Depresja to choroba cywilizacyjna. Statystycznie jest najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną, a warto zdawać sobie sprawę też z tego, że te szacunki – choć zatrważające – nadal mogą być zaniżone. Nadal bowiem sporo osób mogło nie otrzymać należnej przy depresji pomocy medycznej i psychologicznej, bo nie zgłosiły się po tę pomoc. Osoba w depresji to bardzo trudna sprawa dla jej najbliższego otoczenia. Jeśli ktoś Ci bliski cierpi na depresję, wspieraj go! To może być trudne, ale Twoja pomoc może być nieoceniona w wychodzeniu z depresji. Co możesz zrobić?
Depresja to bardzo wyniszczająca i podstępna choroba. Może długo nawet pozostawać niewykryta, może zaatakować każdego człowieka, niezależnie od wieku i pozycji społecznej. To bardzo ważne, by wspierać osobę w depresji. Depresja potrafi bardzo zakłamać rzeczywistość, dać człowiekowi poczucie beznadziei, samotności i wewnętrznej pustki. Taka osoba może zachowywać się tak, jakby nie życzyła sobie żadnej pomocy, ale warto pomagać, nawet jeśli depresja sprawia, że dana osoba nie chce żadnych form pomocy i je odrzuca. Mądre pomaganie i mnóstwo cierpliwości to czynniki, które mają ogromne znaczenie w takiej sytuacji.
Czym jest depresja?
Depresja jest bardzo poważną chorobą, która może dotknąć każdego człowieka. Nie jest to chwilowa moda, fanaberia czy oznaka lenistwa i niechęci do działania. Nie jest to też po prostu smutek. To wyniszczające uczucie wewnętrznej pustki, która pozbawia człowieka emocji, energii i motywacji. To wszystko sprawia, że osoba dotknięta tą chorobą może nie być w stanie pracować czy uczyć się. Może to też wręcz oznaczać, że wszystkie, nawet te najprostsze czynności – sprzątanie, gotowanie, spożywanie posiłków czy nawet dbanie o własną higienę, będzie niesamowitym wysiłkiem, którego osoby z depresją nie będą w stanie podjąć.
Nieleczona, bagatelizowana depresja może doprowadzić do myśli, a nawet prób samobójczych. Depresja może więc okazać się chorobą śmiertelną. Dlatego jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twojej rodziny cierpi na depresję, warto zacząć działać.
Jak wspierać osobę w depresji?
Wspieranie osoby w depresji dla wielu osób może być wyzwaniem, jednak takim, które warto jest podjąć. Pamiętaj o tym, by uzbroić się w cierpliwość. Nie oczekuj też, że osoba w depresji natychmiast posłucha Twoich rad i będzie okazywać wdzięczność na każdym kroku. Depresja to choroba, która wyniszcza i sprawia, że ocena sytuacji może być bardzo zaburzona. Nie oczekuj, że chory będzie zachowywał się tak, jak tego chcesz. Jeśli uda Ci się pomóc komuś wyjść z depresji – będzie to olbrzymie osiągnięcie. Co możesz zrobić, by komuś pomóc?
Nie bagatelizuj problemu!
Przede wszystkim nie bagatelizuj problemu, jakim jest depresja. To poważna choroba, a nie chwilowy kaprys. Nie uda się wyjść z depresji dzięki „radom” w stylu: „wyjdź pobiegać”, „zajmij się czymś”, „uśmiechnij się”, „przestań być smutny” – depresja bywa określana też nowotworem duszy. A przecież żadnego nowotworu nie da się wyleczyć poprzez podjęcie dodatkowej aktywności fizycznej. Zrozum, że depresja to poważna choroba i w takich kategoriach ją traktuj.
Daj takiej osobie odczuć, że rozumiesz czym jest depresja i traktujesz ją poważnie. Sam fakt tego, że jest się rozumianym, może dobrze wpłynąć na chorego. Osoba chora na depresję może czuć się bowiem alienowana i niezrozumiana przez otoczenie, które nie traktuje depresji poważnie, a to może jeszcze bardziej pogorszyć jej stan.
Bądź blisko
Czasami wcale nie trzeba dużo mówić. Czasami wystarczy po prostu być blisko chorej osoby. Daj choremu odczuć, że zawsze chętnie porozmawiasz, wysłuchasz czy po prostu dotrzymasz towarzystwa w milczeniu. To wszystko bardzo ważna kwestia. Może Ci się to wydawać czymś niewielkim, ale już sama obecność i gotowość do wysłuchania czy przytulenia, może bardzo dobrze wpłynąć na osobę w depresji. Daj jej poczuć, że nie jest sama, że obok niej jesteś i zawsze chętnie pomożesz.
Namawiaj na leczenie
Żeby pomóc komuś uporać się z depresją, należy taką osobę wspierać. Wspieranie może przyjmować najróżniejsze formy, jednak bardzo ważne jest to, by namawiać osobę chorą do poszukania profesjonalnej pomocy. Nawet najlepsze chęci nie wystarczą, by poradzić sobie z chorobą. W przypadku depresji niezbędne jest podjęcie leczenia. Ważne jest leczenie farmakologiczne, ale też podjęcie psychoterapii. Leczenie farmakologiczne może pomóc radzić sobie z objawami depresji i dać nieco więcej sił do działania. Psychoterapia jest jednak kluczowa w radzeniu sobie z depresją. Podczas terapii można bowiem zrozumieć skąd bierze się depresja i nauczyć się z nią radzić. Rozwiązanie problemów, dotarcie do źródła depresji i pozbycie się go, jest tu kluczowe. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.
Wspieraj w mądry sposób
Osoba w depresji może nie mieć siły wykonywać najprostszych czynności. Nie pouczaj jej wtedy, nie zawstydzaj, tylko pomóż działać. Pomóż posprzątać – w czystym mieszkaniu może być o wiele łatwiej dochodzić do siebie. Nie próbuj uszczęśliwiać na siłę, nie przykładaj swojej miary i nie zgaduj, czego potrzebuje dana osoba na tej podstawie, że sam byś tego potrzebował. Ważne jest też to, by nie infantylizować chorej osoby. Dorosła osoba z depresją nadal jest dorosła, nie jest dzieckiem i nie powinna być tak traktowana.