Wspólne zajęcia plastyczne to świetny pomysł na kreatywne spędzenie czasu dla dzieci i rodziców. Gdy pogoda nie sprzyja zabawie na świeżym powietrzu, warto wykorzystać ciekawe pomysły na wiosenne ozdoby do domu. Jeżeli nie masz pomysłu, jak zachęcić dzieci do kreatywnych zajęć, poznaj nasze propozycje na prace plastyczne o tematyce wiosennej.
Dlaczego warto tworzyć wiosenne dekoracje z dziećmi?
Zajęcia plastyczne to nie tylko dobra zabawa w deszczowy dzień. To ważny proces edukacyjny, z którego płynie szereg korzyści. Oto niektóre z nich:
- Rozwijanie kreatywności – dzieci tworzące ozdoby wiosenne mogą bez ograniczeń wykorzystywać swoją wyobraźnię i bawić się kolorami, kształtami i materiałami. To bardzo wzbogaca i pozwala ujawniać się artystycznym talentom w bardzo młodym wieku.
- Rozwijanie zdolności manualnych – tworzenie wiosennych dekoracji wiąże się w wycinaniem, wyklejaniem czy malowaniem, co ma ścisły związek ze zdolnościami manualnymi. Ich ćwiczenie jest ważne dla ogólnego rozwoju dziecka.
- Poznawanie pór roku – tematyczne ozdoby związane z porami roku pozwalają dzieciom w przyjemny sposób zapoznać się z procesami zachodzącymi w przyrodzie. Przygotowując wiosenne prace plastyczne, rodzice mają okazję wyjaśnić, jak to się dzieje, że rośliny i zwierzęta budzą się do życia oraz jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Uczą też dzieci wrażliwości na otaczający ich świat.
- Zacieśnianie więzi rodzinnych – wiosenne prace plastyczne dla dzieci i rodziców to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i nawiązywanie bliskich relacji. Przyjemna i swobodna atmosfera pełna śmiechu i zabawy sprzyja lepszemu poznaniu dzieci oraz wymianie myśli.
Pomysły na wiosenne prace plastyczne, które pokochają Twoje dzieci
Pomysły na wiosenne prace plastyczne dla dzieci wcale nie muszą być skomplikowane. Wystarczy kilka niezbędnych materiałów i przyborów oraz odrobinę wyobraźni. Oto nasze pomysły:
1. Bukiet papierowych, wiosennych kwiatów
Potrzebne materiały i przybory:
- karteczki samoprzylepne w ulubionych kolorach,
- kolorowy blok rysunkowy (zielone arkusze przydadzą się do zrobienia łodyg),
- nożyczki do papieru,
- klej w sztyfcie,
- kredki ołówkowe,
- ołówek HB.
Wykonanie: Na początek z kolorowych karteczek samoprzylepnych wytnijcie różne kwiaty, na przykład goździki, tulipany, róże. Najpierw złóżcie karteczkę dwa razy na pół, a następnie w trójkąt. Narysujcie na niej ołówkiem półokrąg, a następnie go wytnijcie. Po rozłożeniu uzyskacie zarys kwiatka z wieloma płatków.
Teraz wytnijcie kawałek kartki, na który składają się dwa „płatki”, by uzyskać efekt trójwymiarowości. Pozostałe „płatki” sklejcie ze sobą tak, aby powstał stożek. W ten sposób przygotuj tyle kwiatów, ile potrzebujesz do stworzenia wiosennego bukietu.
Kolejny krok to stworzenie łodyg. W tym celu przygotujcie tyle kredek, ile ma być kwiatów. W papierowych kwiatach, na szczycie stożka zróbcie dziurki kredkami tak, aby przełożyć je przez kwiaty i stworzyć łodygi.
Teraz owińcie kredkowe łodygi zielonym papierem i zabezpieczcie całość klejem. Bukiet wiosennych kwiatów gotowy! Możecie je wykorzystać jako prezent lub ozdoba stołu w salonie.
Sprawdź dokładną instrukcję oraz jakie materiały zostały użyte: Bukiet kwiatów z okazji Dnia Kobiet
2. Instrukcja przygotowania wachlarza wiosennego dla każdego:
Instrukcja przygotowania wachlarza wiosennego dla każdego:
1. Przygotuj techniczny blok kolorowy Strigo, z którego będziemy potrzebować na początek arkusz papieru o kolorze zielonym.
2. Arkusz złóż w harmonijkę od strony najdłuższego boku.
3. Następnie harmonijkę składasz na pół i sklejasz ze sobą boki dowolnym klejem Strigo.
4. Na białej kartce następnie narysuj małe kółeczka, które kolejno należy powycinać.
5. Z bloku technicznego przygotuj po arkuszach papieru w swoich ulubionych kolorach, wybierz na przykład trzy barwy.
6. Na każdym arkuszu narysuj dowolny motyw płatków kwiatów, mogę być one większe oraz mniejsze.
7. Ostatni krok to przyklejenie wszystkich elementów do harmonijki zaczynając od płatków kwiatów w dowolnych konfiguracjach, a kończąc i dopełniając wachlarz na małych białych kółeczkach.
I gotowe, możesz cieszyć się swoim wiosennym wachlarzem !
Sprawdź dokładną instrukcję oraz jakie materiały zostały użyte: Wiosenny bukiet-wachlarz
Jak zachęcić dzieci do kreatywnego spędzania czasu?
Aby wiosenne prace plastyczne były lubianą zabawą przez dzieci, warto zapewnić im dodatkową motywację do uczestniczenia w niej. Przede wszystkim warto dać dziecku możliwość planowania i podejmowania decyzji w tym, co przygotujecie i jak to zrobicie. Dziecko z pewnością chętniej się zaangażuje w takie zajęcia, a przy okazji będzie rozwijać w sobie poczucie odpowiedzialności i umiejętność podejmowania decyzji.
Rodzice mogą też podkreślać wartość całego procesu tworzenia, a nie tylko efektu końcowego. Podzielenie pracy na etapy oraz częste pochwały i wsparcie w tworzeniu wiosennych ozdób dodadzą dziecku pewności siebie oraz zachęcą je do starannej pracy i odważnej realizacji własnych pomysłów.
Praktyczne porady dla rodziców – jak organizować prace plastyczne w domu
Planując prace plastyczne dla dzieci, warto zadbać o to, by łączyły one zabawę z nauką. Tworząc wiosenne dekoracje, rodzice mogą wykorzystać ten czas, by uczyć swoje dzieci o roślinach i zwierzętach i w ten sposób zaciekawić je przyrodą.
Chcąc zorganizować kreatywne prace plastyczne o tematyce wiosennej, warto zaopatrzyć się w niezbędne materiały, które pozwolą puścić wodze wyobraźni. Podstawowe to oczywiście kolorowe bloki rysunkowe, nożyczki i klej, a także kredki, farbki plakatowe czy flamastry.
Możecie też wykorzystać mniej oczywiste rzeczy, takie jak skrawki tkanin, gazet, suche produkty spożywcze. Im bardziej niecodzienne materiały, tym większa frajda z zabawy!
Więcej pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi znajdziesz na naszym blogu Moc Pisania!