Tatuaż to popularna metoda ozdabiania ciała. Zdarza się jednak, że traci swój urok, gdy zmieniamy swoje poglądy, obiekty uczuć lub upodobania estetyczne. W takiej sytuacji możliwe jest zakrycie starego wzoru nowym lub całkowite usunięcie go ze skóry. Czy jednak usuwanie tatuażu nie pozostawia blizn? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.
Jak przebiega usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego w dzisiejszych czasach jest możliwe i najczęściej odbywa się przy pomocy laseroterapii. Poprzez wykorzystanie odpowiednio nakierowanych impulsów światła, urządzenie laserowe rozprasza pigment umieszczony pod naskórkiem. Długość wiązki laserowej dostosowuje się do potrzeb danego pacjenta (miejsca zabiegowego, głębokości osadzenia barwnika), co pozwala na skuteczną pracę przy jak najmniejszej liczbie potrzebnych powtórzeń. Współczesne urządzenia medyczne umożliwiają też rozbijanie różnych kolorów tuszu, także tych które są oporne na usuwanie. Fragmenty pigmentu są łatwiej metabolizowane przez organizm niż całe cząsteczki. Po sesji laseroterapii następuje stopniowy zanik pigmentu z powierzchni skóry.
Usuwanie tatuażu przy użyciu lasera składa się w kilku etapów. Liczba sesji potrzebnych do pozbycia się wzoru w całości zależy od jego wielkości, głębokości umieszczenia tuszu, jego koloru i składu, a także miejsca na ciele, w którym tatuaż się znajduje. Skuteczność terapii częściowo zależy również od wieku pacjenta i kondycji jego skóry.
Wiązki laserowe uderzające o skórę przenikają przez nią, nie uszkadzając naskórka. Mogą jednak powodować dyskomfort, dlatego przy większości zabiegów tego typu stosowany jest specjalny system chłodzenia, który przynosi ukojenie. Zazwyczaj to wystarczy i nie jest wymagane zastosowanie znieczulenia.
Warto podkreślić, że aby laseroterapia przyniosła spodziewane efekty, a ryzyko powikłań zostało zminimalizowane, zabieg musi zostać wykonany przez doświadczonego specjalistę w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Jeżeli szukasz takiego miejsca w swojej okolicy, zapraszamy do Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.
Czy po usunięciu tatuażu pozostaje blizna?
Po usunięciu tatuażu za pomocą laseroterapii na skórze mogą pozostać blizny. Ryzyko to zazwyczaj jest jednak niewielkie, a u większości pacjentów ślady te są minimalne i praktycznie niewidoczne. Skuteczność usuwania tatuażu oraz prawdopodobieństwo powstania blizn zależą od kilku czynników.
Jednym z nich jest typ skóry pacjenta. U niektórych osób występuje naturalna podatność na powstawanie blizn przerostowych, co zwiększa prawdopodobieństwo pozostania na skórze widocznych blizn po usuwaniu tatuażu. Z tego powodu skłonność do bliznowców jest przeciwwskazaniem do laseroterapii.
Duże znaczenie mają również kolory i jakość pigmentu użytego do wykonania tatuażu, a także głębokość, na jakiej został on osadzony w skórze. Niektóre barwniki (np. czerwony) są bardziej od innych oporne na laseroterapię, co może wpływać na skuteczność zabiegu oraz ryzyko powstania blizn.
Nie bez znaczenia jest również podejście pacjenta do pielęgnacji skóry po laserowym usuwaniu tatuażu. Lekarz przeprowadzający terapię przedstawia zalecenia, których należy przestrzegać w celu zminimalizowania ryzyka powikłań i uzyskania optymalnego efektu pracy. Ważne tu jest stosowanie kremów łagodzących i nawilżających, a także unikanie ekspozycji na promieniowanie UV dla uniknięcia poparzeń słonecznych.
Innym czynnikiem determinującym powstawanie blizn po laseroterapii są indywidualne cechy danego organizmu. U niektórych osób reakcja na światło lasera może w nieprzewidziany sposób skutkować bliznowaceniem się skóry w procesie gojenia.
Warto zaznaczyć, że współczesne technologie laserowe są coraz bardziej zaawansowane, co pozwala na skuteczne usuwanie tatuaży przy minimalizacji ryzyka powstawania blizn. W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy stosujemy najnowocześniejsze sprzęty medyczne, w tym urządzenia laserowe emitujące wiązki świetlne o różnej długości. Dobieramy je w zależności od celu zabiegu oraz indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Sprawdź!