Przedstawiciel handlowy to praca nie dla każdego – wymaga odporności na stres, asertywności i umiejętności perswazyjnego opowiadania o oferowanych produktach i usługach. Jeśli jednak lubisz rozmawiać z ludźmi, znasz język korzyści i nie bierzesz do siebie uwag każdego niezadowolonego klienta – wówczas handlowiec może być dla ciebie zawodem idealnym, gwarantującym różnorodność i oferującym naprawdę wysokie zarobki. Czym tak naprawdę zajmuje się przedstawiciel handlowy, jak nim zostać i czy można później awansować?
Jak wygląda codzienna praca przedstawiciela handlowego?
Pod pojęciem przedstawiciela handlowego mogą się ukrywać różnorodne obszary działalności, w tym obsługa klienta w sklepie stacjonarnym i internetowym oraz telemarketing. Najczęściej jednak publikując ofertę dla przedstawiciela handlowego, pracodawcy mają na myśli osobę, która będzie odpowiedzialna za kontakt z klientem w jego siedzibie. Wiąże się to z częstymi wyjazdami na terenie określonym w umowie.
Handlowiec odwiedza aktualnego lub potencjalnego klienta i przede wszystkim z nim rozmawia, aby poznać jego potrzeby i dopasować do nich ofertę. Oczywiście jego głównym zadaniem jest sprzedaż, a więc musi umiejętnie zachwalać produkty czy usługi. Liczy się również utrzymywanie stałych kontaktów – czyli sprawdzanie, czy zakupione towary dobrze się użytkują i ewentualne dopasowywanie do nich innych składników z oferty.
Każdy pracodawca może mieć inne wymagania co do przedstawiciela handlowego, dlatego dobrze jest sprawdzić je w poszczególnych ofertach.
Przedstawiciel handlowy – ścieżka kariery
Nie ma jednej ścieżki do zostania przedstawicielem handlowym. To jeden z tych zawodów, w którym liczą się umiejętności, a nie dyplomy. Pracodawca raczej nie będzie pytał o kwalifikacje, ale zweryfikuje twoje zdolności. Nie oznacza to, że dostępne na rynku kursy nie są przydatne – umożliwiają one zdobycie gruntownej wiedzy o technikach sprzedażowych. Wyjątkiem są tutaj przedstawiciele sprzedający specjalistyczne produkty (np. medyczne, rolnicze). Ci bardzo często będą musieli mieć wyższe wykształcenie kierunkowe.
Możliwości awansu zależą od branży i od przedsiębiorstwa. Część firm nie oferuje możliwości rozwoju, w innych istnieje opcja zarządzania w przyszłości grupą handlowców czy oddziałem, a także zrobieniem kariery na wyższych szczeblach w strukturze firmy, w dziale sprzedaży czy marketingu.
Gdzie szukać pracy w charakterze przedstawiciela handlowego?
Przedstawiciel handlowy jest zawodem deficytowym w większości powiatów – a to oznacza, że pracy jest naprawdę dużo. Najłatwiej znaleźć dobre stanowisko w dedykowanych serwisach internetowych, takich jak GoWork (najnowsze oferty sprawdź tutaj: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/poznan;l). Głównym powodem jest wiarygodność pracodawców – przed publikacją oferty przechodzą oni weryfikację.
Na portalach społecznościowych również można znaleźć wiele ofert, ale trzeba bardzo wnikliwie sprawdzać źródło – anonimowa publikacja skłania do aktywności oszustów.
Czy przedstawiciel handlowy to przyszłościowy zawód?
Przedstawiciel handlowy niewątpliwie jest zawodem, w którym można wiele osiągnąć, łącznie z wysokimi zarobkami (które często uzależnione są od wyników sprzedażowych). To również jeden z zawodów, któremu nie zagraża sztuczna inteligencja – nic nie zastąpi pogłębionych kontaktów międzyludzkich.
Wybierając pracodawcę, zdecyduj się na firmę oferującą ciekawe możliwości awansu i dobre warunki premiowania.