Whisky to alkohol znany każdemu z nas. Niektórzy preferują jej spożywanie w towarzystwie napojów gazowanych, a jeszcze inni wolą odkrywać szereg nut smakowych zawartych w konkretnym gatunku. Druga z wymienionych czynności jest inaczej nazywana degustacją. To właśnie nią zajmiemy się w poniższym wpisie, gdzie zaczynając od niezbędnych narzędzi, przez wybór konkretnego rodzaju, skończymy na wskazaniu poprawnej techniki spożywania w ramach próby smakowej. Zapraszamy!
Czego potrzebujemy do degustacji? – niezbędne wyposażenie każdego kipera
Najważniejsza w kontekście próby smakowej whisky jest odpowiednia szklanka. Choć da się degustować ten alkohol z przeróżnego szkła, to najczęściej branym pod uwagę w tej kwestii jest snifer. Kształtem nieco zbliżony do kieliszka na wino, wyróżnia się schodzącą do środka średnicą ścianki. Dzięki takiej formie, aromat nie ulatnia się nadmiernie, przez co w całej okazałości może trafić najpierw w nasze nozdrza, a następnie do ust. Nóżka takiego kieliszka jest zazwyczaj niewielka, choć musi umożliwić swobodne trzymanie. Szkła nie należy bowiem trzymać za obszar, w którym znajduje się płyn – doprowadzi to do jego ogrzania pod wpływem temperatury ciała.
Podczas degustacji, alkohol jest zazwyczaj polewany od razu. Kiedy kiper poświęca czas na degustację jednego z rodzajów opowiadając o jego historii i kosztując, reszta alkoholi czeka już w kieliszkach przed pozostałymi uczestnikami. Dlatego też, ważne jest zadbanie o odpowiednie przykrycie. Kieliszki typu snifer mają zazwyczaj w zestawie specjalną pokrywkę, która uniemożliwi ulatnianie się aromatów i da możliwość spróbowania whisky w pełnej krasie.
Jakie whisky wybrać do degustacji?
Trzeba przyznać, że degustacja whisky wymaga doboru odpowiedniego jej rodzaju. Osobom początkującym zaleca się kosztowanie trunków z gatunku Single Malt. Posiadają bowiem najszerszy zakres smaków i aromatów, wynikających z długiego i unikalnego czasu dojrzewania. Oczywiście, bardziej zaawansowani kiperzy testują już przeróżne rodzaje, jednak do tego potrzeba szerszego pojęcia.
Bardzo dobrym rozwiązaniem na początek jest wybranie się na degustację whisky pochodzącego z różnych regionów. Gatunki są dobierane w sposób, dzięki któremu łatwo dostrzec różnicę pomiędzy Bourbonem, Single Maltem czy Blended Whisky.
Jak degustować whisky?
Zgodny ze sztuką proces degustacji jest nieco bardziej skomplikowany od zwykłego spożywania tego trunku. Niemniej jednak, nie ma w nim nic, z czym nie poradziłby sobie każdy człowiek. Najważniejsze, aby whisky do degustacji była podana w temperaturze pokojowej. Kieliszek z trunkiem należy unieść, a następnie delikatnie nim zakręcić w celu uwolnienia aromatu. Po tej czynności, szybkim ruchem przykładamy nos do kieliszka i bierzemy szybki wdech, co pozwoli dostrzec wszystkie walory zapachowe. Próba smaku polega natomiast na dokładnym rozprowadzeniu whisky po całym obszarze jamy ustnej. W ten sposób zdołamy poczuć poszczególne nuty na każdym z sensorów odpowiedzialnych za smak. Po skończonej czynności należy szczegółowo i dokładnie opisać swoje doznania począwszy od aromatu, aż po pierwsze wrażenie i finisz.