Czasem słyszymy zaskakującą opinię, że liści nie należy grabić, tylko zostawić tak jak opadły na ziemię. Takie rozwiązanie ma jeden plus – użyźni glebę. Ten sposób bardzo dobrze sprawdza się w lasach, czy na nieużytkach. Z kolei gdy mamy do czynienia z uprawianym przez nas ogrodem to takie rozwiązanie jest problematyczne – liście blokują dostęp światła i zabijają zieloną trawę i rośliny płożące. W liściach może też wytworzyć się pleść śniegowa – dlatego należy usuwać liście z ogrodu, ogródka.
Jesienne liście mogą być użyteczne w niektórych sytuacjach, można nimi okryć rośliny źle znoszące niskie temperatury. W liściach mogą także znaleźć schronienie małe zwierzęta takie jak np. jeże.
Czy powinniśmy zrezygnować z grabi i stosować siatkę, by zadbać o ogród jesienią?
Dla większości ludzi grabienie liści to ciężka praca nie sprawiająca satysfakcji. Do tego musi być wykonywana co roku. Można co prawda jeszcze stosować dmuchawy, ale one nadają się tylko do suchych liści, i nie są precyzyjne. Możemy zastosować siatki na opadające liście. Jest to sposób chroniący rośliny i fragmenty ogrodu na których wyglądzie szczególnie nam zależy. Liście z siatki można łatwo i szybko zbierać ręcznie. Następnie umieszczamy je np. w kompostowniku lub używamy jako osłonę roślin na zimę.
Chronimy oczko wodne przed spadającymi liśćmi za pomocą siatki.
Liście w oczku wodnym nie są dobre. Mogą one gnić i brudzić, zanieczyszczać wodę w naszym oczku wodnym. Ręczne usuwanie liści z oczek wodnych to ciężka i żmudna praca. Do tego za każdym razem jak oczyścimy oczko wodne – za kilka dni znów pojawią się w nim liście. Warto w takim wypadku użyć siatki na opadające liście. To rozwiązanie pozwoli nam cały czas chronić oczko wodne przed liśćmi.
Jak zamontować siatkę na liście?
Do tego celu przydadzą się kotwy, a przy małych oczkach wodnych nawet duże gwoździe. Aby siatka dobrze spełniła swoje zadanie powinna być jak najbliżej powierzchni wody lub jak najbliżej murku przy oczku wodnym oczywiście o ile to możliwe. Wtedy będzie chronić oczko wodne przed liśćmi opadającymi z góry oraz przed liśćmi które nawiewa wiatr. Siatka powinna być sucha tj. Nie powinna mieć kontaktu z wodą.
Jak często powinno się usuwać liście? – to zależy od naszych warunków. Jeśli nad oczkiem wodnym jest dużo drzew lub wiatr nawiewa nam duże ilości liści powinniśmy je usuwać jak najszybciej. Liście blokują dostęp słońca rybom i roślinom wodnym. Jeśli natomiast liście pojawiają się na siatce sporadycznie – możemy sprzątać rzadziej. Nawet raz na tydzień lub dwa.
Zabezpieczmy rynny przed liśćmi za pomocą siatki.
Zabezpieczenie rynien to ważny element przygotować przed jesienią. Liście opadające na nasz dach będą spływać z wodą deszczową do rynien. Tam mogą szybko zatkać odpływy i gromadząca się woda może uszkodzić dach i ściany. Jak wykonać zabezpieczenie rynien przed liśćmi? Na rynku dostępne są takie siatki specjalnie do takich celów. Wystarczy rozłożyć siatkę na rynnie i problem mamy rozwiązany.
Na jakie właściwości siatki zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na materiał, z którego siatka ma być wykonana. Materiał powinien być oporny na warunki atmosferyczne. Dlatego na siatkę zabezpieczającą przed liśćmi najlepiej nada nam się polietylen. Siatki sznurkowe z polietylenu będą nam służyć o każdej porze roku, i przez wiele lat. Z kolei siatki na rynny są najczęściej wykonane z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne. Są sprzedawane w paczkach po kilka metrów bieżących każda. Mam nadzieję, że podaliśmy kilka ciekawych rozwiązań w naszym artykule. Być może oszczędzimy sobie trochę pracy przy liściach jesienią. Jesieni życzmy sobie Polskiej Złotej.