Aby rozpocząć inwestycję, potrzebujesz wielu dokumentów. Budowę poprzedzają rozmowy, analizy, obliczenia, testy i diagnozy. Chcesz, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, dlatego musisz nie tylko przekalkulować własny budżet i potencjalne zyski, ale także zapoznać się ze wszelkimi wymogami, od uzyskania pozwoleń, po zabezpieczenie terenu na czas realizacji projektu.
Kiedy decyzja środowiskowa jest konieczna?
Jednym z niezbędnych kryteriów rozpoczęcia wielu rodzajów inwestycji jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Uprawniony do tego organ administracyjny musi wyrazić zgodę na budowę, biorąc pod uwagę aspekt ochrony środowiska naturalnego.
Dokument ten nie zawsze okazuje się jednak konieczny. Na podstawie polskiego prawa wyróżniamy dwa rodzaje przedsięwzięć:
- te, które zawsze mają znaczący wpływ na środowisko (na przykład budowa elektrowni jądrowej lub lotniska, remonty dróg),
- te, które prawdopodobnie mogą znacząco wpływać na środowisko (na przykład budowa centrum handlowego lub parkingu).
Istnieje wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, aby stwierdzić, czy realizacja inwestycji należącej do drugiej grupy wymaga uzyskania decyzji środowiskowej. Stopień oddziaływania na środowisko mierzy się między innymi na podstawie:
- planowanej lokalizacji realizowanego projektu,
- obecności siedlisk zwierząt na danym terenie,
- szacowanego śladu emisyjnego inwestycji,
- prawdopodobieństwa wystąpienia awarii przemysłowych i innych prognoz.
Dlaczego kryteria dotyczące decyzji środowiskowych ulegają zmianom?
Z jednej strony, w dzisiejszych czasach ochrona przyrody zdaje się mieć dla nas o wiele większe znaczenie niż wcześniej. Dlatego potrzebujemy zarówno rozwiniętej edukacji środowiskowej, jak i przepisów prawnych, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na faunę i florę. Z drugiej zaś, jako społeczeństwo musimy rozwijać się gospodarczo. Zachowanie balansu między ochroną środowiska a wyznaczaniem reguł, które nie utrudniają przedsiębiorcom realizacji nieszkodliwych inwestycji, bywa bardzo skomplikowane.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w bieżącym roku wprowadzono poprawkę do rozporządzenia, która ma na celu ułatwienie przeprowadzania instalacji fotowoltaicznych oraz budowy miejsc parkingowych. Chodzi między innymi o zmiany w procesie ustalania wielkości powierzchni inwestycji, którą można zaklasyfikować jako mającą znaczący wpływ na środowisko. Takich nowelizacji w przyszłości może być więcej.
Planujesz inwestycję? Zaufaj profesjonalistom i pozostań na bieżąco
Aby mieć pewność, że twoja inwestycja zakończy się sukcesem i otrzymasz pozwolenie na budowę, zaufaj pracownikom firmy AvesNature. Specjalizują się oni w tworzeniu raportów środowiskowych zgodnych z aktualnymi standardami i przepisami. Nie trać czasu na próby opracowania dokumentów samodzielnie — z pomocą profesjonalistów decyzja środowiskowa będzie tylko formalnością.