Potrzebujesz wsparcia we wzmocnieniu mięśni, pozbyciu się bólu i obrzęków czy poprawie przewodnictwa chemiczno nerwowego? Pomocnym rozwiązaniem może okazać się stosowanie elektrostymulatorów mięśni. Czym one są, w jaki sposób działają i jakich efektów możesz oczekiwać? Na wszystko odpowiadamy w poniższym artykule. Przekonaj się!
Elektrostymulatory mięśni – co to jest i jak działa?
Elektrostymulacja, nazywana również elektroterapią, to jedna z form fizjoterapii, w trakcie której dochodzi do pobudzenia tkanek impulsami elektrycznymi o niskiej oraz średniej częstotliwości, ze zmienną amplitudą.
Profesjonalne elektrostymulatory mięśni wykorzystują prąd EMS (Electrical Muscle Stimulaion) bądź TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Poszczególne elektrody umieszcza się na konkretnej części ciała, na przykład na brzuchu, tak by stymulować nerwy i mięśnie właśnie w tej okolicy. Mięśnie zaczynają pracować, regenerując się i wzmacniając.
Mózg nie potrafi odróżnić skurczów naturalnych, wywoływanych przez układ nerwowy, od tych prowokowanych sztucznie przez elektrostymulator. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne dla zdrowia. Nie powinny korzystać z niego kobiety z ciąży, osoby z chorobami serca, stanami zapalnymi skóry, żylakami, epilepsją, spastycznymi porażeniami mięśni oraz z guzami i nowotworami, a także z gorączką, chorobą zakaźną, zaburzeniami czucia i z elektronicznymi implantami oraz stymulatorami.
Jakie efekty daje używanie elektrostymulatorów mięśni?
Elektrostymulatory mięśni są stosowane między innymi po to, by odżywić uszkodzone grupy mięśni, wzmocnić ich kurczliwość, rozwijać budowę mięśniową, zredukować ból i obrzęki, wspomóc proces gojenia, pobudzić przepływ krwi i limfy, dotlenić skórę oraz poprawić przewodnictwo chemiczno-nerwowe. Może być stosowany pomocniczo przy reumatyzmie, artretyzmie oraz zwiotczeniu i przykurczu mięśni.
Ponadto dobrze się sprawdzają przy obniżonym napięciu mięśniowym, rekonwalescencji po operacji, poprawie parametrów siłowych czy poprawie kontroli motorycznej. To jeszcze nie wszystko, bo elektrostymulatory mięśni brzuchu czy mięśni nóg wykorzystuje się również przy zabiegach wyszczuplających – z ich pomocą można zmniejszyć obwody ciała oraz ilość tkanki tłuszczowej, ujędrnić skórę i zredukować cellulit oraz poprawić elastyczność i jędrność skóry.
Tu jeszcze ważna uwaga: efekty stymulacji będą widoczne – i trwałe – dopiero wówczas, gdy zadbasz o regularność zabiegów. Zalecane jest przeprowadzenie ich w serii, najlepiej 10 zabiegów co dwa dni.
Jak wybrać elektrostymulator mięśni i na co zwracać uwagę?
Elektrostymulator mięśni brzucha czy nóg wykorzystujący prąd EMS pobudza nerwy motoryczne, czyli czuciowe, kurcząc mięśnie i pobierając określoną dawkę energii z sąsiadujących tkanek. Natomiast elektrostymulator TENS likwiduje dolegliwości bólowe stymulując nerwy czuciowe, zwiększając produkcję endorfin i blokując dotarcie impulsów bólowych do układu nerwowego.
Sięgaj wyłącznie po urządzenia z profesjonalnego sklepu medycznego. W zależności od swoich preferencji możesz się zdecydować na model przewodowy bądź bezprzewodowy. Do użytku domowego sprawdzą się na przykład elektrostymulatory mięśni z 4 elektrodami oraz 10 poziomami mocy i prędkości. Natomiast jeśli potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego, wówczas sprawdź modele rozbudowane, mające nawet 40 programów pozwalających dopasować je do indywidualnych potrzeb każdej osoby.
A Ty który elektrostymulator wybierzesz?