Popularna mięta długolistna to ciekawa roślina, która posiada wiele cennych walorów leczniczych, a dodatkowo znakomicie się prezentuje. Miętę można na wiele sposobów wykorzystywać w kuchni. Warto także dodać, że jest ona cenioną rośliną miododajną (jej kwiaty zapewniają pożywienie pszczołom i innym pożytecznym owadom). Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić nasiona mięty długolistnej?
Mięta długolistna – podstawowe informacje o roślinie
Mięta długolistna jest to wieloletnia roślina miododajna (charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością miodową) i lecznicza, która wchodzi w skład rodziny jasnotowatych. W warunkach naturalnych rośnie ona w Europie (w tym również na całym obszarze Polski), Azji i Afryce (często można ją spotkać na podmokłych łąkach). Roślina ta może osiągać od 20 do 100 centymetrów wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza jajowato-lancetowatym liściom, które mogą osiągać do 11 centymetrów długości. Liście są ostro zakończone, posiadają także ząbkowane brzegi i delikatne owłosienie. Łodyga mięty długolistnej jest wzniesiona, może być także gęsto lub luźno owłosiona. Roślina wytwarza kwiaty o kłosokształtnych kwiatostanach, które przybierają barwę czerwonawo-liliową lub różową. Owocami rośliny są kropkowane rozłupki. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Mięta jest cenioną przyprawą, wykorzystuje się ją także do parzenia herbaty o leczniczych właściwościach. Roślina wyróżnia się bardzo silnym, aromatycznym zapachem.
Jak wygląda uprawa mięty długolistnej?
Jeżeli planujemy uprawę mięty długolistnej w przydomowym ogrodzie, koniecznie zapewnijmy jej dobrze nasłonecznione (dostęp do słońca jest gwarancją obfitego kwitnienia), zaciszne stanowisko. Warto pamiętać, że roślinę tę można uprawiać także na tarasach i balkonach, a nawet na parapecie.
Dla mięty długolistnej odpowiednie będzie podłoże zasobne w składniki odżywcze (a zwłaszcza w wapń i azot), średnio wilgotne i przepuszczalne.
Miętę długolistną sadzi się wiosną. Jeżeli chcemy przyspieszyć kwitnienie rośliny możemy ją posadzić w rozsadniku wczesną wiosną, a następnie przesadzić na docelowe stanowisko. Roślina ma skłonność do intensywnego samosiewu, co oznacza, że w miarę upływu czasu będzie jej w naszym ogrodzie coraz więcej.
Roślina silnie się rozrasta, dlatego bardzo ważne jest, żeby zachować co najmniej 40-centymetrowy odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Warto jest także dobrze zastanowić się nad stanowiskiem dla niej, gdyż może stanowić konkurencję dla innych roślin ogrodowych.
Zamów nasiona mięty długolistnej w sklepie W.Legutko
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje mięta długolistna?
Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tej rośliny zaliczamy regularne podlewanie (podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, nie przesadzajmy jednak z ilością wody, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do gnicia korzeni), odchwaszczanie. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest słabej jakości, możemy raz na jakiś czas przeprowadzić nawożenie.
Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby raz na jakiś czas przycinać koniuszki pędów – zabieg ten należy wykonać, gdy zależy nam na opóźnieniu kwitnienia.
Najlepsze nasiona mięty długolistnej
Osoby pragnące posadzić mięte długolistną w ogrodzie powinny zaopatrzyć się w najwyższej jakości nasiona. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą nasiona pochodzące od renomowanych, polskich producentów. Przed zastosowaniem nasion upewnijmy się, że ich opakowanie nie zostało uszkodzone i czy posiadają one aktualny termin przydatności.