Nici liftingujące to jeden z zabiegów, który ma na celu poprawę owalu twarzy, naciągnięcie tkanek, czy wygładzenie zmarszczek. Na rynku dostępny od kilku lat, ma bezpośredni wpływ na skórę, wygładzając ją i napinając zgodnie z potrzebami konkretnego pacjenta. Istnieją różne rodzaje samych nici, tak samo jak wskazania i przeciwwskazania do ich zastosowania. Jak zatem wygląda cała procedura krok po kroku i jakich efektów można spodziewać się po jej wykonaniu?
Czym są nici liftingujące?
Nici liftingujące to zabieg medycyny estetycznej, który oddziałuje bezpośrednio na tkankę skórną. W zależności od rodzaju nici mogą one posiadać wypustki lub haczyki, którymi podnoszą tkankę, nadając jej tym samym odpowiedni, zamierzony kształt. Są one produkowane z materiałów, dzięki którym nici są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także dobrze stabilizują tkankę w wybranym obszarze i nie uczulają. Najczęściej powstają z zastosowaniem kwasu hialuronowego, który jest również naturalnym elementem skóry — dlatego jest przez nią dobrze przyjmowany i tolerowany.
Zabieg wszczepienia nici liftingujących — jak przebiega?
Przed zabiegiem w trakcie rozmowy ze specjalistą omawia się rodzaj nici, jaki zostanie zaaplikowany pacjentowi. W dniu wykonania iniekcji podaje się znieczulenie miejscowe i z pomocą specjalistycznych igieł nici są wprowadzanie do tkanki, zahaczają się o nią, a tym samym ją unoszą i napinają. Po ich wszczepieniu skóra jest podrażniona, co dodatkowo pobudza ją do regeneracji i odbudowy.
W zależności od indywidualnych cech organizmu efekt liftingujący utrzymuje się od 1,5 do nawet 6 lat, na co duży wpływ może mieć wybór samych nici.
Kiedy wskazane jest wykonanie zabiegu z zastosowaniem nici liftingujących?
Zadaniem aplikowania nici pod skórę jest lifting, czyli napięcie tkanek, które wraz z wiekiem tracą na elastyczności i wiotczeją. Zabieg tego typu często jest wykonywany u pacjentów, którzy chcą poprawić ogólny owal twarzy i nadać jej wyrazistego kształtu. To również sposób na przywrócenie większej symetrii, szczególnie w okolicach łuków brwiowych.
Klasyfikowane do takiej procedury mogą być także osoby, które borykają się z nierównością ust z powodu opadającego kącika, czy chomikowatych policzków.
Warto dodać, że wspomniany zabieg medycyny estetycznej wykonuje się nie tylko w okolicach twarzy. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można tą techniką medyczną posłużyć się przy podnoszeniu opadających piersi, czy w eliminowaniu wiotkiej skóry w okolicach ramion. Z tej metody korzystają również pacjenci, których tkanka skórna w okolicach brzucha opada z powodu utraty jędrności. Jest to ponadto opcja podniesienia i formowania kształtu pośladków.
Kiedy pacjent musi zrezygnować z tego zabiegu?
Przed przystąpieniem do omawianej procedury zawsze pacjent umawiany jest na wstępną rozmowę kwalifikacyjną, podczas której można upewnić się, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystał z nici liftingujących. Brane są pod uwagę jego indywidualne potrzeby, oczekiwania, kwestie zdrowotne i predyspozycje do osiągnięcia wymiernych efektów.
Istnieje lista przeciwwskazań, które dyskwalifikują niektóre osoby przed przystąpieniem do tej procedury. Przede wszystkim jest to wystąpienie stanu zapalnego w obszarze, w którym miało dojść do wszczepienia nici. W takiej sytuacji konieczne jest najpierw wyleczenie zapalenia, by móc ponownie przystąpić do kwalifikacji zabiegowej.
Inny powód to choroby nowotworowe, czy problemy z krzepliwością krwi, jak również stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zabiegowi nie poddaje się ponadto kobiet w ciąży i karmiących, które mogą przystąpić do niego dopiero po okresie rekonwalescencji poporodowej i po odstawieniu dziecka od piersi.
Jeśli pacjent ma skłonności do powstawania blizn i bliznowców, również musi liczyć się z tym, iż mimo efektu liftingu w okolicy zabiegowej może pojawić się widoczny ślad lub nieestetyczny zrost.
Jeśli zastanawiasz się nad konsultacją kwalifikującą do zabiegu nici liftingujących, zadbaj o kontakt z kliniką Novoderm w Łodzi i umów się na pierwszą wizytę.