Marzenie o relaksującej sesji w saunie nie musi pozostawać jedynie w sferze ośrodków SPA czy klubów fitness. Sauna ogrodowa to odpowiedź na potrzeby osób, które pragną stworzyć własną strefę relaksu tuż obok domu. Co warto wiedzieć o saunie zewnętrznej?
Sauna ogrodowa na własnej posesji – dlaczego warto?
Dla wielbicieli relaksu i zwolenników naturalnych metod dbania o zdrowie sauna ogrodowa jest niczym spełnienie marzeń. Czym różni się od tych w SPA lub klubach fitness? Sauna ogrodowa, nazywana również sauną zewnętrzną, to specjalna konstrukcja umieszczana w prywatnym ogrodzie lub podwórku. Działa na zasadzie ogrzewania powietrza z pomocą pieca do ok. 70-100°C, które następnie przekazuje ciepło bezpośrednio na ciało. Zwykle wilgotność w saunie jest niska, co sprzyja intensywnemu poceniu się.
Zalety, jakie przynosi sauna zewnętrzna, to możliwość stworzenia osobistej strefy relaksacyjnej. Nade wszystko sauna przynosi korzyści zdrowotne. Regularne korzystanie z sauny ogrodowej może poprawić krążenie krwi, redukować stres, wspomagać oczyszczanie skóry z toksyn oraz wspierać układ odpornościowy. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących prywatność i chcących czerpać korzyści z sauny bez konieczności opuszczania własnej posesji.
Rodzaje sauny ogrodowej – na co się zdecydować?
Istnieje kilka rodzajów saun ogrodowych, z których każda oferuje nieco inne doświadczenie saunowania:
- Sauna fińska – tradycyjny rodzaj sauny, zwykle wykonany z drewna, z wnętrzem ogrzewanym za pomocą pieca na drewno lub kamienie. Sauny fińskie charakteryzują się wysoką temperaturą, zazwyczaj w zakresie 70-100°C, i niską wilgotnością.
- Bania rosyjska – sauny o wyższej wilgotności niż sauny fińskie, gdzie stosuje się mokrą parę do ogrzewania pomieszczenia. Temperatura może być podobna jak w saunie fińskiej, ale wilgotność jest wyższa, co może zmieniać doznanie ciepła.
- Sauna infrared – wykorzystuje promienie podczerwone do ogrzewania ciała bez ogrzewania otoczenia. Temperatura jest niższa niż w saunach tradycyjnych (zazwyczaj między 40 a 60°C), ale korzysta się z nich inaczej, ponieważ ciepło przenika bezpośrednio do ciała.
- Sauny parowe – opierają się na podobnej zasadzie jak łaźnie parowe, gdzie wysoka wilgotność i ciepło pomagają w relaksie i oczyszczaniu skóry.
- Mobilne sauny – przenośne konstrukcje, które można łatwo przenieść z jednego miejsca na drugie. Często są to mniejsze sauny, które można umieścić w ogrodzie lub na działce.
Dostępne są także inne rodzaje saun, np. sauna ogrodowa beczka o unikatowym kształcie bądź sauna ogrodowa z prysznicem. Wybór zależy od osobistych preferencji dotyczących temperatury, wilgotności, komfortu, a także zasobów finansowych.
Jak zbudować saunę w ogrodzie? Można to zrobić samodzielnie
Możliwe jest zbudowanie sauny zewnętrznej własnymi rękami. W takim razie, jak zbudować saunę w ogrodzie? Kluczowy jest wybór miejsca, które będzie łatwo dostępne. Następnie można przystąpić do budowy fundamentów. Po tym można postawić ściany oraz dach z solidnego drewna. Konieczna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian.
Kolejny krok to instalacja pieca lub paneli grzewczych. Po tym można przystąpić do wykończenia wnętrza drewnem, zamontowaniu ławek, oświetlenia i innych elementów, np. oświetlenia. Warto zadbać o przyjemną aranżację pomieszczenia, ponieważ będzie miało wpływ na relaks i doświadczenia saunowania.
Dla pewności można skorzystać z gotowych projektów saun ogrodowych lub zapoznać się z fachowymi poradnikami (np na stronie BudujemyTutaj.pl), aby zadbać o każdy szczegół.
Koszty sauny ogrodowej – wydatki, na jakie należy się przygotować
Budując saunę w ogrodzie, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami. Ile wynoszą? Koszt sauny ogrodowej może być zróżnicowany, zależnie od wybranego typu, materiałów i dodatkowych funkcji. Ceny obejmują zakup sauny, jej instalację oraz wydatki związane z adaptacją miejsca w ogrodzie pod saunę, a w przyszłości – stawki za ewentualne naprawy. Warto jednak patrzeć na wydatki jako inwestycję w zdrowie i komfort, który może dostarczać korzyści przez wiele lat. Plusem jest fakt, że koszty eksploatacyjne sauny są stosunkowo niskie.
Artykuł sponsorowany