Wydaje się, że sklejenie skóry nie jest większym problemem. Potrzebny jest jednak do tego odpowiedni klej. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Czym powinien cechować się dobry klej do skóry i jak go używać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Poliuretanowy klej do skóry i jego zalety
Bardzo dużą popularnością na rynku cieszą się poliuretanowe kleje do skóry – przykładem może być chociażby preparat dostępny tutaj https://czyszczenieskory.pl/klej-do-skor-8gr. Cechują się one dużą siłą sklejania i mają naprawdę dobre właściwości wypełniające. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Warto zdecydować się na taki klej do skóry, który nie plami klejonych materiałów. Całość po sklejeniu powinna się bowiem prezentować nienagannie. Dobry klej do skóry powinien odznaczać się pewną elastycznością. Wówczas nie ma najmniejszych problemów z jego aplikacją. Poliuretanowe kleje o takich właściwościach zapewniają zdecydowanie najlepsze efekty.
Godne polecenia kleje do skóry wyróżniają się poza tym odpornością na starzenie i długo zachowują swoje pierwotne właściwości. To dobra informacja dla wszystkich osób, które korzystają z nich raczej rzadko.
Czy klej do skóry jest trudny w użyciu?
Użycie kleju do skóry jest banalnie proste. Wystarczy nałożyć produkt pod dwa rozerwane brzegi skóry, a potem odczekać kilkanaście sekund i je ze sobą skleić. Oczywiście trzeba też usunąć ewentualny nadmiar kleju ze skóry. Całość należy pozostawić na jakiś czas do wyschnięcia.
Ile czasu schnie klej do skóry? To w dużej mierze kwestia indywidualna, ale dobrze jest odstawić łączone powierzchnie nawet na kilkanaście godzin. Klej może wtedy w sposób optymalny połączyć materiały. Dodatkowo można sięgnąć po zaciski, aby zapobiec przypadkowemu rozwarstwieniu się klejonych powierzchni.
Oczywiście na rynku dostępne są kleje do skóry szybkoschnące, ale przy ich pomocy trudno jest ze sobą połączyć większe kawałki materiału. Wynika to z bardzo krótkiego czasu schnięcia takich klejów.
Jak usunąć klej do skóry z danej powierzchni?
Zdarza się, że klej do skóry zaplami ubranie lub inną powierzchnię. Niestety standardowe środki piorące raczej się w tym przypadku nie przydadzą. Co zatem można zrobić, aby pozbyć się zabrudzeń z kleju?
Z pomocą przychodzi np. aceton, ale należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. Może bowiem doprowadzić do odbarwienia kolorowych tkanin. W razie potrzeby można go nieco rozcieńczyć wodą. Sięgnąć też warto po specjalny proszek enzymatyczny. Producenci niektórych klejów do skóry umieszczają na opakowaniu instrukcję działania w razie zaplamienia preparatem ubrania lub innej powierzchni. Warto się z nią zapoznać.