i umywalek;
- mycie podłóg, blatów i ścianek działowych;
- regularne uzupełnianie papieru toaletowego i ręczników papierowych.
Koszty utrzymania toalety publicznej są związane także z zakupem środków czystości i ochrony osobistej dla pracownika. Musi mieć on do dyspozycji: rękawice gumowe, preparaty czyszczące, dezynfekujące, szczotki, worki na śmieci, mopy i ręczniki papierowe.
Utrzymanie toalet publicznych a przepisy
To, w jaki sposób, z jaką częstotliwością oraz za pomocą czego powinny być sprzątane publiczne toalety, określa szereg aktów prawnych. Są to m.in.:
- przepisy sanitarno-epidemiologiczne – mówią one np. o częstotliwości sprzątania toalet oraz o dostępie do mydła i czystej wody;
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29.08.1997 r. w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych pomieszczeń użyteczności publicznej – znajdują się w nim zapisy regulujące kwestie czystości oraz odpowiedniej wentylacji w toaletach.
Aby toaleta faktycznie była higienicznie czysta i bezpieczna dla użytkowników, potrzebny jest profesjonalny WC serwis oraz nowoczesne kabiny przenośne.
Toalety przenośne – jak wygląda WC serwis takich ubikacji?
Toalety mobilne są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż ubikacje znajdujące się w budynkach. Jednocześnie nowoczesne kabiny są projektowane tak, aby spełniały najsurowsze przepisy sanitarne. Mają odpowiednią wentylację, umywalki, dozowniki mydła, podajniki na papier, a nawet lustra i wieszaki na ubrania.
Taka toaleta może być też przystosowana do korzystania z niej przez osoby z niepełnosprawnością. Wymóg, aby w miejscach publicznych znajdowały się i takie ubikacje wynika z obowiązujących przepisów.
Jak utrzymuje się w czystości publiczne toalety przenośne?
Firmy zajmujące się serwisem przenośnych WC rygorystycznie podchodzą do samego sprzątania oraz do używanych środków czystości. W ten sposób dezynfekują i czyszczą toalety, aby spełniały wysokie standardy sanitarne.
To, jak często musi być sprzątana publiczna toaleta, zależy od tego, ile osób z niej korzysta i jaki litraż mają zbiorniki na wodę i nieczystości. Korzystając z usług firmy zajmującej się serwisowaniem WC, można zawsze dopasować harmonogram czyszczenia – pod kątem specyfiki i częstotliwości użytkowania danej toalety.
Podczas kompleksowego serwisu WC:
- stosowane są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla środowiska chemiczne środki czystości;
- opróżniane są zbiorniki na nieczystości i napełniane zbiorniki na czystą wodę;
- wykonywana jest dezynfekcja zbiorników na fekalia;
- czyści się całą kabinę – włącznie ze ścianami oraz podłogami;
- uzupełniane są artykuły higieniczne – a w tym papier, ręczniki papierowe oraz mydło;
- monitoruje się poziom płynu w WC.
Przenośnej toalety nie trzeba kupować. Można ją także wynająć. Wtedy cena wynajmu będzie obejmować również jej regularne serwisowanie. Kosztuje to mniej niż utrzymanie toalet w budynku wolnostojącym.
Publiczne WC i ich utrzymanie podlegają szeregowi przepisów. Jednak rozwiązanie kwestii optymalizacji kosztów ich zarządzania jest bardzo łatwe; są nim przenośne toalety publiczne, które można wynająć – ich serwisowaniem zajmie się wtedy profesjonalna firma.