Praca w gospodarstwie rolnym zazwyczaj łączy w sobie produkcję wyrobów roślinnych i zwierzęcych. Jednocześnie występują potencjalne ryzyka, które wiążą się z każdą pracą produkcyjną. Dlatego niezwykle ważne jest podejście do pracy z maksymalną odpowiedzialnością, przestrzeganie ustalonych zasad i procedur, a przede wszystkim odpowiednia odzież.
Co może się wydarzyć w gospodarstwie
Nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje, podczas pracy w gospodarstwie czyha na ciebie wiele niebezpieczeństw. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę ze zwierzętami, obsługę ciężkich maszyn czy pracę z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi: nieprofesjonalne lub nieostrożne wykonywanie czynności roboczych może mieć fatalne skutki. To jeszcze nie wszystko. Należy zwrócić uwagę także na sam teren, gdzie grozi wiele niebezpieczeństw,
W gospodarstwie należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy obsłudze maszyn zasilanych prądem elektrycznym, na drogach dojazdowych oraz innych miejscach, gdzie teoretycznie istnieje zagrożenie ze strony poruszających się pojazdów.
Bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie poprawią również rękawice robocze.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie potrzebne są przede wszystkim dyscyplina oraz ścisłe przestrzeganie ustalonych procedur. Nawet pozornie małe rzeczy mogą mieć istotne znaczenie w zapobieganiu ryzyku.
Nie lekceważ dobrze dobranej odzieży: idealne są praktyczne spodnie robocze dopełnione koszulą flanelową. Ważne jest również odpowiednie obuwie robocze, które powinno być mocne, wytrzymałe, nieprzemakalne, a także wyposażone w podeszwę antypoślizgową. Wysokiej jakości rękawice robocze są absolutnie niezbędne do ochrony rąk przed zagrożeniami chemicznymi i mechanicznymi.
Bezpieczeństwo pracy: wszystko zależy od organizacji
Znaczącą rolę w kwestii bezpieczeństwa pracy odgrywają także odpowiednio definiowane procedury pracy oraz efektywna organizacja. Choć poszczególne miejsca pracy mogą się od siebie różnić w szczegółach, podstawowe zasady i reguły są stałe.
Czynności robocze związane ze zwierzętami lub ciężkimi maszynami mogą wykonywać wyłącznie pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje. Wszyscy pracownicy bez wyjątku powinni przed rozpoczęciem pracy przejść szkolenie BHP oraz zapoznać się z prawidłowymi metodami udzielania pierwszej pomocy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać osoby, których to dotyczy, z prawidłową procedurą obsługi odpowiednich maszyn i urządzeń.
Maszyny muszą być regularnie kontrolowane i poddawane niezbędnym czynnościom konserwacyjnym w odpowiednich odstępach czasu. Jeżeli pojawi się jakakolwiek usterka, daną maszynę należy wycofać z eksploatacji, poddać profesjonalnej naprawie lub wymienić na nową.