Wiele współczesnych projektów domów posiada wyjątkowo duże przeszklenia. Pozwalają one w naturalny sposób doświetlić i dogrzać wnętrza oraz wizualnie powiększyć przestrzeń. Niestety, ale okazałe okna posiadają także pewne wady, o których również wspomnimy w niniejszym artykule. Jakie więc będą najważniejsze plusy i minusy dużych przeszkleń?
Zalety dużych przeszkleń
Okazałe okna cieszą się coraz większą popularnością wśród architektów oraz inwestorów. Nowoczesne projekty domów mają czasem przeszklone niemalże całe ściany, dzięki czemu dom nabiera wizualnej lekkości. Wnętrza takich domów są jasne i przestronne i wydają się być większe niż są w rzeczywistości. Dom wyposażony w duże okna wygląda nowatorsko, wpisując się w aktualnie obowiązujące, architektoniczne trendy i potrzeby klientów.
Dzięki dużym szybom wewnętrzna przestrzeń domu płynnie łączy się z tarasem lub otaczającą przyrodą. Spożywając posiłek lub odpoczywając na kanapie mamy ogród na wyciągnięcie ręki. Kontakt z naturą jest niezmiernie ważny, gdyż zieleń wycisza, uspokaja i wprowadza optymistyczny nastrój. Szyby o dużych gabarytach będą sprzyjały domownikom w obserwowaniu zewnętrznego świata bez konieczności wychodzenia z domu. Wschody i zachody słońca, snująca się mgła, krople deszczu rozbijające się na tarasie – to wszystko możemy zobaczyć przez duże okna naszego domu. Co więcej, rozległe przeszklenia pomogą także w kontrolowaniu naszych pociech, bawiących się na posesji. Jeśli miejsce zabaw zlokalizujemy od strony salonu, dziecko będzie cały czas pod naszym czujnym okiem.
Pokaźne przeszklenia są cenione również ze względów ekonomicznych. Skutecznie wpuszczają promienie słońca ogrzewające pomieszczenia oraz zapewniają naturalne światło. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, w którym uruchamiamy ogrzewanie, a dzień staje się coraz krótszy. Zmniejszenie zapotrzebowanie na ciepło pochodzące z systemu C.O. oraz mniejsze zużycie energii na oświetlenie – pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków za energię elektryczną i opał, a tym samym, przyczyni się do zmiany charakteru całego domu na bardziej ekologiczny.
Wady okazałych okien
Wybierając projekt domu pośród tych – z dużymi przeszkleniami – warto wiedzieć również o minusach takiego rozwiązania. Największym z nich są koszty zakupu i montażu, które niewątpliwie będą sporo wyższe niż przy tradycyjnej stolarce okiennej. Niekiedy, aby zamontować pokaźną taflę lub olbrzymi balkon w systemie przesuwnym, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu (np. dźwigu), co znacznie podraża koszt montażu. Na ostateczną kwotę mają wpływ nie tylko gabaryty, ale także rodzaj materiału oraz typ przeszklenia. Najtańsze będą okna z PCV, a wśród nich – stałe przeszklenia typu FIX.. W średniej cenie znajdziemy okna drewniane, a w wersji najdroższej – ślusarkę aluminiową i aluminiowo-drewnianą. Bardzo duże tafle szyb powinny być wykonane w opcji bezpiecznej tj. z zastosowaniem odpowiednich, między szybowych folii, co także podraża koszt całej inwestycji. W domach, w których postawiono na duże przeszklenia, wyjście taras zaprojektowane jest zazwyczaj w systemie przesuwnym. Systemów jest kilka, ale nawet te najtańsze są sporo droższe niż tradycyjny otwierany balkon. Reasumując, planując budowę domu z dużymi przeszkleniami, musimy liczyć się z wydatkowaniem pokaźnej kwoty na zakup i montaż okien.
Nie bez znaczenia będą także większe koszty konserwacji i serwisu naprawczego, a w razie konieczności wymiany dużej szyby – również koszty samego materiału. Warto więc pamiętać o właściwym ubezpieczeniu, aby w razie wybicia lub uszkodzenia szyby, móc zrealizować wymianę w ramach polisy.
Wspominaliśmy już o atutach przeszklenia niemalże całych ścian, jednakże, niosą one za sobą również pewne wady. Kiedy ograniczymy elementy murowane do minimum, aranżacja całego wnętrza może okazać się utrudniona. Należy skrupulatnie przeanalizować całą przestrzeń, aby właściwie zaplanować strefę wypoczynkową z odpowiednim miejscem na TV. Warto wziąć pod uwagę kąt padania światła, aby oglądanie telewizji nie wymuszało konieczności zasłaniania wszystkich okien i pozbycie się tym samym naturalnego światła. Również ustawienie mebli może okazać się niełatwe, dlatego już na etapie przymiarki do zamówienia okien, warto mieć wizję na umeblowanie całej przestrzeni.
W domach usytuowanych w gęstej zabudowie lub bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, duże szyby umożliwią postronnym osobom zaglądanie do wnętrza naszego domu. Na pewno nie będzie to komfortowe i może wygenerować konieczność stałego przysłonięcia okien firanami, zasłonami lub roletami. Korzystając z nich sporadycznie, nie będzie to złym rozwiązaniem, ale przysłonięcie niemalże na stałe, pozbawi nas wspomnianych atutów związanych z otwartym oknem na świat i przestronnością pomieszczeń.
Termoizolacyjność stolarki okiennej jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, jednakże, nawet te najcieplejsze okna z ciepłym montażem, mają gorsze parametry niż murowana, dobrze ocieplona ściana. Dla całego domu oznacza to, że im więcej przeszkleń, tym średni parametr cieplny przegród zewnętrznych – będzie nieco gorszy. W słoneczne dni, uzyskamy ciepło przez duże tafle szyb, jednakże nocą i w dni pochmurne, będą one generować większą stratę ciepła niż ściany naszego domu..
Projekty domów z dużymi przeszkleniami zyskują coraz więcej zwolenników. Aby dokonać świadomego wyboru, zgodnego z naszymi upodobaniami i planowanym budżetem, warto przeanalizować wszystkie aspekty – za, jak również te – przeciw. Jeśli zaakceptujemy wskazane minusy, twierdząc, iż korzyści znacznie je przewyższają, nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do przejrzenia licznej oferty domów z dużymi przeszkleniami z Kolekcji projektów gotowych Muratora. Dla wielu projektów przygotowano również aranżacje wnętrz, które pobudzą wyobraźnię, ułatwią rozplanowanie przestrzeni oraz dobór mebli i dodatków.
Zdjęcie: Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski
Artykuł sponsorowany: Nowoczesne domy od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-nowoczesnych-i-z-nuta-nowoczesnosci/