Faktura VAT to rodzaj faktury najczęściej stosowany w różnych formach obrotu gospodarczego. W skrócie – jest to dokument sprzedaży działalności i usług dokonywanych przed podatnika VAT na rzecz innego podatnika VAT. Faktury VAT wystawia się do każdej transakcji, którą dokonujemy na rzecz innego przedsiębiorcy. Taki dokument możemy wystawić również osobie fizycznej lub rolnikowi, który rozlicza podatki ryczałtem. Nabywca musi jednak wystąpić do nas z takim żądaniem. Z fakturami VAT w obrocie gospodarczym mamy więc do czynienia na każdym kroku. Mimo popularności tej formy dokumentu, wielu przedsiębiorców nie pamięta, co powinno znaleźć się na fakturze, jakie dane są niezbędne, by dokument ten był ważny i obowiązujący. To, co powinno zostać na fakturze uwzględnione, regulują osobne przepisy ustawy o VAT (art. 106e sek. 1). Zgodnie z nimi istnieje obowiązujący wszystkich przedsiębiorców wzór faktury VAT. Przepisy te nie regulują co prawda formy graficznej, ale standaryzują zakres danych. A zatem – jak powinna wyglądać właściwie sporządzona faktura VAT?
Faktura VAT – podstawowa faktura w obrocie gospodarczym
Do dokumentów najczęściej obecnych w obiegu gospodarczym, wystawianych przez przedsiębiorców z największą częstotliwością, bez wątpienia należą faktury VAT. Dokument ten dotyczy sprzedaży działalności i usług jednego podatnika VAT na rzecz drugiego. Faktura ta wystawiana jest przy wszelkich transakcjach dokonywanych na rzecz innego przedsiębiorcy. Warto również pamiętać, że czynnych podatników VAT dotyczy również wystawiania takiej faktury za wewnątrzwspólnotową dostawę, jak również sprzedaż wysyłką z kraju i na jego terytorium. Jeżeli kwota transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 euro podatnik może wystawić dla innego podmiotu gospodarczego uproszczoną wersję faktury. Obecnie może to być paragon fiskalny, na którym znajdzie się numer NIP nabywcy.
Kto i komu może wystawiać faktury VAT?
Wielu podatników zadaje sobie pytanie, kto i w jakiego rodzaju transakcjach musi wystawić fakturę VAT. Obowiązek wystawiania faktur VAT spoczywa na podatnika podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowią czynności zwolnione z opodatkowania z powodu zwolnienia przedmiotowego. Za pośrednictwem tego rodzaju faktury należy dokumentować: 1) sprzedaż, dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz innego podatnika VAT, podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jak również osoby prawnej niebędącej podatnikiem; 2) sprzedaż wysyłkową z i na terytorium kraju; 3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów; 4) uzyskanie części lub całości zapłaty przed dokonaniem sprzedaży lub usługi (np. w formie zaliczki).
Gdzie znaleźć wzór faktury VAT?
Podatnicy, którzy dopiero otwierają działalność gospodarczą, co sprawi, że niebawem będą na co dzień obcować z koniecznością dokumentowania wykonanych usług i obrotu towarami, zastanawiają się często – gdzie znaleźć właściwy wzór faktury VAT? Oczywiście bez trudów taki wzorzec odnajdziemy w sieci, korzystając ze stron rządowych czy poradników ekonomicznych online lub wpisując w przeglądarkę frazy: faktura vat wzór, wzór faktury VAT, wzory faktur itp. Najlepiej jednak skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie za darmo programów do wystawiania faktur, które w intuicyjny sposób przeprowadzą nas przez całą tę procedurę, finalnie przygotowując plik gotowy do wydrukowania.
Jakie dane musi zawierać wzór faktury VAT zgodnie z przepisami?
To, jakie informacje muszą znaleźć się na fakturze VAT, regulują przepisy ustawy o VAT (art. 106e sek. 1). Z pewnością na dokumencie tym nie może zabraknąć daty wystawienia faktury. W tym miejscu należy przypomnieć, że faktura ta musi być wystawiona najpóźniej w 15 dniu miesiąca następującego po tym, w którym wykonano usługę lub dokonano dostawy towaru. Jeżeli faktura rzeczywiście będzie wystawiana w innym dniu niż dzień, w którym odbyła się transakcja, na fakturze musi znaleźć się także data jej dokonania. Kolejny aspekt to numer faktury, który pozwoli ją zidentyfikować. Następnie wpisujemy imię, nazwisko lub nazwę podatnika oraz jego adres, a także numery, za pomocą których sprzedawca oraz nabywca mogą być zidentyfikowani dla podatku od towarów i usług. Punkt kolejny to nazwa towaru lub usługi, ich miara i ilość, cena jednostkowa netto, a także kwota rabatów i wcześniej uiszczonych należności, jeżeli wpływa ona na sumę wartości sprzedaży netto. Ta bowiem stanowi kolejną daną, która musi znaleźć się na fakturze. Dokument VAT-owski musi zawierać również stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku oraz kwotę należności ogółem.
Rafsoftnet – programy do faktur i obsługi magazynu
Ogromną wygodę w wypełnianiu faktur zapewniają przedsiębiorcą dostępne w sieci programy umożliwiające wypełnienie wzoru faktury oraz jej wydrukowanie. Intuicyjny w obsłudze i szybki program do wystawiania faktur VAT znajdą Państwo na stronie www.rafsoft.net.