Prawidłowe nawodnienie organizmu to niezbędny warunek zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zbyt niska podaż wody pogarsza samopoczucie i sprzyja rozwojowi wielu chorób. Niedostateczne nawodnienie organizmu może mieć poważne konsekwencje w postaci zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, schorzeń nerek czy dysfunkcji przewodu pokarmowego. Odwodnienie sprzyja także problemom dermatologicznym, stanom przewlekłego zmęczenia oraz zaburzeniom w pracy mózgu, w tym pogorszeniu pamięci i koncentracji.
Jak obliczyć indywidualne zapotrzebowanie organizmu na wodę?
Zwykle lekarze i dietetycy zalecają, aby dorosła osoba wypijała od półtora do dwóch litrów wody w ciągu doby. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, bowiem indywidualne zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to wzrost i masa ciała – przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać 0,02 litra wody, spożytego w ciągu 24 godzin. Zwykle ilość wypijanej wody zmienia się wraz z wiekiem. Osoby starsze zazwyczaj przestają odczuwać pragnienie, stąd mimowolnie ograniczają ilość wypijanych płynów, co często prowadzi do odwodnienia, a w konsekwencji uszkodzenia narządów wewnętrznych. Stąd szczególnie istotne jest, aby zachęcać seniorów do wypijania minimum dwóch litrów wody w ciągu dnia. Warto też pamiętać, że inne jest zapotrzebowanie na płyny w sezonie zimowym, a inne w porze letniej. W czasie upałów z potem organizm traci bardzo duże ilości wody, którą trzeba systematycznie uzupełniać. Szczególnie dotyczy to osób aktywnych fizycznie.
Co stanowi najwartościowsze źródło płynów?
Aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż płynów w ciągu doby, najlepiej sięgać po wodę. Może to być zarówno woda źródlana, jak i przefiltrowana woda kranowa. W przypadku zdrowych kobiet i mężczyzn odpowiednia będzie również woda mineralna o średniej zawartości wapnia, magnezu, potasu czy sodu. Wiele osób jest przekonanych, że zdrowsza jest woda niegazowana. Tymczasem woda gazowana sprawdzi się równie dobrze, o ile stan zdrowia nie stanowi przeciwwskazania do jej spożycia.
Jakie rodzaje napojów można wliczyć do dobowego bilansu płynów?
Przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania na wodę często pojawia się pytanie, czy do dziennego bilansu można wliczać inne napoje. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnijmy: do dziennego bilansu płynów można wliczyć również inne napoje niż woda. Najlepszą opcję dla niej będą stanowić napary ziołowe czy zielona lub biała herbata bez cukru. Znacznie gorzej sprawdzi się czarna herbata oraz kawa, które ze względu na zawartość teiny i kofeiny wykazują silne działanie moczopędne. Dla prawidłowego nawodnienia organizmu nie zaleca się też spożywania zbyt dużej ilości słodkich napojów. Jeśli chcesz sięgnąć po słodki napój, lepiej wybierać samodzielnie wyciskane soki ze świeżych owoców czy warzyw niż mocno słodzone napoje owocowe, Coca-Colę lub inne napoje gazowane. Należy też unikać napojów energetycznych. Częściowe zapotrzebowanie organizmu na wodę mogą też pokryć zupy na bazie wywarów warzywnych oraz mleko i napoje mleczne: jogurty, kefiry czy maślanka. Jeśli szukasz więcej informacji o odpowiednim odżywianiu się, zwłaszcza tym podczas różnych chorób, wejdź na: zywieniemaznaczenie.pl.