Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dają one zadowalający efekt, a co więcej – w bogatej ofercie gabinetów medycyny estetycznej znajdują się zabiegi, które mogą wspomóc walkę ze zbędnymi centymetrami tłuszczu. Jednym z nich jest kriolipoliza, nazywana także odchudzaniem na zimno lub nieinwazyjnym liftingiem. Sprawdź na czym polega, z czego wynika jej skuteczność i czy jest bezpieczna.
Co to jest kriolipoliza?
Kriolipoliza to małoinwazyjny zabieg, który opiera się na kontrolowanym wychładzaniu tkanek tłuszczowych i wywołaniu ich lipolizy, czyli rozpadu przy jednoczesnym nie uszkadzaniu innych tkanek. Kriolipoliza to stosunkowo nowy zabieg – pierwsze wzmianki o jej pozytywnym wpływie na niszczenie tkanki tłuszczowej pochodzą bowiem z lat 60. XX wieku – który zyskuje jednak na popularności. Wciąż nie jest on jednak oferowany powszechnie w gabinetach medycyny estetycznej w Polsce.
Jakie są wskazania do jego wykonania? Kriolipolizę wykonuje się w celu redukcji tkanki tłuszczowej, czy to z powodu nadmiernych kilogramów, czy to będącej wynikiem ginekomastii rzekomej, czyli odkładania się tłuszczu u mężczyzn w okolicach piersi. Zabieg pomoże pozbyć się od 25 do nawet 45 proc. tkanki tłuszczowej z takich miejsc jak brzuch, uda, pośladki, boczki, bryczesy, ramiona, a także z podbródka.
W czym tkwi sekret skuteczności kriolipolizy?
Kriolipoliza uznawana jest za niezwykle skuteczny zabieg, pozwala ona bowiem na trwałe pozbycie się tkanki tłuszczowej. W jaki sposób? Za sprawą działania niskiej temperatury (od 0 do -9 st. C) dochodzi do kontrolowanej apoptozy, czyli śmierci komórek tłuszczowych, która prowadzi dalej do uwolnienia cytokin oraz innych nośników prozapalnych. Stan zapalny z czasem nasila się i utrzymuje do około 30. dnia od zabiegu, a po upływie tego okresu zaczyna ustępować. To dzięki niemu zaś może dojść do usunięcia z organizmu obumarłych komórek tłuszczowych.
Niezwykle ważne jest, że efekty widoczne są po wykonaniu już jednego zabiegu. Oznacza to, że w wielu wypadkach nie będzie konieczne wykonywanie serii kriolipoliz, a zadowalające pacjentkę skutki będą widoczne po miesiącu od zabiegu. Jeżeli jednak w uzgodnieniu z wykonującym go specjalistą kolejne wymrażanie tkanki tłuszczowej będzie podejmowane, warto pamiętać, że zaleca się wykonanie nie więcej niż trzech kriolipoliz w odstępach od dwóch do trzech miesięcy.
Warto także wspomnieć, że kriolipoliza przynosi jeszcze lepsze rezultaty, gdy łączona jest z zabiegiem endermologii. Dzięki podciśnieniowemu masażowi tkanka tłuszczowa usuwana jest równomiernie, a dodatkowo minimalizuje się ryzyko powstania obrzęków.
Czy kriolipoliza jest bezpieczna?
Kriolipoliza jest zabiegiem bezpiecznym. Warunkiem jest jednak jej wykonanie w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego specjalistę. Należy także pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu. Są to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- infekcje na skórze, która ma być objęta zabiegiem,
- zaburzenia pracy nerek lub wątroby,
- zaburzenia krążenia,
- cukrzyca,
- choroby nowotworowe,
Decydując się na zabieg kriolipolizy trzeba jednak pamiętać o możliwości wystąpienia skutków ubocznych tj. zaczerwienienie, zasinienie, przejściowe drętwienia, a nawet chwilowe zaburzenia czucia. Prowadzone były także badania, w których wykazano, że u czterech na 398 pacjentek po wykonaniu kriolipolizy wystąpił zespół PAH, czyli nadmierny paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej. Wprawdzie ryzyko to wynosi jedynie 1 proc., ale warto mieć jego świadomość.
Kriolipolize i inne zabiegi na ciało można wykonać w https://neonia.com.pl/