Oczko wodne to znany od dawna sposób, aby upiększyć nasz przydomowy ogród. Od niewielkich do naprawdę sporych, ozdobione różnego rodzaju roślinami, mostkami, oświetleniem czy zapełnione uroczymi rybkami – wybór jest zależny od naszego gustu i fantazji. Jednak niezbędne jest posiadanie ogrodu, aby móc się cieszyć posiadaniem oczka wodnego. A przynajmniej tak było dotąd. Postęp technologiczny i miniaturyzacja umożliwiają nam teraz posiadanie oczka wodnego na balkonie lub tarasie.
Oczko wodne na balkonie – jak wybrać?
Co oczywiste – podstawowym kryterium przy zakładaniu oczka wodnego jest przestrzeń, którą będziemy dysponować na to przedsięwzięcie. Plusem jest to, że nawet na balkonie standardowego rozmiaru, można założyć i z powodzeniem prowadzić oczko wodne. Na niewielkich powierzchniach przy realizacji takiego projektu wykorzystuje się gotowe pojemniki. Mogą to być beczki, donice, plastikowe pojemniki czy nawet balie lub wanny.
Jeśli jednak posiadamy taras, pole do popisu będzie – siłą rzeczy – dużo większe. W takim przypadku możemy zakupić specjalnie w tym celu przygotowane formy na oczko wodne. Dostępne są w pojemnościach od 150 do nawet 1000 litrów.
Zakładając oczko wodne na balkonie, konieczne jest zasięgnięcie informacji o jego nośności. Waga pojemnika wypełnionego do pełna wodą może być spora i istnieje ryzyko naruszenia integralności konstrukcji.
W przypadku wykorzystania używanego pojemnika, jak beczka czy wanna, należy pamiętać o całkowitym wyczyszczeniu go, tak aby nie doszło do zanieczyszczenia wody, która ma się w nim znaleźć. Mogłoby to wpłynąć niekorzystnie na rośliny i ryby, które planujemy tam umieścić.
Ważne też jest miejsce, którym zdecydujemy się umieścić nasze oczko wodne. Z oczywistych względów nie powinno ono przeszkadzać czy zagradzać przejścia. Ale istotne jest też to, że w przypadku żywych organizmów, które mogą się w nim znajdować, nie może ono być wystawione na nadmiar promieni słonecznych. Im mniejszy zbiornik, tym szybciej się nagrzewa, więc temperatura wody, zwłaszcza w wyjątkowo upalne dni, szybko mogłaby stać się niebezpieczna. Najlepsze więc będzie takie miejsce, które jest oświetlane przez promienie słoneczne rano lub wieczorem. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, konieczne będzie osłonięcie oczka wodnego. Może do tego służyć markiza, parawan lub parasol.
Sprzęt do oczka wodnego
Podobnie jak w przypadku ogrodowego oczka wodnego, wybierając takie na balkon czy taras, również musimy pomyśleć o zakupie filtru do wody. Zwłaszcza w przypadku balkonów w mieście, na powierzchni wody zbierać się będą zanieczyszczenia, które nie tylko będą wyglądać bardzo nieestetycznie, ale również mogą szkodzić roślinom i rybom. Działanie filtra pozwoli też na rzadsze wymiany wody w oczku, co zdecydowanie ucieszy nasz portfel.
Małe oczko pozwoli na instalację niewielkiej pływającej fontanny. Nie tylko doda ona atrakcyjnego wyglądu, ale spowoduje ruch wody, co – podobnie jak w przypadku filtra – zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń.
Duży wybór akcesoriów, takich jak filtry, lampy, fontanny czy pompy do oczek wodnych znajdziesz na stronie sklepu https://trzmiel.com.pl. Jeśli interesuje cię akwarystyka, koniecznie odwiedź tę stronę. Akwarystyka słodkowodna, akwarystyka morska, oczka wodne – pełny asortyment niezbędnych towarów oraz fachowe porady znajdziesz właśnie tam.
Jakie rośliny i ryby do oczka wodnego?
Oczko wodne oczywiście wymaga roślin ozdobnych, inaczej będzie po prostu pojemnikiem z wodą. Mogą to być wszelkiego rodzaju rośliny pływające – rzęsa wodna, hiacynt, pistia czy salwinia. Mają one niewielkie wymagania, składniki odżywcze czerpią z wody (które w przypadku niewielkiego zbiornika trzeba będzie regularnie uzupełniać), a są piękną ozdobą zbiornika każdej wielkości. Pomogą też w filtrowaniu zanieczyszczeń, chociażby tych pochodzących od ryb.
Tak, nawet w niewielkim oczku wodnym, możemy hodować ryby ozdobne. Jednak z racji rozmiarów pojemnika, wybiera się w tym celu ryby akwariowe, zamiast typowo stosowanych w ogrodowych oczkach wodnych. Najlepiej wybierać bardziej wytrzymałe gatunki, dobrze znoszące niższe temperatury wody. Na zimę i tak będzie konieczne przeniesienie ich do pomieszczenia. Odpowiednie dobranie rodzaju rybek pozwoli naszemu oczku wodnemu być doskonałą alternatywą dla zwykłego pokojowego akwarium.