Firmy zajmujące się produkcją elektroniki na zamówienie mają różną ofertę. Na rynku działają zarówno takie, które specjalizują się np. wyłącznie w wytwarzaniu płytek PCB, jak i takie, które mogą się zająć wszystkim, począwszy od projektowania, przez montaż komponentów, aż po mocowanie podzespołów w urządzeniach docelowych. Co zazwyczaj wchodzi w zakres produkcji kontraktowej?
Produkcja elektroniki na indywidualne zamówienie może mieć charakter kompleksowy, ale nie musi. To, jaki zakres usług oferuje konkretny producent, zależy wyłącznie od jego zasobów – zaplecza technicznego oraz liczby zatrudnionych specjalistów.
Co zazwyczaj obejmuje kontraktowa produkcja elektroniki?
Produkcja płytek PCB i montaż komponentów
Podstawa to wytworzenie płytek PCB oraz montaż komponentów. Na ten pierwszy etap składa się przygotowanie plików CAD i wyprodukowanie na ich podstawie wielowarstwowych obwodów drukowanych. Obwody poddaje się licznym procesom obróbkowym – nacina, frezuje, nakłada soldermaskę, wykonuje warstwę opisową itd. – żeby były gotowe do przeprowadzenia montażu.
W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta wykorzystuje się montaż przewlekany THT lub montaż powierzchniowy SMT. Przewlekany wymaga precyzji, bo wykwalifikowani specjaliści zazwyczaj wykonują go ręcznie, zaś powierzchniowy jest całkowicie zautomatyzowany i pozwala na stworzenie miniaturowych płytek drukowanych.
Testowanie obwodów drukowanych
Żeby mieć pewność, że wszystkie wyprodukowane obwody spełniają najwyższe normy jakości, solidny producent elektroniki taki jak np. firma Printor (https://printor.pl/oferta/) przeprowadza szereg testów.
Najczęściej są to testy elektryczne, które weryfikują, czy na płytkach nie dochodzi do zwarć albo nie ma przerw w ścieżkach. Poza tym niektórzy mają w swojej ofercie testy AOI, czyli automatyczną inspekcję optyczną pozwalającą ocenić prawidłowość zamontowanych elementów i wykryć błędy w lutowaniu, badanie czystości jonowej – badanie na obecność elektrolitów powodujących elektromigrację niebezpieczną dla urządzeń elektronicznych, testy ICT sprawdzające rzeczywiste wartości zamontowanych komponentów oraz testy funkcjonalne, w trakcie których kontroluje się działanie kompletnego podzespołu albo całego urządzenia.
Zarządzanie łańcuchem dostaw
Na tym nie koniec. W zakres kompleksowej oferty może wchodzić również zarządzanie łańcuchem dostaw. To producent elektroniki odpowiada za zakup niezbędnych elementów, zajmuje się śledzeniem transportu oraz zarządzaniem magazynem i to on musi zadbać o ciągłość prac. Dzięki temu klient oszczędza czas, a także pieniądze.
Usługi dodatkowe
Poza tym produkcja elektroniki na zamówienie to również usługi dodatkowe takie jak programowanie, pokrywanie gotowych płytek PCB lakierami albo zalewami zabezpieczającymi, doradztwo oraz montaż końcowy, czyli mocowanie obwodów drukowanych w urządzeniach docelowych, nanoszenie oznaczeń i przygotowanie produktów do wysyłki.
Niektórzy producenci zajmują się także tworzeniem projektów elektronicznych, ale większość chce uzyskać potrzebne pliki bezpośrednio od klienta.