Sucha skóra to częsty znak, że Twojemu organizmowi brakuje wybranych składników odżywczych. Same kremy i balsamy nawilżające nie wystarczą, by poprawić jej stan. Podpowiadamy, jaka dieta pomoże uporać się z przesuszoną skórą.
Jesteś tym, co jesz… i pijesz
Oklepany frazes, ale jak bardzo prawdziwy! Twoja skóra to odzwierciedlenie tego, co dzieje się w środku. Jeśli w ciągu dnia wypijasz 3 kawy i kubek herbaty, to za mało, żeby odpowiednio nawodnić organizm. A jeśli dodatkowo zjadasz sporo przetworzonej żywności, duże ilości słonych pokarmów i słodycze, niestety nie pomagasz swojej skórze. Szybko zauważysz, że po dniu w klimatyzowanym pomieszczeniu lub na zimnie, skóra na twarzy będzie ściągnięta, a dłonie mocno przesuszone. To nie tylko efekt niesprzyjających czynników zewnętrznych. To sygnał, że Twoja skóra nie jest odpowiednio nawodniona od środka, a Twojemu organizmowi może brakować wybranych składników odżywczych. Czy można sobie z tym jakoś poradzić?
Woda – najważniejszy składnik dla Twojej skóry
Ciało dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. Nic więc dziwnego, że w ciągu dnia musisz mu jej dostarczać. Może się jednak zdarzyć, że zbyt rzadko sięgasz po wodę i nie wypijasz wystarczającej ilości płynów, by Twój organizm prawidłowo funkcjonował. Bo choć na co dzień nie umierasz z pragnienia, Twoje ciało to odczuwa – skóra staje się bardziej sucha, masz opuchnięte oczy, boli Cię głowa i trudniej Ci się skoncentrować. A to tylko niektóre skutki uboczne. Woda zapewnia skórze jędrność i gładkość i zaleca się wypijać ok. 20 ml wody na 1 kg masy ciała. Zdrowy, dorosły człowiek, powinien zatem przyswajać od 1,5 do 2 l wody (wszystko zależy od warunków panujących na zewnątrz czy od aktywności fizycznej). Jeśli nie przepadasz za piciem czystej wody, możesz dodawać do niej odrobinę świeżo wyciśniętego soku z owoców,np. kilka kropel cytryny lub w ostateczności — zastąpić ją owocowymi lub ziołowymi naparami (bez cukru rzecz jasna).
Zdrowe tłuszcze – kwasy omega-3
Zauważasz ostatnio więcej zmarszczek na swojej twarzy? A może łuszczy Ci się skóra na dłoniach i stopach? Pomimo używania dobrych kremów nie możesz poradzić sobie z suchością skóry? Dieta i sucha skóra są ze sobą powiązane, więc zacznijmy od wartościowych produktów, które poprawią stan Twojej cery.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Omega-3, omega-6 i omega-9 mają ogromne znaczenie dla prawidłowego działania całego organizmu. Ich dobroczynnego wpływu na skórę również nie sposób pominąć. Kwasy omega-3 znajdujące się m.in. w orzechach, siemieniu lnianym, pestkach dyni, niektórych algach morskich oraz tłustych rybach, pomagają utrzymać elastyczność skóry i opóźniają pojawianie się zmarszczek. Kwasy omega-9 obecne głównie w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, oleju z awokado, oleju makadamia i w nerkowcach również służą w utrzymaniu elastyczności skóry, a dodatkowo zapobiegają jej przesuszaniu. Kwasy omega-6 (w ograniczonych ilościach) znajdujące się w oleju słonecznikom i kukurydzianym, oleju sojowym i z pestek winogron oraz w pestkach słonecznika, wspierają zatrzymywanie wody w komórkach, co przekłada się na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i odżywienia skóry, a także jej elastyczności.
Witaminy z grupy B
Organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować żadnej z witamin z grupy B, a te niezbędne są do utrzymania skóry w dobrej kondycji i zdrowiu. Jaka witamina z tej grupy w największym stopniu pomoże Ci uporać się z suchością skóry? Niacyna – witamina B3 znajdująca się w mięsie (szczególnie w wątróbce), rybach, mleku, roślinach strączkowych, orzechach i drożdżach poprawia stan włosów i skóry. Kiedy cierpisz na jej niedobory, skóra zaczyna się łuszczyć, jest zaczerwieniona i skłonna do wyprysków. Biotyna, czyli witamina B7 bierze udział w powstawaniu keratyny, dlatego jest niezastąpiona dla mocnych włosów, paznokci i zdrowej cery. Znajdziesz ją w mięsie, jajkach i orzechach.
Przeciwutleniacze, w tym witamina C
Kiedy skóra staje się sucha, a żaden krem nawilżający nie pomaga, spróbuj antyoksydantów. Pomarańczowe warzywa i owoce (morele, marchewki, dynia, czerwona i pomarańczowa papryka) zawierają duże ilości beta-karotenu – przeciwutleniacza zapobiegającego przesuszaniu i starzeniu się skóry. Inny antyoksydant zwalczający wolne rodniki (to one odpowiadają za szybsze starzenie się i suchość) to witamina C. Oprócz tego, że neutralizuje wolne rodniki, wspiera również produkcję kolagenu nadającego skórze elastyczność. Witamina E, kolejny ważny przeciwutleniacz, poprawia sprężystość i nawilżenie skóry. Występuje naturalnie w olejach roślinnych, jajkach, soi, ziarnach zbóż i kiełkach.
Witamina A
Chcesz cieszyć się młodym wyglądem i pozbyć się suchości skóry? Sięgnij po produkty zwierzęce, w których występuje retinol – aktywna forma witaminy A (inna to wspomniany wcześniej beta-karoten). Witamina A bierze czynny udział w procesach regeneracji błon śluzowych. Ogranicza powstawanie zmarszczek i reguluje rogowacenie naskórka. Jest niezbędna do tego, by skóra wyglądała zdrowo, była elastyczna i wygładzona.
Cynk
Masz popękaną, bardzo suchą i swędzącą skórę? Może być to objaw niedoboru cynku – składnika mineralnego, który przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza przebarwienia i usuwa zaczerwienienia. Cynk jest również przeciwutleniaczem zabezpieczającym skórę przed wolnymi rodnikami. Pierwiastek śladowy naturalnie występuje w ciemnym pieczywie, mięsie, jajach i kaszy gryczanej.
Nawodniona i odżywiona skóra to nie tylko odpowiednio dobrana pielęgnacja i kremy nawilżające z naturalnymi składnikami. By przez cały rok cieszyć się piękną cerą, pij wodę, jedz ryby, warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.