Profil jest jedną z najważniejszych części okna – podstawą, która odgrywa kluczową rolę. To właśnie on wpływa nie tylko na estetykę, lecz także na ochronę wnętrza przed chłodem oraz na bezpieczeństwo. Na rynku znajdziemy profile okienne o różnorodnych wymiarach, kształtach i parametrach. Z jakich elementów się składają?
Czym są profile okienne? To części, które otaczają szybę – podstawowe elementy konstrukcyjne decydujące zarówno o parametrach technicznych, jak i o właściwościach użytkowych. Ich jakość wpływa m.in. na izolacyjność termiczną i akustyczną oraz na szczelność i wytrzymałość okien.
Jak zbudowane są profile do okien?
Budowa profili do okien
Standardowy profil składa się z kilku podstawowych elementów, to znaczy z:
- ramy ościeżnicy, czyli stałej części okna, którą montuje się bezpośrednio w otworze w ścianie,
- ramy skrzydła okiennego, czyli ruchomej części, która jest zamykana lub otwierana,
- ramy słupka, czyli części dzielącej okno na dwa segmenty,
- listwy przyszybowej, czyli fragmentu przytrzymującego szybę w ramie skrzydła,
- profili łączących, które jak wskazuje nazwa łączą poszczególne części w całość.
Obecność i liczba poszczególnych elementów zależy od rodzaju okna. W klasycznych modelach dwusegmentowych pojawiają się dwie ramy skrzydła i jeden słupek, ale już w trzysegmentowych trzeba zastosować trzy ramy skrzydła i dwa słupki. Natomiast w oknach typu fix ramy skrzydła w ogóle nie występują.
Profile do okien – rodzaje
Profile okienne dzielą się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane i na liczbę komór. Jeśli chodzi o materiał, na rynku można znaleźć profile drewniane, aluminiowe i z PVC. Pierwsze mają charakterystyczny wygląd i bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale wymagają regularnej konserwacji i są dość drogie. Drugie podobają się wielu potencjalnym nabywcom ze względu nowoczesny design i wyjątkową trwałość – od 40 do 60 lat, ale koszt ich zakupu i montażu jest bardzo wysoki, a właściwości izolacyjne przeciętne. Trzecie są najpopularniejsze, ponieważ gwarantują doskonały stosunek jakości do ceny – są najtańsze, zapewniają bardzo dobrą izolacyjność i zachowują swoje właściwości nawet do 25 lat.
Profile do okien można podzielić również uwzględniając liczbę komór, czyli pustych przestrzeni wypełnionych powietrzem, które dzielą profil na kilka mniejszych sekcji. W sprzedaży są profile trzy-, cztero-, pięcio-, sześcio-, a nawet siedmiokomorowe. Najczęściej klienci wybierają wersje pięcio- lub sześciokomorowe – te powoli stają się standardem.
Profile sześciokomorowe ma w swojej ofercie m.in. firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/okna specjalizująca się w projektowaniu i produkcji modeli o wyjątkowo dobrych parametrach izolacyjnych.
Funkcje profili okiennych
A jakie funkcje pełnią profile okienne? Przede wszystkim odpowiadają za stabilność konstrukcji całego okna – jeśli zostałyby wykonane lub zamontowane w nieprawidłowy sposób, mogłoby dojść do uszkodzenia okna i za jego estetykę – gdy zostaną niewłaściwie dobrane do stylu, w którym utrzymany jest budynek, sprawiają, że obiekt wygląda nieestetycznie.
Poza tym wpływają również na izolację termiczną – wielokomorowe profile zapewniają doskonałą ochronę przed przenikaniem chłodu do wnętrza, a co za tym idzie pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nie bez powodu w domach energooszczędnych montuje się wyłącznie profile mające pięć lub więcej komór. Na koniec warto dodać, że profile mogą również wpływać na bezpieczeństwo – modele z dodatkowymi wzmocnieniami skutecznie utrudniają włamanie.