Na rynku można znaleźć dwa najbardziej popularne rodzaje przetwornic napięcia: z modyfikowanym sinusem oraz czystym sinusem. Wybór odpowiedniej przetwornicy będzie zależał od tego, jakie urządzenia domowe będziemy chcieli podłączyć.
Zastosowania przetwornic napięcia w domowych systemach zasilania?
Przetwornice napięcia to niedużych rozmiarów urządzenia służące do zmiany prądu stałego na prąd zmienny. Dzięki temu dostarczają energię do sprzętów elektronicznych m.in. w podroży lub na kempingach gdzie nie ma stałego podłączenia do sieci energetycznej.
Przetwornice napięcia znajdują też szerokie zastosowanie w domowych systemach zasilania. Pełnią kluczową rolę w momencie awarii prądu. Ich zadaniem jest zapewnienie ciągłości zasilania dla urządzeń i systemów, które są niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa domowników jak m.in. sprzęt elektroniczny, lodówki, pompy ciepła, systemy grzewcze, czy oświetlenie etc.
Jakie są rodzaje przetwornicy napięcia?
Przetwornica z serii IPS marki VOLT Polska wytwarza na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną (symulowaną), czyli napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym (https://voltpolska.pl/przetwornice-napiecia-i-konwertery/przetwornice-napiecia-i-konwertery-ips-1224-230v/). Pozwala to zasilać lżejsze urządzenia o charakterze rezystancyjno-oporowym jak m.in. laptopy, ładowarki, zasilacze elektroniczne, czajniki elektryczne, telewizory, sprzęt RTV, sprzęt audio-video.
Urządzenia typu lodówki, pompy ciepła ze względu na swój indukcyjny charakter będą wymagały zastosowania przetwornicy napięcia z serii SINUS VOLT Polska (https://voltpolska.pl/przetwornice-napiecia-i-konwertery/przetwornice-napiecia-sinus-1224v-na-230v/. Przetwornice tego typu wytwarzają na wyjściu napięcie o przebiegu sinusoidalnym (czysty, pełny sinus), czyli takie samo, jak w gniazdku energetycznym. Pozwala to na zasilenie szerokiego asortymentu urządzeń domowych, jak: lodówki, zamrażarki, klimatyzatory, urządzenia RTV (telewizory, konsole, głośniki), oświetlenie LED, automatyka domowa, urządzenia typu smart home, elektronarzędzia (wiertarki, szlifierki, kątówki), urządzenia AGD (pralki, mikrofalówki), pompy CO, silniki do bram automatycznych i wind.
Przetwornice generujące czysty sinus są zazwyczaj droższe niż te generujące modyfikowaną sinusoidę, natomiast mają pewną przewagę:
- Stabilne i ciche działanie: Generują płynne i stabilne napięcie, co zapewnia lepszą jakość zasilania i minimalizuje możliwość wystąpienia zakłóceń lub szumów w pracy urządzeń.
- Większa wydajność energetyczna: Przetwornice generujące czysty sinus zazwyczaj mają wyższą wydajność energetyczną.
- Zapewniają większą ochronę: Dla niektórych wrażliwych urządzeń, korzystanie z czystego sinusa może zapewnić lepszą ochronę przed uszkodzeniami lub awariami.
Dobór akumulatora do przetwornicy napięcia w warunkach domowych
Przetwornica napięcia w warunkach domowych pobiera prąd z akumulatora. Można wybrać bezobsługowy kwasowo-ołowiowe akumulator z serii AGM marki VOLT Polska https://voltpolska.pl/akumulatory-i-prostowniki/akumulatory-bezobslugowe-agm/ ze względu na poniższe cechy:
- Bezobsługowość: Oznacza to, że nie wymagają regularnego uzupełniania elektrolitu, co sprawia, że są wygodne w użytkowaniu.
- Technologia AGM: Akumulatory AGM wykorzystują technologię maty szklanej do utrzymywania elektrolitu. Zapewnia to szczelność i ochronę przed wyciekiem substancji.
- Niski poziom samorozładowania: Mają niski poziom samorozładowania, co oznacza, że mogą dłużej przechowywać energię bez konieczności ponownego ładowania.
- Bezpieczeństwo: Ze względu na niską emisję gazów są bezpieczne w codziennym użytkowaniu i można je spokojnie stosować w zamkniętym pomieszczeniu jak dom.
- Długa żywotność: Przy odpowiedniej konserwacji i ładowaniu akumulatory AGM mogą mieć długą żywotność, co sprawia, że są ekonomicznym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasowej.
- Gabaryty: Produkowane w wielu rozmiarach i pojemnościach, co pozwala na umieszczenie ich w domu koło zasilacza awaryjnego typu UPS.