Zadbane zęby i piękny uśmiech jest nie tylko wizytówką estetyczną, ale również zdrowotną. Profilaktyka oraz poświęcenie większej uwagi zębom jest ważnym wyznacznikiem własnego komfortu. W tym celu stosuje się różne formy poprawy uśmiechu. Nie tylko leczenie u dentysty, lecz także piaskowanie i wybielanie są na porządku dziennym. Aktorzy, dziennikarze, muzycy czy inni rozpoznawalni ludzie zabiegi wybielania stosują regularnie, co sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne.
Czym jest wybielanie zębów?
Poprzez picie kawy, napojów barwiących, herbaty czy jedzenie kolorowych potraw na zębach odkłada się płytka nazębna. Aby ją usunąć z pomocą przychodzą różne metody oczyszczania i wybielania, przywracając śnieżnobiały uśmiech w krótkim czasie. Metody wybielania są zróżnicowane, jednak najczęściej stosuje się wybielanie żelem.
Metoda ta polega na odciśnięciu u stomatologa układu zębów, który jest pomocny w przygotowaniu najlepszej nakładki do wybielania. Następnie lekarz przygotowuje odpowiednią szynę i żel, który pacjent otrzymuje wraz z instrukcją do domu, używając dwa razy dziennie przez kilkanaście minut.
Efekty uzyskuje się najczęściej po 2 tygodniach, kontrolując u stomatologa. Koszt takiej metody w zależności od wielkości miasta to 200-300 złotych.
Laser a wybielanie
Coraz częściej wykorzystywane lasery mają także zastosowanie w stomatologii. Za ich pomocą wybielanie zębów jest bezpieczne i nie uszkadza szkliwa. Metoda ta polega na nałożeniu przez stomatologa specjalnego żelu, który następnie naświetla się laserem. Preparat ten ma za zadanie zabezpieczyć szkliwo, lecz również wspomóc efekt wybielania.
Zabieg jest jednorazowy i kosztuje około 1500 złotych. Tutaj warto zaznaczyć, że popularność zdobywa wybielanie światłem polimeryzowanym. Podobnie jak w przypadku lasera, na zęby nakładana jest pasta wybielająca natomiast na dziąsła pianka z żywicy, która zabezpiecza przed uszkodzeniem.
Wszystko to naświetla się światłem polimeryzowanym, które efektownie i szybko wybiela. Ten zabieg również jest jednorazowy i kosztuje około 2500 złotych.
Wybielanie martwych zębów
Zabieg wybielenia zębów martwych jest bardziej czasochłonny, jednak możliwy do zrealizowania. Polega on na wprowadzeniu do całkowicie wyleczonego zęba środka wybielającego, a wcześniej środka uszczelniającego, aby nie powodować bólu. Po czym lekarz robi opatrunek i sprawdza efekty na kolejnej wizycie.
Najczęściej takich prób wybielenia jest kilka, a po zadowalającym efekcie ząb zostaje zaplombowany. Jedna próba takiego wybielenia kosztuje około 50 złotych. Popularnym zabiegiem jest nakładanie licówek na zęby martwe. Wyrównują strukturę oraz dają możliwość wybrania bielszego odcienia.
Wybielanie zębów w domu
W warunkach domowych wybielanie zębów jest nieco utrudnione, gdyż nie ma dostępnych tak skoncentrowanych preparatów jak u stomatologa. Chcąc rozjaśnić uśmiech w domu należy stosować pasty wybielające z fluorem, paski wybielające bądź też szyny podobne do tych, które dostaje się u lekarza przy wybielaniu.
Jednak wszystkie te środki nie są w stanie zapewnić tak mocnego efektu jak u stomatologa oraz należy stosować je z pewną dozą ostrożności, aby nie uszkodzić szkliwa.