Masz dosyć suchości i pieczenia oczu oraz łez, których nie możesz zatrzymać? Niestety, coraz więcej osób doświadcza takich problemów. Przekonaj się, co wpływa na podrażnienie oczu oraz jak się go ustrzec.
Wiosną i latem za taki stan może odpowiadać pylenie, dlatego osoby uczulone na pyłki powinny zaopatrzyć się w sprawdzone krople do oczu na alergię, by przetrwać czas spędzany na łonie natury. Są jeszcze inne przyczyny, które mogą wywoływać nieprzyjemne dla oczu objawy.
Podrażnienie oczu – co je wywołuje?
Podrażnienie może powodować przewlekłe zmęczenie oczu, co jest charakterystyczne dla współczesnego stylu życia. Krótko śpimy, dużo pracujemy i spędzamy coraz więcej godzin w zamkniętych pomieszczeniach – przed ekranem telefonu, telewizora i komputera. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie sprawia, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają, aby właściwie zogniskować obraz, co prowadzi do ich nadwyrężenia. Wiele osób po długotrwałej pracy przy komputerze skarży się na zmęczenie, nieostre widzenie czy bóle głowy.
Ponadto na zły stan oczu wpływa:
- dym papierosowy zawierający wiele szkodliwych substancji; przyczynia się do zapalenia spojówek, podobnie jak dym z cygar, cygaretek czy fajki; substancje smoliste wywołują pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu; podczas długiego przebywania w zadymionej sali, osoby noszące soczewki kontaktowe oraz alergicy mogą mieć wrażenie obcego ciała w oku,
- zanieczyszczenie powietrza – smog, kurz, a w szczególności wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 i pyłu drobnego PM2,5 w powietrzu powodują suchość, pieczenie, kłucie i ból gałek ocznych; nie rzadko występuje nadwrażliwość na światło, będące objawami zespołu suchego oka,
- brak snu – wiele badań dowodzi, że konsekwencjami niewystarczającego odpoczynku w nocy jest dyskomfort w gałce ocznej, ale również suchość oka, ból, świąd i jego przekrwienie.
Jak zapobiegać podrażnieniom oczu?
Dbaj o swoje oczy, dobrze wypoczywając. Ogranicz ekspozycję na światło niebieskie. Jeśli pracujesz przed komputerem przez wiele godzin dziennie, postaraj się regularnie robić przerwy i skierować wzrok na zieleń za oknem lub błękitne niebo. Możesz również zainstalować na swoim komputerze specjalne oprogramowanie, które zmniejszy emisję światła niebieskiego. Unikaj dymu papierosowego i noś zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i ochronne, które zabezpieczają oczy przed zanieczyszczeniami powietrza. Pamiętaj o tym, że sen jest regenerujący dla oczu wtedy, gdy przesypiasz przynajmniej 7-8 godzin dziennie.
Warto wspomóc podrażnione oczy odpowiednią dietą, bogatą w witaminy i minerały, takie jak witamina A, C i E, cynk i omega-3. Spożywaj sporo marchwi, dyni i zielonych warzyw liściastych. Unikaj za to tłustych i przetworzonych pokarmów. Regularnie badaj wzrok oraz wspomagaj oczy odpowiednimi ćwiczeniami – mruganie, przewracanie oczami oraz patrzenie w dal i bliską odległość poprawia krążenie w gałkach ocznych.
Z domowych sposobów na podrażnione oczy warto zastosować zimne okłady zmniejszające obrzęk i podrażnienie. Herbatka rumiankowa ma właściwości łagodzące, dlatego zaparz torebki wypełnione suszonym zielem i kiedy przestygną, przykładaj je na zamknięte powieki. Pomocne są także kompresy z zielonej herbaty.