Noszenie aparatu ortodontycznego już dawno przestało kojarzyć się ze wstydem i niechlujnym wyglądem. Wręcz przeciwnie – w dzisiejszych czasach aparat na zębach jest jedną z oznak troski o swój wygląd i zdrowie zębów. Nic więc dziwnego, że osoby dorosłe, które w młodości z różnych względów nie zdecydowały się na leczenie ortodontyczne, poddaje mu się właśnie teraz. Wiele osób nadal waha się jednak z wizytą u ortodonty, obawiając się, że w ich przypadku leczenie będzie długie, kosztowne i bolesne. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Dlaczego warto wdrożyć leczenie ortodontyczne w młodym wieku?
Praktycznie każdy ortodonta w Krakowie zaleca, aby leczenie wad zgryzu zostało wdrożone w miarę możliwości już w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Takie zalecenie wynika wprost z czynników biologicznych – zęby osób młodych łatwiej jest ustawić w łuku aniżeli zęby osób dorosłych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego im wcześniej zdecydujemy się na założenie aparatu, tym lepiej. Nieprawidłowo ustawione zęby, zwłaszcza stłoczone, trudniej dokładnie wyczyścić, co zwiększa ich podatność na próchnicę, choroby dziąseł i inne problemy.
Wady zgryzu negatywnie wpływają także na nasz wygląd – mogą powodować asymetrię twarzy i inne, wizualne defekty. W przypadku dzieci, nieprawidłowości w rozwoju zgryzu mogą także wywoływać problemy natury logopedycznej – nieprawidłową wymowę, seplenienie i inne problemy, które mogą negatywnie rzutować na psychikę dotkniętego nimi dziecka. W związku z tym, każdy ortodonta w Krakowie radzi, aby możliwie jak najwcześniej wdrożyć leczenie ortodontyczne – najlepiej zrobić to w momencie, kiedy otrzymamy takie zalecenie od swojego lekarza.
Leczenie ortodontyczne osób dorosłych. Czy jest trudniejsze niż w przypadku dzieci?
Nie oznacza to jednak, że tylko dzieci i młodzież mogą liczyć na „naprawienie” swojego zgryzu! Skuteczne leczenie ortodontyczne jest bowiem możliwe w każdym wieku, a w ostatnich latach decydują się na nie nie tylko osoby dorosłe, ale także seniorzy, którzy chcą lepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie i atrakcyjny wygląd, który przecież nie ma wieku! Decydując się na leczenie ortodontyczne w wieku dorosłym, mamy także do wyboru rozwiązania przygotowane specjalnie z myślą o osobach preferujących dyskretną walkę z wadą zgryzu.
Dorośli pacjenci mogą zdecydować się na niewidoczne aparaty ceramiczne lub kryształowe, które nie rzucają się tak w oczy, jak ich standardowe, metalowe odpowiedniki. Pozostają przy tym równie skuteczne, a czas leczenia nimi nie różni się od czasu noszenia aparatu metalowego. Jeśli jesteśmy już przy czasie leczenia, warto dodać, że leczenie ortodontyczne u osób dorosłych może potrwać nieco dłużej niż u dzieci i młodzieży – ile dokładnie, to jednak zależy od wady zgryzu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Szacuje się, że w przypadku przeciętnej osoby leczenie ortodontyczne trwa zwykle od 1,5 do 2 lat.
Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój sprawdzony ortodonta Kraków.