Wizyta u lekarza stomatologa zazwyczaj nie kojarzy nam się pozytywnie. Niemniej jednak warto mieć świadomość tego, jak ważne są profilaktyczne wizyty, dzięki którym można w porę zauważyć rozwijającą się próchnicę bądź choroby dziąseł. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego jest tak samo istotne w przypadku dzieci oraz osób dorosłych.
Bolesne skutki zaniedbań
Lekarz dentysta, podczas rutynowej wizyty, sprawdza stan uzębienia pacjenta. Ocenia więc, czy nie dochodzi do rozwoju próchnicy bądź innego rodzaju chorób zębów. Bardzo istotnym elementem jest również sprawdzenie, czy na zębach nie zalega kamień bądź osad, który powoduje gromadzenie się płytki bakteryjnej. Jeśli tak, to należy go usunąć.
Skutki zaniedbań mogą być bardzo bolesne, bowiem rozwijająca się próchnica z czasem zaczyna powodować ból zęba. Gdy zgłosimy się do stomatologa zbyt późno, to może okazać się, że konieczne będzie nawet leczenie kanałowe. Tymczasem rozpoznanie próchnicy we wczesnym stadium daje możliwość podjęcia leczenia, dzięki któremu możliwe będzie zaingerowanie w strukturę zęba w jak najmniejszym stopniu.
Kosztowne leczenie
Leczenie chorych zębów jest nie tylko nieprzyjemne, ale również kosztowne. Niestety, nawet jeśli chcemy skorzystać z usług stomatologa w ramach NFZ, to okazuje się, że fundusz nie refunduje zdecydowanej większości zabiegów, które mogą pomóc uratować ząb. Przykładowo, za leczenie kanałowe dorosły pacjent, w większości przypadków, zobowiązany jest zapłacić we własnym zakresie.
To samo dotyczy plomb — jeśli chcemy zdecydować się na wypełnienie dobrej jakości, to będziemy musieli za nie zapłacić. Działania profilaktyczne mają na celu niedoprowadzenie do rozwoju chorób zębów, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie czy fluoryzacja mają za zadanie pomóc pozbyć się groźnych bakterii, które powodują rozwój próchnicy czy chorób dziąseł, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych.
Piękny uśmiech na całe życie
Jako pacjenci często zapominamy, że zęby stałe mamy już na całe życie, dlatego szczególnie warto o nie zadbać. Nie oznacza to jednak, że profilaktyka zębów w przypadku mleczaków nie jest ważna — wręcz przeciwnie, bowiem to właśnie jako małe dzieci czerpiemy najwięcej dobrych wzorców. Co więcej, jeśli do zaniedbań dojdzie już na etapie rozwoju mleczaków, to w jamie ustnej dziecka będą rozwijały się bakterie, które trudno pozostaną tam również po wyjściu zębów stałych.
Rozpulchnione dziąsła na skutek wychodzenia zębów są bardzo dobrym podłożem do działania owych bakterii, dlatego tak istotna jest codzienna higienizacja, a także regularne wizyty u lekarza stomatologa. Należy przy tym pamiętać, że profilaktyka w przypadku małych dzieci może obejmować także lakowanie zębów, które zapobiega rozwojowi próchnicy. Współczesna stomatologia daje nam naprawdę wiele możliwości, jednak to my, pacjenci nie zawsze chcemy z nich skorzystać. Pamiętajmy, że w tym przypadku doskonale sprawdzi się powiedzenie — lepiej zapobiegać, niż leczyć.