Jeśli szukasz wskazówek, jak zbudować filtr do oczka wodnego, czytaj dalej. Omówimy jego elementy składowe, sposób budowy i utrzymywania czystej wody w stawie. Pierwszym krokiem jest skonstruowanie samego filtra. Następnie należy zaopatrzyć się w bezpieczny dla żywności pojemnik lub dwa pojemniki do przechowywania. Pojemność pojemnika powinna wynosić około 10 procent całkowitej objętości stawu. Na przykład, jeśli objętość stawu wynosi 1000 litrów, kup pojemnik o pojemności 100 litrów. W przypadku dużych stawów należy użyć kilku pojemników.
Mikroorganizmy są wszędzie w przyrodzie. Żyją na roślinach i skałach. Służą jako „maszyna czyszcząca” stawu, rozkładając wszelkie gnijące substancje w wodzie, aby uwolnić do niej składniki odżywcze. W rezultacie staw jest czysty i zdrowy. A na dodatek mikroorganizmy nie wydzielają zapachu! Tak więc, robiąc własny filtr do stawu, zapewnisz swoim rybom zdrowsze środowisko niż kiedykolwiek wcześniej!
Są dwa podstawowe rodzaje filtrów do stawu: biologiczne i fizyczne. Filtry biologiczne wykorzystują cykl azotowy do rozbicia nadmiaru amoniaku i rozkładu materii organicznej. Filtry biologiczne mogą także utrzymywać wodę w czystości, usuwając z niej odpady organiczne, które są szkodliwe dla ryb. Bakterie żywiące się amoniakiem w wodzie rozłożą odpady na azotyny. Filtr do stawu pomoże także zapobiegać zakwitom glonów.
Budując filtr do stawu bez prądu, należy najpierw zainstalować pompę do stawu zasilaną energią słoneczną. W zależności od wielkości pompy do oczka wodnego może być konieczne wykonanie wielu otworów. Poza tym skała lawowa musi zostać odpowiednio oczyszczona, zanim trafi do stawu. Upewnij się, że otwory w filtrze są wystarczająco duże, aby zmieścił się w nich wąż pompy. Można też kupić wiadro z pokrywą i przegrodą już z otworami.
Po zgromadzeniu potrzebnych materiałów można przystąpić do instalowania filtra do oczka wodnego. Jako materiałów filtracyjnych użyjemy zamykanego worka na śmieci, gumowego węża, pompy wodnej i czerwonych skał lawowych. Rura musi być wystarczająco duża, aby zmieściła się w niej pompa do oczka wodnego, ale należy się upewnić, że wąż nie jest zbyt duży. Upewnij się, że połączenie między korpusem zbiornika a rurą spustową jest uszczelnione szczeliwem silikonowym.
Podstawową konstrukcję filtra do oczka wodnego zasilanego grawitacyjnie można znaleźć w tym bezpłatnym filmie. Film wyjaśnia podstawy działania filtra grawitacyjnego i pokazuje, jak on działa. Jeśli chcesz zbudować większy filtr, możesz połączyć kilka beczek w łańcuch. W ten sposób woda będzie krążyć i dodawać tlenu do stawu. Można go nawet zainstalować za skałami, aby uzyskać atrakcyjny efekt wodospadu.
Filtr do oczka wodnego do samodzielnego montażu powinien mieć objętość około 30% objętości wody w stawie. Jego zadaniem jest usuwanie większych materiałów organicznych i dostarczanie tlenu rybom. Najczęstszym elementem filtra do majsterkowania jest plastikowe wiadro o pojemności 20 litrów i materiał filtracyjny. Można nawet połączyć kilka filtrów kubełkowych, aby stworzyć większy system filtracyjny. Projektując filtr do oczka wodnego typu „zrób to sam”, należy pamiętać, że system filtracyjny powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby woda przepływała przez cały filtr równomiernie, a pożyteczne bakterie miały wystarczający kontakt z wodą, aby wykonywać swoje zadania.