Steam Deck to jedna z najbardziej wyczekiwanych konsol do gier w ostatnich latach. Zadecydowała o tym oryginalna koncepcja pozycjonowania na rynku – zamiast tworzyć od nowa urządzenie i oprogramowanie, czekając aż studia produkujące gry zaczną tworzyć, rozpoczęto ten proces od drugiej strony. Jeden z największych dystrybutorów oprogramowania – marka Valve, właściciel platformy Steam, stworzył niezwykle wydajnego PC-ta w formie podręcznej konsoli (handheld): Steam Deck. Graczom dało to natychmiastowy dostęp do tysięcy gier i gwarancję, że każda z nich będzie funkcjonowała poprawnie, nawet przy najwyższym poziomie szczegółowości grafiki i animacji. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie konsolą Valve jest olbrzymie. Przed zakupem swojego Steam Decka dobrze jest jednak przygotować się i brać pod uwagę tylko te egzemplarze, które spełniają nasze oczekiwania.
Konsole typu handheld powstały jako źródło prostej rozrywki, do wykorzystania np. w czasie podróży. Wybór gier, jak i ich jakość były początkowo mocno ograniczone. Z czasem ewoluowały do formy rozbudowanych platform, oferujących wiele doskonałych, dopracowanych gier. Niektórzy twierdzą, że mając Steam Deck pod ręką, niepotrzebne jest już żadne inne urządzenie do grania. Kluczowe jest jednak, by wcześniej dobrze oszacować swoje potrzeby, związane z tą formą rozrywki.
Ku pamięci
Na konsolę Valve gry można ściągać w taki sam sposób, jak w typowym komputerze klasy PC – logując się na platformie Steam i pobierając daną grę na dysk twardy. Rozgrywkę w większości gier można (lub wręcz trzeba, w niektóych tytułach) odbywać online, ale i tak do płynnego działania pewne biblioteki danych muszą znajdować się na urządzeniu. Dlatego rodzaj i objętość dysku twardego jest kluczowym parametrem wyboru.
Steam Deck dostępny jest w 3 wariantach pojemności: 64 GB, 256 GB i 512 GB. Decydując się na najniższy wariant, warto jednak zastanowić się dwukrotnie, ponieważ w tym wypadku za przesył danych odpowiada mniej wydajna technologia. “Wyższe” warianty oferują wewnętrzny transfer danych za pomocą SSD NVMe, które gwarantuje błyskawiczne odnajdywanie plików i ich obróbkę. Ma to więc kolosalny wpływ na jakość i dynamikę rozgrywki.
Jasna, oczywista różnica
Inną ważną różnicą pomiędzy różnymi Steam Deck jest jakość wyświetlacza. Nowsza generacja ma nieco większy (o 0,4 cala) ekran OLED, co zapewnia wierniejsze odwzorowanie czerni i możliwość obsługi trybu HDR, który zapewnia lepsze nasycenie barw i wyższy kontrast. Gracze zauważą także różnicę w jasności ekranu. Wyświetlacze LED w poprzedniej generacji konsol mają jasność rzędu 400 nitów, podczas gdy wersja OLED osiągają 600 nitów w trybie SDR i 1000 w HDR. Zauważalnie podnosi to komfort gry, szczególnie w warunkach o zmiennym oświetleniu otoczenia (np. jeśli gramy jadąc pociągiem), pomaga również w samej rozgrywce, eksponując grafikę gier w bardziej czytelny sposób. Nie oznacza to jednak, że w pierwszej generacji konsol wyświetlacze są złej jakości. Na pewno wystarczą do okazjonalnych partii w ulubione gry, mogą natomiast okazać się niewystarczające dla osób, dla których e-sport jest ważnym elementem życia.
Odświeżyć wrażenia
Wyświetlacze LED w starszej generacji Steam Deck różnią się od nowych także częstotliwością odświeżania. OLED, wg deklaracji producenta, ma zapewniać osiąganie w niektórych grach nawet do 90 Hz, podczas gdy pierwotna wersja obsługiwała “jedynie” 60 Hz. W oczywisty sposób przekłada się to na komfort wrażeń z gry: wyższa częstotliwość wyzwala zwiększenie parametru ilości klatek na sekundę animacji (FPS), co z kolei przekłada się na bardziej naturalny ruch postaci i obiektów w grach, bardziej realistyczny efekt zmiany oświetlenia, itd. Zaawansowanym graczom ułatwi to rozgrywkę, ponieważ łatwiej będzie im szacować tor przemieszczania się i przyspieszenie rozmaitych pojazdów, przeszkód i przedmiotów w grze, co przełoży się na bardziej precyzyjne manewrowanie. Może to zapewnić przewagę w grach sieciowych, kiedy przeciwnikiem jest osoba, biorąca udział w rozgrywce na niższych parametrach. Dla graczy “niedzielnych” ta różnica jednak nie będzie zbytnio rzucać się w oczy – wyjściowe 60 fps to wciąż bardzo dobra wartość.
Steam Deck to jedna z najbardziej perspektywicznych konsol na rynku, ze względu na potężny potencjał dostępnej biblioteki gier i stały przyrost nowych tytułów (konsola obsługuje większość pozycji, napisanych z myślą o komputerach PC). Do dyspozycji graczy Valve oddało kilka wariantów, różniących się zwykle jakością wrażeń z użytkowania i rozgrywki. Producent zadbał o to, aby nawet “najniższa” wersja urządzenia dawała możliwość pełnego cieszenia się grafiką i animacją w najbardziej efektownych tytułach. Steam Deck w droższych opcjach przeznaczony jest raczej dla osób, które grają częściej, w rozgrywkach internetowych z innymi graczami i stąd mają bardzo wyśrubowane wymagania względem jakości. Ponieważ różnice cenowe między poszczególnymi wersjami wahają się zwykle w okolicach ok. 20-30% wartości, dobrze jest wcześniej zastanowić się, jak często konsola będzie używana, do jakich tytułów i jakiego trybu gry (solo lub zespołowego). Pozwoli to dobrać optymalny dla swoich potrzeb wariant.