Drabina ewakuacyjna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia służb ratowniczych, który coraz częściej stosowany jest także w dużych maszynach budowlanych i budynkach. Istotną kwestią jest konkretne zastosowanie tego typu drabin, czego efektem jest kilka różnic w stosunku do tradycyjnych drabin. Jakie są różnice między drabinami ewakuacyjnymi i innymi typami drabin?
Drabiny ewakuacyjne – podstawowe informacje o konstrukcji
Drabiny ewakuacyjne to istotny, regulowany prawem element konstrukcji budowlanych, którego głównym zadaniem jest ułatwienie potencjalnej ewakuacji lub opuszczenia budynku w sytuacjach, gdy niemożliwe jest skorzystanie z tradycyjnych wyjść.
Drabiny ewakuacyjne – Crynoline.pl wykorzystywane są także w obiektach przemysłowych, a także w dużych maszynach budowlanych, które wymagają odpowiedniej infrastruktury związanej z zabezpieczeniem pracowników wykonujących swoje obowiązki na wysokości. Drabiny ewakuacyjne występują w dwóch podstawowych wariantach – z koszem ochronnym i bez niego. To, która drabina powinna być w każdym przypadku stosowana, jest sprecyzowane w stosownych normach bezpieczeństwa.
Najważniejsze różnice między drabinami ewakuacyjnymi i innymi typami drabin
Czy istnieje możliwość zastąpienia specjalistycznej drabiny ewakuacyjnej zwykłą, tańszą drabiną tradycyjną? Nie ma takiej możliwości. Drabiny ewakuacyjne, zgodnie z przepisami muszą zostać zainstalowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższych pięter budynków. Drabiny ewakuacyjne charakteryzują się konkretną specyfikacją techniczną, w której wymienić należy:
- odległość między szczeblami nie większa niż 30 centymetrów;
- szerokość szczebli nie mniejsza niż 50 centymetrów;
- kosz ochronny (gdy jest stosowany) o szerokości od 70 do 80 centymetrów.
To podstawowe wymogi, które stosowane są w produkcji drabin ewakuacyjnych. Warto również wspomnieć o dodatkowych wymaganiach, jeśli w danym obiekcie wymagana jest drabina dłuższa niż 10 metrów. W takim wypadku niezbędne jest także zastosowanie dodatkowych podestów spoczynkowych. Tego typu precyzyjne cechy stanowią najważniejsze rozróżnienie w stosunku do tradycyjnych drabin, które nie mają tego typu wytycznych.
Drabiny ewakuacyjne powinny być również odpowiednio oznaczone stosownymi tabliczkami informującymi o ich obecności. Osoba odpowiedzialna za montaż rozwiązania powinna także zadbać o to, by tabliczka informacyjna spełniała normę PN-N-01256-4:1991.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny ewakuacyjnej
Drabina ewakuacyjna, przed zakupem powinna zostać przez klienta sprawdzona pod kątem spełnienia podstawowych parametrów i zgodności z międzynarodowymi normami DIN 14094-1 i DIN 18799-1. Decydując się na wybór jakościowej drabiny możemy być pewni, że produkt spełni wszystkie wymagania formalne.
To, na co warto zwrócić dodatkową uwagę to dostęp do dodatkowych akcesoriów, które zwiększą bezpieczeństwo przemieszczania się po drabinie i zapewnią odpowiednią przepustowość podczas ewakuacji. Do najpopularniejszych akcesoriów należą podesty spoczynkowe, barierki zabezpieczające przed upadkiem, a także blokady dostępu, które chronią przed wejściem na drabinę osób niepożądanych.