Aby zrobić zastrzyk w udo, musisz znać procedurę odpowiednią dla danego mięśnia, który będziesz wstrzykiwać. Najbezpieczniejsze mięśnie do wstrzyknięcia to pośladki i mięsień czworogłowy uda. Należy je wstrzykiwać w zewnętrzną część uda, w połowie odległości między kolanem a górną częścią nogi. Z kolei mięśnie naramienne są obarczone większym ryzykiem, ponieważ są mniejsze. Aby upewnić się, że wstrzyknięcie jest bezpieczne, pracownik służby zdrowia pokaże Ci, jak je wykonać.
W przypadku dorosłych najlepszym miejscem do wstrzyknięcia jest mięsień pośladkowy brzucha. Jeśli jednak wstrzykuje się zastrzyk dziecku, lepszym rozwiązaniem jest mięsień prosty kości udowej. W przypadku starszych dzieci dobrym miejscem do wstrzyknięcia jest biodro. Należy położyć piętę dłoni na górnej zewnętrznej części uda. Następnie należy skierować kciuk w stronę pachwiny, a palce w stronę głowy. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca należy wstrzyknąć preparat w mięsień.
Mięsień uda jest najłatwiejszym dużym mięśniem do wstrzyknięcia testosteronu. Aby przygotować się do wstrzyknięcia, oczyść mięsień uda alkoholem i rozprowadź go za pomocą kciuka i palca wskazującego. Gdy obszar będzie już czysty i suchy, wbij igłę. Powtarzać tę czynność do momentu, aż wstrzyknięcie się powiedzie. Po zakończeniu wstrzyknięcia można użyć wacika z alkoholem do oczyszczenia miejsca wstrzyknięcia. Pamiętaj, aby podczas wkłuwania igły wykonywać szybkie i zdecydowane ruchy.
Po przygotowaniu obszaru uda potrzebna będzie igła. Igła powinna być czysta i bez nasadki. Po wysterylizowaniu igły należy wprowadzić igłę do wstrzyknięcia. Igła powinna wbić się w mięsień, nie powodując bólu. Należy także użyć chusteczki z alkoholem do zdezynfekowania miejsca wstrzyknięcia. Przed zabiegiem należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Ponadto przed wykonaniem zastrzyku należy zdjąć nasadkę igły.
Po opanowaniu podstaw samodzielnego wykonywania zastrzyku należy poćwiczyć na wyznaczonym obszarze. Idealnym miejscem jest zewnętrzna trzecia część uda. Miejsce wstrzyknięcia powinno być czyste i suche przez co najmniej 20 sekund przed rozpoczęciem procedury. Następnie należy założyć sterylny gazik 2×2 i przytrzymać go w miejscu podczas wyjmowania igły. Następnie należy powtórzyć tę czynność po drugiej stronie uda.
Wybierając miejsce wstrzyknięcia, pracownik służby zdrowia powinien doradzić, jakie miejsce jest najlepsze do wykonania zabiegu. Na przykład, biodro jest najczęstszym miejscem wstrzyknięć, ale to miejsce może spowodować uszkodzenie nerwów, jeśli nie zostanie wybrane w odpowiedni sposób. Pracownik służby zdrowia powinien także zapewnić pacjentowi odpowiednie szkolenie i wiedzę na temat rodzaju i rozmieszczenia igieł. Jest to ważne, ponieważ niewłaściwe miejsce wstrzyknięcia może spowodować uszkodzenie nerwu kulszowego.
ZastrzykiIM można wykonywać w kilku miejscach wewnątrz prostokąta. Zacznij od przyłożenia dłoni do przedniej części uda w miejscu, gdzie styka się ono z pachwiną. Dolna i górna część prostokąta powinna znajdować się bezpośrednio pod dłonią. Dłuższy bok powinien być linią biegnącą przez środek przedniej części uda. Następnym razem, gdy będziesz musiał zrobić sobie zastrzyk w udo, poćwicz dokładnie i postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza.