Jeszcze niedawno prowadzenie sprzedaży internetowej bez magazynu i wstępnego kapitału inwestycyjnego trudno byłoby sobie wyobrazić. Dziś jednak takie rozwiązanie jest właściwie nowym standardem. Wszystko za sprawą innowacyjnych modeli logistycznych, takich jak dropshipping. Chcesz dowiedzieć się, jak szybko i wygodnie wejść na rynek e-commerce? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Jak działa sklep internetowy bez magazynu?
Prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu niemal niczym nie różni się od tradycyjnego modelu sprzedaży online. Klienci korzystający z ofert takich e-commerce’ów prawdopodobnie nawet nie wiedzą, że działają one w dropshippingu. Z punktu widzenia kupującego cały proces transakcyjny wygląda bowiem dokładnie tak samo jak w innych sklepach.
Sprzedaż w sklepie internetowym bez magazynu przebiega w następujący sposób:
- Klient przegląda ofertę Twojego sklepu i składa zamówienie, dokonując płatności.
- Przekazujesz zamówienie do hurtowni dropshippingowej.
- Hurtownia zajmuje się kompletacją zamówienia i jego wysyłką do klienta.
- Wysyłasz klientowi dowód zakupu i rozliczasz się z hurtownią.
Jak więc widzisz, wszystkie najważniejsze procesy logistyczne pozostają po stronie hurtowni dropshippingowej. Magazynuje ona towary, które oferujesz klientom, pakuje je i dostarcza do odbiorców docelowych.
Z Twojej perspektywy sprzedaż w dropshippingu wygląda więc nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnego sklepu internetowego. W taki sam sposób pozyskujesz klientów i procesujesz zamówienia, ale nie zajmujesz się osobiście ich realizowaniem. Nie musisz więc posiadać magazynu, zatrudniać personelu czy kupować materiałów do pakowania przesyłek. To znaczne ułatwienie, które pozwala zoptymalizować czas pracy oraz koszty prowadzenia e-sklepu.
Jak uruchomić sklep internetowy bez pieniędzy?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, sklep w dropshippingu można otworzyć bez dużego kapitału na start. Z jednej strony nie inwestujesz przecież w magazyn i jego pracowników, a z drugiej nie musisz kupować asortymentu z góry. Oznacza to, że za oferowane klientom produkty płacisz dopiero w momencie, gdy otrzymasz na nie zamówienie.
Takie rozwiązanie nie tylko zdecydowanie ułatwia wejście na rynek e-commerce, ale też minimalizuje ryzyko jakichkolwiek strat pieniężnych. Nie grozi Ci bowiem zamrożenie gotówki w towarach, które mogłyby się nie sprzedać, i idąca za tym utrata płynności finansowej. Twoje wydatki są ściśle uzależnione od obrotów i w każdej chwili możesz bezpiecznie wycofać się z biznesu.
Jaka jest rola sklepu i hurtowni w dropshippingu?
Jak już wiesz, w sklepie bez magazynu nie musisz martwić się o organizację procesów logistycznych. Jakie są zatem Twoje obowiązki jako sprzedawcy?
- Wybór asortymentu sklepu.
- Selekcja hurtowni dropshippingowych i zawieranie umów z dostawcami.
- Ustalanie polityki cenowej.
- Prowadzenie działań marketingowych sklepu.
- Procesowanie zamówień do hurtowni.
- Przekazywanie klientom dowodów zakupu (paragonów lub faktur).
- Dopełnianie kwestii formalnych (dokumentacja sklepu, rozliczanie podatków itp.).
Prowadząc sklep internetowy bez magazynu, zachowujesz pełną dowolność w zakresie wyboru kanałów sprzedaży czy narzędzi marketingowych. Samodzielnie decydujesz też o kierunku rozwoju marki i jej strategii biznesowej. Mimo że duża część obowiązków zostaje przeniesiona na hurtownię, cały czas masz więc szerokie pole manewru.
Zupełnie inną rolę w dropshippingu odgrywa hurtownia. Wśród jej najważniejszych obowiązków można wymienić takie czynności jak:
- Importowanie towarów od producentów i utrzymywanie optymalnych stanów magazynowych.
- Dopełnianie formalności związanych z dopuszczeniem produktów na rynek.
- Zarządzanie przestrzenią magazynową.
- Składowanie towarów zgodnie z wymaganiami producentów.
- Zakup opakowań i wypełniaczy niezbędnych do transportowania towarów.
- Zatrudnianie personelu magazynowego.
- Kompletowanie, pakowanie i wysyłanie zamówień do odbiorców docelowych.
- Udostępnianie plików produktowych sprzedawcom.
Pamiętaj, że mimo zakresu obowiązków hurtowni to właściciel sklepu internetowego ponosi odpowiedzialność za proces sprzedaży. Dostawca pełni w tym modelu jedynie funkcję podwykonawcy.
Jak zacząć prowadzić sklep internetowy bez magazynu i pieniędzy?
Rozpoczęcie sprzedaży internetowej bez magazynu to bardzo prosty proces, sprowadzający się tak naprawdę do kilku kroków. Na samym początku zajmij się rejestracją działalności gospodarczej, która ułatwi Ci zawieranie współpracy z hurtowniami i wyeliminuje limit przychodów obowiązujący osoby fizyczne. Następnie zaopatrz się w dobre oprogramowanie sklepowe, oferujące dostęp do gotowych integracji z hurtowniami dropshippingowymi.
Dzięki takiej funkcji zyskasz możliwość wyboru odpowiadających Ci dostawców i połączenia swojego sklepu z ich bazami produktów. Asortyment zostanie więc automatycznie pobrany na Twoją stronę. Co więcej, dane produktowe – takie jak ceny i stany magazynowe – będą też na bieżąco aktualizowane.
Pamiętaj, aby dopracować projekt swojego sklepu i dostosować go do potrzeb i przyzwyczajeń wybranej grupy docelowej. Warto też zadbać o wysoką jakość ofert – w kartach produktów zamień fabryczne opisy i zdjęcia na autorskie materiały, tak aby wybić się na tle innych sprzedawców korzystających z asortymentów tych samych hurtowni.
Postępując w taki sposób, umożliwisz sobie prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu i pieniędzy. Kapitał przyda Ci się jednak do realizacji strategii marketingowej, która okaże się niezbędna w celu budowy przewagi konkurencyjnej i ciągłego zwiększania sprzedaży.
Czym sprzedaż w dropshippingu różni się od tradycyjnego e-commerce’u?
Kluczowe cechy odróżniające sklep w dropshippingu od tradycyjnej sprzedaży internetowej widoczne są gołym okiem. To przede wszystkim:
- mniejsze środki potrzebne do rozpoczęcia sprzedaży,
- niższe (właściwie zerowe) ryzyko inwestycyjne,
- brak magazynu i wydatków z nim związanych,
- dostarczanie dowodów zakupu drogą mailową lub w osobnej przesyłce,
- brak możliwości personalizowania przesyłek.
Pamiętaj, że prowadząc sklep internetowy bez magazynu nie masz też możliwości przechowywania produktów odsyłanych przez klientów. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, ponieważ hurtownie dropshippingowe rzadko biorą ten obowiązek na siebie.
Sklep internetowy bez magazynu i pieniędzy – podsumowanie
Dropshipping pozwala na błyskawiczne otwarcie i wygodne prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu i dużego kapitału inwestycyjnego. To znakomity pomysł dla każdego, kto chce bez ryzyka przetestować pomysł na biznes lub połączyć działalność e-commerce z innymi obowiązkami (np. studiami czy pracą na etacie). Ze sprzedażą w tym modelu poradzi sobie każdy, nawet początkujący i niedoświadczony przedsiębiorca. Jeśli zatem chcesz prowadzić sklep w dropshippingu, wybierz odpowiednie oprogramowanie i zacznij zarabiać już dziś!