W dzisiejszych czasach coraz uważniej przyglądamy się etykietom, sprawdzamy co zawiera dany produkt i staramy się unikać szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Sztuczne barwniki, chemia podrażniająca skórę czy składniki, które nie niosą ze sobą żadnych wartości, oprócz koloru czy zapachu, czyli zapychacze. Producenci jednak nie idą nam na rękę i często używają nazw, które absolutnie nic nam nie mówią. Na szczęście po naszej stronie stoi INCI- International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. Wymusza ono używania ujednoliconej nomenklatury składu na producentach. Jednak nazwy dalej bywają niejasne, często łacińskie lub angielskie, teraz jednak wystarczy wiedzieć czego się wystrzegać i gdzie szukać tłumaczeń, aby być w pełni świadomym co kupujemy. Sprawdźmy więc czego w naszych kosmetykach do włosów warto szukać!
Składy kosmetyków do włosów – czy warto na nie zwracać uwagę?
International Nomenclature of Cosmetic Ingredients zrobiło kawał dobrej roboty wymuszając na producentach jasno podane składy kosmetyków, zarówno do włosów jak i do mycia twarzy czy ciała. Takie zasady są spowodowane tym, że wiele składników aktywnych wchodzących w skład kosmetyków może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla ludzi o wrażliwej skórze czy delikatnych włosach. Jeśli więc w używanym kosmetyku coś nas uczula, warto dokładnie prześledzić skład kosmetyku i sprawdzić, który ze składników to powoduje. Na przyszłość będziemy mogli wystrzegać się danego czynnika i unikać niepotrzebnych wydatków.
Jak czytać składy kosmetyków do włosów? Wyjaśniamy
Zacznijmy od kolejności w jakiej wymienione są składniki bazowe w składzie na opakowaniu produktu, bo wbrew pozorom nie są one umieszczone w dowolnej kolejności. Uporządkowane są w malejąco, tzn. pierwszy wymieniony składnik jest w danym kosmetyku w największym stężeniu, a każdy kolejny występuje już w stężeniu mniejszym od poprzednika.
Składniki aktywne, które występują w stężeniu mniejszym niż 1%, podawane są na końcu składu w dowolnej kolejności, a substancje zapachowe często wymieniane są jako parfum, chyba że mogą działać alergicznie, wtedy muszą być wyszczególnione osobno.
Dobry skład kosmetyków do włosów – co warto kupować?
Istnieje wiele substancji, które mogą korzystnie działać na nasze włosy. Do najpopularniejszych należą:
- kwas hialuronowy – hyaluronic acid – nawilżenie i utrzymywanie wilgoci,
- aloes – aloe vera – nawilżenie, łagodzenie podrażnień,
- kwas mlekowy – lactic acid – oczyszczenie skóry, nawilżenie,
- olej arganowy – argania spinosa kernel oil – olej roślinny z pestek arganowca, wzmacnia skórę głowy i włosy,
- aminokwasy – amino acids – odżywia włosy i skórę głowy,
- glikol propylenowy – propylene glycol – nawilżenie i zmiękczanie skóry.
To tylko niektóre z elementów składów kosmetyków do włosów, jest ich o wiele więcej, np. oleje z nasion danej rośliny (seed oil), masło shea (Butyrospermum Parkii Butter) czy retinol (retinol).
Wybierając szampon lub odżywkę do włosów i skóry głowy powinniśmy obowiązkowo czytać skład kosmetyków. Po pierwsze, źle dobrane przesuszają skórę i niszczą włosy, a po drugie, mogą powodować alergię. W drogerii internetowej Boneto znajdziecie szampony, maski i odżywki do włosów z dobrym składem, a także wiele innych kosmetyków do włosów, których skład jest przebadany dermatologicznie przez co są zdrowe dla włosów i skóry.
Jakich składników unikać w kosmetykach do włosów?
Przeglądając skład kosmetyków warto unikać składników wysuszających i podrażniających, takich jak alkohole, potencjalne alergeny czy sztuczne barwniki. Najpopularniejsze z nich to:
- substancje myjące (SLS) – sodium laureth sulfate lub sodium lauryl sulfate – mogą silnie podrażniać, zaburzać pH, lub uszkadzać florę bakteryjną,
- alkohol etylowy – ethyl alcohol – wysusza i podrażnia,
- sztuczne barwniki i substancje zapachowe – carmine, wiele barwników z grupy Cl, zapachy oparte na benzylu.
Warto dokładnie zapoznać się z elementami ze składu kosmetyków do włosów, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry, włosów czy oczu. Zwłaszcza, jeżeli mamy skłonność do podrażnień czy wypadania włosów.
Czytanie składów kosmetyków do włosów – podsumowanie
Umiejętność czytania składów kosmetyków do włosów przyda się wszystkim tym, którzy chcą mieć piękne, gęste i zdrowe włosy. Nie warto pozostawiać wyboru kosmetyków przypadkowi. Jeśli potrafimy rozszyfrować skład szamponu czy odżywki, mamy pewność, że dobierzemy idealny kosmetyk do potrzeb naszych włosów i skóry głowy, a tym samym zapewnimy sobie wszystko, co najlepsze.