Prawidłowe funkcjonowanie wszelkiego rodzaju urządzeń zasilanych prądem zapewnia poprawnie założona i serwisowana instalacja elektryczna. Jej ważnym elementem jest rozdzielnica natynkowa. W dzisiejszym materiale przybliżymy nieco tego rodzaju konstrukcje i odpowiemy na pytania dotyczące ich funkcjonalności.
Rozdzielnica – czyli co?
Czym jest rozdzielnica natynkowa? To specyficzna konstrukcja, która skupia w sobie przewody elektryczne danej instalacji. Jest zatem czymś, co potocznie można nazwać „sercem” układu elektrycznego, umożliwiającym łączenie i rozdzielanie ze sobą poszczególnych obwodów.
W rozdzielnicy zachodzą wszystkie procesy związane z zarządzaniem przepływem prądu w całej instalacji. Prawidłowo zamontowana i uruchomiona rozdzielnica natynkowa umożliwia regulowanie dostępu energii elektrycznej do odbiorników korzystających z instalacji (czyli do wszystkich urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci). W domu prywatnym rozdzielnica będzie zatem sterować zasilaniem telewizora, pralki, zmywarki i innych sprzętów, a w obiekcie biurowym zapewni dopływ prądu na przykład do komputerów, serwerów i podobnego wyposażenia.
Rozdzielnice, z racji swojej funkcji, oferuje profesjonalny sklep lub hurtownia elektryczna, która sprzedaje produkty wyłącznie rekomendowanych i uznawanych na rynku producentów.
Rozdzielnica natynkowa – jak jest zbudowana?
W odpowiednio skonstruowanej rozdzielnicy natynkowej zidentyfikować można różne elementy składowe, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie całości – czyli całej instalacji obsługiwanej przez rozdzielnicę.
W konstrukcji rozdzielnicy natynkowej znajdą się takie elementy, jak chociażby wyłącznik różnicowoprądowy czy ograniczniki przepięciowe. Budowa rozdzielnicy powinna zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa i ograniczać ryzyko występowania zwarć na linii instalacji elektrycznej.
Każda rozdzielnica natynkowa zostaje przez elektryka indywidualnie przystosowana do potrzeb danego użytkownika czy też obiektu, w którym będzie zamontowana. W tego rodzaju konstrukcji należy więc przygotować miejsce pod odpowiednią liczbę modułów montowanych wewnątrz. W zależności od właśnie przeznaczenia czy też wielkości instalacji, w danej rozdzielnicy może znaleźć się od jednego do kilkunastu modułów. W związku z tym warto przed zakupem dokładnie określić, w jakim miejscu zostanie założona cała konstrukcja tak, by nie zabrakło wolnej przestrzeni montażowej.
Co brać pod uwagę przy wyborze rozdzielnicy natynkowej?
Oczywistym jest, że rozdzielnica natynkowa służy nie tylko do prawidłowego sterowania funkcjami instalacji elektrycznej, ale też ma za zadanie chronić jej podzespoły przed czynnikami zewnętrznymi. Z takich względów konieczne wręcz wydaje się dostosowanie konstrukcji rozdzielnicy bezpośrednio do otoczenia, w jakim będzie pracować.
Rozdzielnice natynkowe montowane na ścianie, mogą być narażone na działanie wody, pyłu i podobnych zanieczyszczeń. Dla bezpieczeństwa całego systemu warto wybierać modele o klasie IP65, która doskonale zabezpiecza wnętrze przed wilgocią. Dobrej jakości rozdzielnica, zbudowana z solidnych i trwałych komponentów, będzie ponadto stanowić barierę przed uszkodzeniami mechanicznymi poszczególnych elementów osprzętu.