Szkło akrylowe znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Można je spotkać zarówno w zakładach przemysłowych, jak i obiektach użyteczności publicznej czy przestrzeniach biurowych. Konstrukcje z pleksi są estetyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i mogą służyć przez lata w niezmienionym stanie. Sprawdź, jak w pełni wykorzystać potencjał tego materiału.
Plexi w biurze – z czego wynika popularność tego materiału?
Pleksiglas to lekkie tworzywo sztuczne, które wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami fizycznymi. Wysoka przepuszczalność światła, niewielka masa własna i łatwość obróbki, sprawiają, że pleksa jest świetnym zamiennikiem szkła. Co więcej, w porównywaniu do tradycyjnego szkła, nie posiada zabarwienia, dlatego nie zniekształca barw. Na szczególną uwagę zasługuje także kwestia bezpieczeństwa. Ścianka działowa z plexi nie stłucze się wskutek działania czynników mechanicznych, a nawet jeżeli dojdzie do jej spękania nie rozsypie się na ostre kawałki. Czyszczenie tworzywa również nie sprawia problemu – wystarczy zwykły środek myjący i ściereczka z mikrofibry. Wszystko to sprawia, że pleksiglas coraz częściej wypiera szkło i jest coraz powszechniej stosowany w przestrzeniach biurowych.
Zastosowanie plexi w biurze… i nie tylko
Szkło akrylowe służy nie tylko do rozgraniczenia boxów biurowych, ale także do ochrony poziomych powierzchni. Pleksi na biurko pełni wiele praktycznych funkcji, z czego najważniejszą jest ochrona blatu przed uszkodzeniami mechanicznymi i przebarwieniami. To szczególnie ważne w wymagającym środowisku korporacyjnym, ale nie tylko – ochrona z pleksiglasu może być użyteczna także w przypadku użytkowników, którzy wykonują przy biurku prace plastyczne oraz inne czynności mogące doprowadzić do jego zniszczenia.
Pod transparentną osłoną z pleksi można także umieścić materiały niezbędne do realizacji codziennych obowiązków – numery telefonów czy inne kluczowe informacje które powinny być zawsze pod ręką. Jak już wspomnieliśmy, szkło akrylowe jest w pełni transparentne, dlatego nie obniża estetyki zabudowy meblowej.
Jak zamontować plexi na biurku?
Montaż osłony z plexi na biurku nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności należy zmierzyć powierzchnię i wybrać płytę, której wymiary dokładnie odpowiadają rozmiarowi blatu biurka. Jeżeli szkło akrylowe będzie większe od blatu, wpłynie to na stabilność konstrukcji – płyta będzie przesuwać się podczas użytkowania. Za pomocą specjalnego konfiguratora można ustawić jej precyzyjne wymiary, a także wybrać preferowany kształt i grubość. Montaż odbywa się za pomocą specjalnych akcesoriów mocujących, które są dołączane do zestawu.
Osłony z plexi a przepisy BHP
Konstrukcje z pleksi zyskały na popularności w czasie pandemii koronowirusa i od tej pory są powszechne wykorzystywane w biurach, zakładach produkcyjnych oraz instytucjach pożytku publicznego. Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy pracodawca powinien stworzyć bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jeszcze do niedawna ten przepis obejmował przede wszystkim montaż osłon antywirusowych. Pomimo że zagrożenie pandemiczne już dawno minęło, osłony z plexi nie wyszły z użytku biurowego. Dlaczego?
Odpowiednio dobrane i zamontowane osłony z plexi to skuteczna ochrona pracowników przed zagrożeniami w miejscach pracy. Ustawione w przestrzeniach biurowych stanowią barierę między pracownikami, redukując tym samym ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.