Wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny sprawia, że ceny usług wykończeniowych poszybowały w ostatnim czasie mocno w górę. W efekcie coraz więcej osób, które planują wykończenie lub remont własnego M, rezygnuje z realizacji początkowego projektu lub odkłada w czasie prace wykończeniowe. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie, szanse na to, że sytuacja na rynku budowlanym zmieni się na lepsze w najbliższym czasie, są praktycznie zerowe. Zamiast tego warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach, które pozwolą na obniżenie kosztu wykończenia wnętrz, a także zapewnią piorunujący efekt wizualny.
Wykończenie nowego mieszkania – jakiego kosztu należy się spodziewać?
Zakup mieszkania deweloperskiego to niewątpliwie korzystna inwestycja, która pozwala m.in. na zaaranżowanie wnętrz według własnych potrzeb. Niestety, musimy pamiętać o tym, że nieruchomości z rynku pierwotnego generują dodatkowe koszty związane z koniecznością kompleksowego wykończenia i umeblowania pomieszczeń. Zwłaszcza ten pierwszy element może okazać się bardzo kosztowny, jeśli pod uwagę weźmiemy rosnące ceny materiałów budowlanych.
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Grupę PSB, w pierwszych 9 miesiącach 2023 roku ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych wzrosły średnio o 6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Podwyżki, które odnotowane zostały aż w 17 grupach towarowych, dotyczą przede wszystkim takich produktów jak:
- cement, wapno (+28%);
- farby, lakiery (+14%);
- chemia budowlana (+11%);
- sucha zabudowa (+11%).
Fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w kwocie, jaką należy przeznaczyć na wykończenie nowego lokum. W podstawowym standardzie jest to koszt rzędu 2-3 tysięcy złotych za metr kwadratowych, dając tym samym kwotę na poziomie 60-90 tysięcy złotych za małą kawalerkę o powierzchni 30 m2. Jak podają analitycy, jest to praktycznie dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2021.
Maksymalny efekt przy minimalnym budżecie, czyli sprawdzone sposoby na tańsze wykończenie wnętrz
Chcesz wykończyć nowe mieszkanie niedużym kosztem, jednak nie rezygnując tym samym z jakości? Oto, z jakich rozwiązań możesz skorzystać:
- samodzielne wykonanie poszczególnych prac, takich jak np. malowanie ścian i przyklejanie tapety;
- korzystanie z promocji oferowanych przez sklepy internetowe i lokalne markety budowlane;
- wybór tańszych zamienników, jednak przy równoczesnym zwróceniu uwagi na jakość produktów;
- szukanie produktów z outletów i powystawowych, które czasami są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent;
- skorzystanie z obsługi pozakupowej oferowanej przez dewelopera, w tym m.in. zniżek na materiały wykończeniowe i meble sprzedawane przez partnerskie firmy.
Gotowe elementy z płyt GK – świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów suchej zabudowy
Ostatnim rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu na wykończenie nowego mieszkania, są prefabrykaty FlexGips, czyli gotowe elementy z płyt GK, frezowane na wymiar i dopasowywane pod projekt klienta. Jest to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród klientów, m.in. ze względu na możliwość zrezygnowania z kosztownych konstrukcji z płyt GK, niezbędnych np. do stworzenia sufitu podwieszanego.
Formatki FlexGips są łatwe i szybkie w montażu (skracają czas wykończenia wnętrz nawet o 70% w porównaniu do tradycyjnych systemów), a przy tym nie wymagają wsparcia doświadczonych fachowców i zakupu dużej ilości materiałów wykończeniowych. W rezultacie oszczędzamy na zatrudnianiu ekipy wykończeniowej i na zakupie materiałów.
Wśród rozwiązań oferowanych przez markę FlexGips można znaleźć m.in.:
- osłony karnisza;
- półki LED pod sufitem;
- wnęki oświetleniowe;
- płyty do krzywizn;
- i wiele innych.
Dokładne informacje na temat rozwiązań oferowanych przez markę FlexGips można znaleźć w ich sklepie internetowym: https://sklep.flexgips.com/.