Łazienka jest miejscem higieny, ale też codziennego relaksu. To właśnie tam większość domowników postanawia odpocząć po ciężkim dniu i w wannie pełnej wody spędzać długie chwile. Do tego potrzebna jest odpowiednia atmosfera, którą może zapewnić nam światło. Występuje ono w różnorodnej formie, co zależy głównie od preferencji samego inwestora. Niemniej jednak, istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać podczas sporządzania instalacji oświetleniowej w swojej łazience. To właśnie poniższy wpis ma na celu przekazanie niezbędnych informacji o łazienkowych źródłach światła oraz o ich całkowitej aranżacji na tego typu przestrzeniach.
Barwa światła w łazience – jaka powinna być?
Łazienka ma to do siebie, iż jej lokalizacja bardzo często znajduje się w miejscach bez dostępu do okien. Z tego względu, nie ma nawet najmniejszej możliwości uzyskania naturalnego światła w tym pomieszczeniu. Nie pozostaje zatem nic innego, jak solidnie zastąpić naturalne barwy oświetleniem sztucznym. Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj jedna lampa, a na całość powinno składać się wiele więcej źródeł światła.
Niemniej ważna jest również sama barwa i temperatura emitowanych fal. Taka wielkość mierzona jest w Kelwinach, a optymalnymi wartościami dla przestrzeni łazienkowych jest przedział od 3500 do 5500 K. Bardzo często światło to zalicza się grupy neutralnego – wprowadza nieco relaksującego klimatu, jednak daje też pełną widoczność w czasie wykonywania czynności higienicznych.
Rodzaje łazienkowych źródeł światła
Źródła światła w łazienkach możemy pogrupować na podstawowe, punktowe i dekoracyjne. Co ciekawsze, wszystkie te typy na raz powinny znaleźć się w każdej domowej łazience. Światło podstawowe to takie, które możemy zaświecić chociażby w celu umycia rąk czy skorzystania z toalety – nie trzeba zazwyczaj do tego zbyt dużej jasności. Taka lampa ma na celu optymalne rozjaśnienie całej powierzchni. Do grupy tego oświetlenia zaliczamy głównie plafony led, ale też w przypadku większych łazienek lampy wiszące.
Dodatkowe źródła światła montuje się natomiast w celu doprecyzowania widoczności na określonych obszarach. Preferowanymi produktami są w tym przypadku oprawy podtynkowe lub natynkowe, które zazwyczaj instaluje się w okolicy lustra czy też prysznica. Oświetlenie dekoracyjne służy więc atmosferze i klimatowi panującemu podczas kąpieli czy wieczornego relaksu. Montaż wodoodpornych taśm LED o różnorodnej barwie i kolorystyce to z pewnością definicja tego typu światła. Korzystając porą wieczorną z takich pasków można dostatecznie się zrelaksować i odprężyć w czasie kąpieli.
Podsumowanie
Jak widać, ilość źródeł światła do tak małego pomieszczenia jak łazienka, jest spora. Warto więc dokładnie przemyśleć rozłożenie całej instalacji, aby na etapie wykonywania nie wystąpiły żadne problemy z brakiem możliwości wykonania aranżacji. Montując po jednym urządzeniu z każdej grupy oświetlenia mamy pewność, że w żadnym przypadku nie zabraknie mam widoczności w łazience.