W wielu gospodarstwach domowych rutyną jest codzienne pranie. Jeśli ma się małe dzieci czy zwierzęta domowe, można odnieść wrażenie, że pralka chodzi nieustannie. Im intensywniej jest eksploatowana, tym bardziej trzeba dbać o czystość urządzenia. Brudna pralka z przytkanym filtrem oraz kiepsko odprowadzającym wodę wężem odpływowym oznacza nie do końca doprane i nieprzyjemnie pachnące ubrania – nawet mimo używania wysokiej jakości detergentów, w tym pachnącego płynu zmiękczającego.
Utrzymanie pralki w idealnym stanie to gwarancja jej długiej żywotności oraz miękkich, pachnących i wolnych od plam ubrań, ręczników czy pościeli. Zanim niezbędne okaże się sięgnięcie po preparaty czyszczące kupowane w drogerii, warto przetestować domowe sposoby konserwacji pralki.
Jak często należy czyścić pralkę?
Częstotliwość czyszczenia pralki zależy od takich czynników, jak:
- intensywność jej użytkowania – im częściej pralka pracuje, tym częściej należy ją myć;
- twardość wody – im twardsza, tym szybciej osadza się kamień;
- rodzaj używanych detergentów (proszek, płyn, kapsułki, perełki) – różne postacie detergentów piorących rozpuszczają się w różnych miejscach (jedne w specjalnym pojemniku, inne bezpośrednio w bębnie) oraz inaczej wypłukują;
- konieczność prania tekstyliów, na których znajduje się sierść – jeśli w domu jest pies albo kot, należy często czyścić filtr!
Po każdym cyklu prania należy zostawić drzwi pralki otwarte, aby resztki wilgoci mogły swobodnie odparować, oraz wypłukać pojemnik na detergent. Pomoże to uniknąć rozwoju pleśni oraz pozwoli ulecieć nieprzyjemnym zapachom. Gumową uszczelkę warto czyścić co kilka tygodni. Cykl prania z pustym bębnem przy użyciu octu lub sody oczyszczonej należy przeprowadzić raz w miesiącu. Filtr i przewód odpływowy przy bardzo intensywnym użytkowaniu sprawdza się co miesiąc, przy mniej intensywnym – co 3 miesiące.
Okresowo (np. raz na pół roku) warto przeprowadzić bardziej szczegółowe czyszczenie pralki, włącznie ze sprawdzeniem przewodów oraz usunięciem osadów z trudno dostępnych miejsc.
Jak wyczyścić pralkę: 5 miejsc, do których musisz dotrzeć ze ścierką
Nieocenioną pomocą w czyszczeniu pralki są trzy rzeczy, które znajdzie się w każdej kuchni: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet.
- Czyszczenie uszczelki: wokół uszczelki okalającej bęben pralki brud zbiera się tak samo jak pod uszczelką zmywarki. Resztki detergentów oraz pleśń potrafią stworzyć lepką warstwę, którą łatwo można usunąć wilgotną szmatką namoczoną w wodzie z octem albo kwaskiem cytrynowym lub z dodatkiem niewielkiej ilości sody oczyszczonej.
- Czyszczenie pojemnika na detergent: resztki detergentów osadzają się także w pojemniku na nie. Nawet jeśli używa się go rzadko, bo preferujemy kapsułki do prania wkładane bezpośrednio do bębna, należy go do czasu do czasu wyjąć i umyć dokładnie w ciepłej wodzie z mydłem lub wodzie z octem.
- Czyszczenie bębna: aby oczyścić bęben pralki, można przeprowadzić pusty cykl prania. Do pojemnika na detergent dodaje się wówczas pół szklanki sody oczyszczonej lub octu. To pomoże usunąć osady i nieprzyjemne zapachy. Można także wrzucić do pustego bębna tabletkę do zmywarki – doskonale poradzi sobie ona z usunięciem tłustego brudu oraz nieprzyjemnych zapachów.
- Czyszczenie filtra: w nowoczesnych pralkach dostęp do filtra jest łatwy. Wystarczy uchylić małą klapkę na froncie obudowy, aby do niego dotrzeć. Usunięcie zanieczyszczeń i resztek osadzających się na filtrze nie tylko pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wydajności pralki, ale także gwarantuje pozbycie się przykrych zapachów. Jeśli masz psa albo kota i często pierzesz ich kocyki czy ręczniki, filtr prędko zatyka się sierścią!
- Czyszczenie przewodu odpływowego: wlewając w przewód odpływowy mieszaninę ciepłej wody i octu, możesz usunąć blokujące go osady i zapobiec zatkaniu się.
Dowiedz się więcej o konserwacji pralki domowymi sposobami >>
Co się dzieje z pralką, jeżeli nie czyścimy jej regularnie
Często użytkowana pralka, która jest czyszczona za rzadko, zacznie sprawiać wrażenie popsutej. Wyjmowane z niej pranie będzie nieprzyjemne pachnieć. Często będzie niedokładnie odwirowane, aż w końcu po każdym pełnym cyklu prania i płukania z wirowaniem będziemy zmuszeni jeszcze raz uruchamiać sam program płucząco-wirujący. Jeśli przytkane będą wąż odpływowy i filtr, mogą pojawić się przecieki.
Kiedy wszystkie wymienione elementy pralki przez długi czas są brudne, istnieje ryzyko zagnieżdżenia się w niej roztoczy, które doskonale odnajdują się w wilgotnym i ciepłym środowisku! Alergicy wrzucający swoje ubrania do pralki zaanektowanej przez roztocza i pleśń szybko to poczują…
Jeśli strategiczne elementy pralki są przytkane i woda nie odpływa całkowicie z urządzenia po każdym cyklu prania, zachodzi ryzyko korozji. Metalowe elementy, niewidoczne gołym okiem, będą powoli rdzewieć, aż do momentu, w którym dojdzie do ich śmierci technicznej i zajdzie konieczność ich wymiany albo nawet zakupu nowej pralki.
Detergenty pomocne w myciu pralki
Jeśli nie ma się ochoty na samodzielne przygotowywanie mieszanin z sody, kwasku i octu, można sięgnąć po gotowe preparaty do mycia pralki. W sklepach ze sprzętem AGD, na stoiskach z chemią gospodarczą w hipermarketach czy w sieciowych drogeriach można kupić specjalistyczne preparaty w postaci płynu, żelu lub proszku, przeznaczone do pielęgnacji pralek. Są to detergenty do czyszczenia wszystkich pralek bez względu na ich producenta – bezpieczne i dla użytkownika, i dla podzespołów urządzenia.