Aluminium oraz stal to materiały, które bardzo często są wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Czasem metale o różnych właściwościach (przykładowo aluminium i stal) trzeba ze sobą zespolić. Czy w ogóle jest to możliwe? Jak spawać aluminium i jak stal? I czy można zespawać je razem?
Trochę o aluminium
Aluminium to techniczna nazwa glinu. Pierwiastek ten w układzie okresowym oznaczony jest literami Al. Glin stanowi około 8% całej masy naszej planety i stanowi jeden z najpowszechniej występujących naturalnie pierwiastków. Aluminium samo w sobie jest bardzo lekkie, lecz nie do końca wytrzymałe. Z tego też powodu w przemyśle jest ono wykorzystywane zazwyczaj w stopach z innymi metalami – przykładowo z chromem, z żelazem, z krzemem oraz z miedzią. Aluminium poddawane jest zazwyczaj także odpowiedniej obróbce cieplnej, która to podnosi parametry mechaniczne tego materiału nawet parokrotnie. Aluminium dobrze przewodzi ciepło oraz energię elektryczną, jest także bardzo odporne na korozję.
Aluminium jako jeden z metali jest bardzo szeroko stosowany w różnych dziedzinach przemysłu. Jest to metal bardzo uniwersalny, dlatego znajduje on szerokie zastosowanie w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, stoczniowych, etc. Często można się na nie natknąć we wszelkich rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Co nieco o stali
Stal to jeden ze stopów, który jest bardzo szeroko spotykany w różnych branżach przemysłu, podobnie zresztą jak aluminium. Stal jest dokładnie stopem żelaza z węglem, w którym to stopie ilość węgla nie przekracza 2,11% całego stopu. Mamy wiele rodzajów stali, którą klasyfikuje się np. ze względu na skład chemiczny. Według takiego podziału mówimy o stali stopowej (nisko- i wysokostopowej) oraz o stali węglowej (nisko-, średnio- i wysokowęglowej).
Stal może być również specjalna, narzędziowa lub konstrukcyjna – zależnie od tego, do jakich celów jest ona przeznaczona. Jak już wspomniano, stop ten wykorzystywany jest powszechnie i na wiele różnych sposobów. Klasycznie stal znajdziemy w postaci karoserii samochodów, jako części maszyn, w infrastrukturze kolejowej, jako pokrycia dachów, w kadłubach statków i w innych konstrukcjach stoczniowych, w wyrobach stalowych oraz w instalacjach elektrycznych. Stal przeznacza się do produkcji blach, prętów, elementów konstrukcyjnych, śrub, gwoździ, drutów, etc.
Spawanie aluminium i spawanie stali
Oczywiście spawanie aluminium i spawanie stali jest możliwe – usługa ta je4st oferowana przez wiele wyspecjalizowanych zakładów. Spawanie tych dwóch materiałów możliwe jest przy zastosowaniu różnych metod, z których wymienić można metodę TIG oraz MIG/MAG.
Metoda spawania TIG wykorzystuje urządzenie podłączone do elektrody wolframowej oraz gazy takie jak hel i argon. Łuk elektryczny topi obrabiany materiał tym samym łącząc go. Metoda tzw. TIGiem sprawdza się podczas spawania stali nierdzewnej, aluminium czy miedzi. Metodę tę cechuje wysoka jakość powstałej spoiny, uniwersalne zastosowanie do różnych stopów, łatwość manewrowania łukiem elektrycznym oraz brak rozprysków.
Metoda MIG/MAG, bardzo potocznie określana Migomatem, to metoda wykorzystująca w procesie spawania drut elektrodowy łączący spoiny. Spawanie tą metodą także ma całkiem sporo zalet, do których zaliczyć można uniwersalne zastosowanie, dużą wydajność, niskie koszty, wysoką jakość spoin oraz precyzję łączenia.
Specjaliści w zakresie spawana realizują zlecenia spawania stali i spawania aluminium z najwyższą dokładnością i według wszelkich wytycznych jakie są wymagane przez klientów. Poza spawaniem metali oferują także usługi frezowania CNC, toczenia CNC, cięcia strumieniem wody, cięcia laserem i wiele innych usług dedykowanych różnym rodzajom przemysłu. Każdy inwestor może więc liczyć na znalezie takowych usług realizowanych na najwyższym poziomie, a przez to istnieje brak konieczności robienia tego samodzielnie.