Naturalne aromaty spożywcze stosowane są w celu polepszenia smaku i zapachu produktów spożywczych. Pozwalają one odzyskać i wzmocnić naturalne właściwości zapachowe i smakowe żywności, które zostają utracone na różnych etapach produkcji lub przetworzenia. W ten sposób można stworzyć żywność o najlepszych walorach sensorycznych oczekiwanych przez odbiorców. Aromaty spożywcze są obecne w wielu różnych grupach produktów.
Aromaty spożywcze w mrożonkach
Aromaty spożywcze w mrożonkach pozwalają na zachowanie walorów smakowych i zapachowych żywności po rozmrożeniu. Najczęściej spotkamy je w produktach mięsnych, garmażeryjnych, a także w lodach.
Szeroko stosowane w mrożonkach mięsnych są aromaty mięsne wytworzone między innymi na drodze hydrolizy enzymatycznej. Aromaty mięsne są produkowane w wyniku obróbki mięsa w procesie gotowania, smażenia czy duszenia, które pozwalają na wyodrębnienie całej palety zapachów możliwych do wykorzystania w przemyśle spożywczym.
Jeśli chodzi o mrożone dania, aromaty mięsne wieprzowe i wołowe są powszechnie stosowane we wszelkiego rodzaju mięsnych farszach, między innymi w pierogach, pyzach, kluskach czy krokietach.
Stosując naturalne aromaty spożywcze w mrożonkach, producenci mogą podkreślić smak i zapach dominujący i uzyskać równowagę między aromatami mięsnymi, a warzywnymi.
Aromaty spożywcze w piekarnictwie
Naturalne aromaty spożywcze stosowane w wypiekach mają za zadanie dodanie smaków lubianych przez konsumentów, poprawienie stabilności aromatu produktu, poprawienie i uzupełnienie smaku jedzenia, a także wpływ na trawienie i metabolizm.
Substancje zapachowe stosowane w piekarnictwie muszą być odporne na oddziaływanie wysokich temperatur. Dlatego najczęściej stosuje się aromaty w proszku. W wypiekach wysokiej jakości stosuje się naturalne aromaty płynne.
Aromaty spożywcze w napojach mlecznych
Substancje zapachowe w nabiale stosowane są przede wszystkim w mleku, margarynie oraz napojach mlecznych zawierających bakterie kwasu mlekowego. Najczęściej stosowane są aromaty mleczne, czekoladowe, owocowe i cytrusowe.
Popularne stają się aromaty z mango, winogron, aloesu czy grejpfrutów, gdyż pozwalają urozmaicić smak i zapach napojów mlecznych. Smakowe napoje mleczne zazwyczaj są wzbogacone w słodkie substancje zapachowe, które podnoszą ich jakość i nadają konkretny smak i aromat lubiany przez odbiorców.
Aromaty spożywcze w przyprawach
Naturalne aromaty spożywcze można spotkać także w przyprawach. Na różnych etapach produkcji przypraw surowce, z których powstają, są poddawane obróbce cieplnej lub reakcjom chemicznym pozbawiających ich części walorów aromatycznych i smakowych.
Można je z łatwością uzupełnić i wzmocnić, korzystając z substancji zapachowych stosowanych w przemyśle spożywczym. Najczęściej wybierane substancje zapachowe przez producentów to słone aromaty, odporne na wysokie temperatury oraz rozpuszczalne w olejach. Ilość aromatów dodawanych do przypraw wynosi zazwyczaj 0,3% do 0,8%.
Naturalne aromaty od GBD Aromaty (gbd.pl) to doskonały wybór, gdy zależy Ci na substancjach zapachowych najwyższej jakości uzyskanych na drodze naturalnych procesów.